fbpx

Санкції проти Росії та відновлення України після війни


KSE Institute бере участь у розробці санкцій проти Російської Федерації, готує позиційні документи України та працює над програмою відновлення України

З початком війни Росії проти України KSE Institute (аналітичний центр при Київській школі економіки) активно співпрацює з українським урядом, оцінюючи збитки, ефективність санкцій проти агресора та розробляючи сценарії відновлення економіки України після війни.

 

KSE Institute входить до міжнародної групи експертів при Офісі Президента України, а також міжурядової групи по санкціям проти Росії. Наші експерти забезпечують основну аналітичну роботу для цих груп та беруть участь в розробці санкцій та позиційних документів України. А також ведуть діалог із низкою компаній, переконуючи їх виходити з Росії, не чекаючи рішень уряд своєї країни.

 

Окрім того, KSE Institute є співавтором Програми Відновлення, яку на запит Президента України підготували Міністерство економіки України, топові консалтингові компанії і кращі економісти. Готуємося і далі до періоду відбудови країни.

План дій щодо посилення санкцій проти Росії

Міжнародна експертна група працює над посиленням санкцій проти Російської Федерації.

 

Група ініційована Президентом України Володимиром Зеленським. Її очолюють керівник Офісу президента України Андрій Єрмак та директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI) Майкл Макфол. До складу групи входять міжнародні та українські експерти, зокрема, представники Київської школи економіки.

 

Задача робочої групи – рекомендувати нові економічні та інші заходи для тиску на президента Росії Володимира Путіна, аби він якомога швидше припинив своє вторгнення в Україну та відновив територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. Вона має на меті надати знання та досвід урядам та компаніям у всьому світі, допомагаючи у формуванні пропозицій щодо санкцій, які підвищать для Росії вартість вторгнення в Україну та підтримають демократичну Україну у захисті її територіальної цілісності та національного суверенітету.

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 27 липня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 6 липня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Санкції проти РФ запроваджуються у режимі нон-стоп. Період з 24 червня по 6 липня став золотим у буквальному сенсі – США, Велика Британія, Канада, Японія оголосили про обмеження на імпорт російського золота, що у річному вимірі означає недоотримані РФ 19 млрд дол експортних доходів (за оцінками США). США опублікували офіційні документи, відповідно до яких заборонено імпорт російського золота (за деякими виключеннями, зокрема обмеження не стосуються золота російського походження, яке перебувало за межами РФ до 28 червня). Подробиці обмежень щодо золота, запроваджених Японією, будуть відомі згодом.

 

Загалом План дій Групи Єрмака-МакФола вже виконано на 55%. Крім обмеження на імпорт золота, серед найважливіших нововведень санкційної політики останніх тижнів слід виділити посилення уваги до Білорусі з боку Великої Британії та Канади, а також продовження імплементації Швейцарією 6-го пакету санкцій ЄС. Про інші новації нижче.

 

ЕНЕРГЕТИКА. Литва заборонила транзит російського газу в Калінінградську область. Швейцарія заборонила імпорт сирої нафти та нафтопродуктів РФ, а також надання послуг, включаючи страхування або перестрахування, для транспортування російської нафти та певних нафтопродуктів до будь-якого пункту призначення.

 

ФІНАНСИ. Велика Британія розширила фінансові санкції щодо Білорусі, включивши у перелік обмежень переказні цінні папери, інструменти грошового ринку, позики та кредити, а також заборонила надавати фінансові послуги з метою управління валютними резервами та активами ЦБ Білорусі та Мінфіну Білорусі.

 

ТОРГІВЛЯ. США запровадили 35% імпортне мито для 570 категорій російської продукції на суму приблизно 2,3 млрд дол. Канада посилила заборону експорту для Білорусі товарів, які можуть використовуватися у виробництві зброї, а також заборонила експорт і імпорт до Білорусі предметів розкоші.

 

ВТОРИННІ САНКЦІЇ. США вперше запровадили санкції проти 7 суб’єктів РФ і 6 суб’єктів поза межами РФ за ухилення від нещодавно запровадженого експортного контролю. Підсанкційні компанії надавали послуги для підприємств ВПК РФ.

 

ІНДИВІДУАЛЬНІ. Запроваджено нові санкції проти резидентів РФ з боку США, Великої Британії, Канади та Японії.

 

ДЕРЖАВНІ КОМПАНІЇ. Канада внесла у санкційні списки 28 російських державних компаній у секторі ВПК, США – 45 компаній у секторах ВПК, аерокосмосу, фінансів, високих технологій, та ще 70 було внесено до списку SDN – більшість із санкціонованих компаній є державними. Також ЄС та Швейцарія продовжили накладати санкції проти контрольованих державою російських медіа, що включають заборону на ретрансляцію.

 

Днями завершилася конференція у швейцарському Лугано, де був представлений план відбудови України вартістю $750 млрд. Вже 6 липня Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн зазначила, що ЄС вважає справедливим конфіскацію заморожених російських активів, як державних, так і олігархічних, та готує правову основу для цього з метою їх передачі для відбудови України. Тому вкрай важливо ідентифікувати досі невиявлені російські активи у країнах розвинутої демократії та застосувати обмежувальні заходи до них, а також перекривати лазівки для обходу чинних санкцій. Зупинятися на досягнутому ми не маємо права.

 

Ознайомитися

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 24 червня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 8 червня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Моніторинг: 1 – 8 червня 2022 року

Відповідно до моніторингу запровадження санкцій проти Росії за Планом Групи Єрмака-Макфола, за тиждень (1-8 червня) було ухвалено ряд важливих рішень. Зокрема, було розширено обмеження щодо російської нафти, фінансів, транспорт, торгівлі та державних компаній, а також нові індивідуальні санкції. 

 

Аналіз KSE Institute показав, що попри суттєвий прогрес в окремих напрямках, загальна динаміка посилення санкцій знижується. Відсутній прогрес із запровадженням вторинних обмежень, визнанням Росії спонсором тероризму, підвищенні транспарентності роботи міжнародних компаній в Росії, а також виробленні механізмів компенсації втрат України коштом агресора. 

 

Важливою подією останнього тижня стало затвердження шостого пакета санкцій ЄС. Його ключове положення – заборона імпорту російської нафти по морю. Попри продовження постачання трубопроводом та виключення для окремих країн, до кінця року імпорт російської нафти до ЄС має скоротитися на 90%. 

 

ЄС також заборонив страхування суден, які перевозять російську нафту. Велика Британія планує працювати в координації з ЄС. Це значно обмежить можливості експорту Росії до третіх країн. 

 

Санкції ЄС торкнулися і російської фінансової системи. Від SWIFT було відключено Сбербанк, а також 2 інші російські та 1 білоруський банк. Заморожені активи 18 російських юросіб, причетних до війни. 

 

У сфері торгівлі нові обмеження стосуються ряду товарів подвійного призначення та 80 хімічних речовин. Росія також не зможе отримувати послуги з бухгалтерського обліку, PR та консалтингу від європейських компаній. 

 

Шостим пакетом накладено індивідуальні санкції на 65 осіб, серед яких близька до Путіна Аліна Кабаєва. Окрім того, на території ЄС відтепер заборонена діяльність 3 пропагандистських ЗМІ агресора: РТР “Россія” та РТР “Планєта”, “Россія 24, “ТВ Центр інтернешнл”. 

 

США запровадили ряд обмежень щодо окремих осіб, компаній та організацій. Так, індивідуальні санкції накладено на 18 осіб, зокрема представника МІД РФ Марію Захарова та олігарха Олексія Мордашова зі сім’єю. Компанії останнього – “Сєвєрсталь” та “Сєвєргрупп” – також опинилися у санкційних списках. Обмеження також торкнулися ряду компаній, пов’язаних з близьким оточенням Путіна, яхт та літаків, якими користувався російський диктатор.

 

До переліку положення щодо “контрольованого експорту” потрапили 70 російських організацій. Без ліцензії вони не зможуть придбати товари зроблені у США або ж з використанням американських технологій чи софту. Бюро промисловості та безпеки США (BIS) зазначає, що діятиме “політика відмови” щодо отримання ліцензій без жодних виключень. 

 

Свої санкції минулого тижня розширив Тайвань. Відтепер заборонено експорт ряду високотехнологічних товарів, зокрема сучасних мікросхем та мікропроцесорів тощо. Обладнання для їх виготовлення також не продаватиметься. Нова Зеландія ввела санкції проти 44 організацій, які фінансують або підтримують війну. Латвія заборонила 80 аудіо- та аудіовізуальних програм, включно з їх ретрансляцією. 

 

Наразі проти РФ застосовано 45% санкцій, передбачених Планом Групи Єрмака-Макфола. Діє 19 заходів з 42, ще в 13 прогрес відсутній.

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 31 травня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 18 травня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Моніторинг: 11 – 18 травня 2022 року

За останній тиждень союзниками України було запроваджено низку санкцій та обмежувальних заходів проти Російської Федерації, що охоплюють три основні сфери: індивідуальні санкції проти громадян Росії, нові обмеження щодо російських державних підприємств, а також посилення експортно-імпортного контролю. 

 

Згідно з оцінкою, проведеною аналітиками KSE Institute, загальний кумулятивний прогрес у реалізації санкцій, передбачених Планом дій Групи Єрмака-Макфола, становить 36%, при цьому успішно реалізуються 15 із 42 запропонованих санкційних заходів.

 

Загальна кількість нових індивідуальних санкцій проти громадян рф та Білорусі становить 50. Нові санкції запровадили Австралія (+15 осіб, зокрема екснардеп Ілля Кива), Нова Зеландія (+23, зокрема проти самопроголошеного президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка) та Сполучене Королівство (+12, включаючи Аліну Кабаєву).

 

Додаткові заходи проти російських державних компаній включають обмеження у оборонній, транспортній, медійній та технологічний сферах. Нові санкції проти компаній, що афілійовані з російським урядом, були введені в Австралії (13 російських ДП, включаючи ПВК Вагнера, пропагандистські медіа та 2 білоруські оборонні компанії), Новій Зеландії (3 білоруські держкомпанії) та Сполученому Королівстві (РЖД).

 

Щодо посилення експортного контролю та заборони на ввезення російських товарів та продуктів, Кабінет Міністрів Японії запровадив заборону на експорт в Росію передових товарів, зокрема квантових комп’ютерів, 3D-принтерів тощо.

 

Кілька важливих санкційних напрямків потребують додаткової роботи експертів та урядів. За останній тиждень, розширення санкцій проти російських нафти та природного газу практично не відбувається, а 6-й пакет санкцій ЄС досі не ухвалено. Експерти групи Єрмака-Макфола звертають увагу на важливість додаткових санкцій, пов’язаних із транспортуванням та страхуванням російських компаній, а також щодо стримування торгівлі та інвестицій у Росію. 

 

Ми також хочемо звернути увагу на роль нових санкцій проти російського фінансового сектора, а саме проти Центрального банку Росії, а також на важливість координації подальшої санкційної політики між союзниками.

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 9 травня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Група щодо санкцій проти Росії (група Єрмака-МакФола). Оновлення: 4 травня у порівнянні з 19 квітня 2022 року

Серед міжнародних експертів, які увійшли до складу робочої групи:

 

  • • Майкл МакФол, американський дипломат, директор Інституту міжнародних досліджень ім. Фрімана Споглі, професор міжнародних досліджень Кена Олів’є та Анжела Номелліні на кафедрі політології та старший науковий співробітник Пітера та Хелен Бінг в Інституті ім. Гувера; 
  • • Андерс Аслунд, шведсько-американський економіст і дипломат, провідний міжнародний експерт з питань національних економік України, Росії та країн колишнього СРСР; 
  • • Френсіс Фукуяма, американський філософ, політичний економіст і публіцист японського походження; 
  • • Крістофер Міллер, американський військовослужбовець і політик, який виконував обов’язки міністра оборони США (2020–2021 рр.) та інші.
Київську школу економіки у робочій групі представляють:

 

• Тимофій Милованов, президент Київської школи економіки, професор Піттсбурзького університету, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (2019-2020 рр.);

• Наталія Шаповал, керівниця Інституту KSE, віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень KSE;

• Тимофій Брік, ректор Університету Київської школи економіки, керівник соціологічних досліджень KSE, віцепрезидент з міжнародних зв’язків;

• Олександр Лисенко, експерт з корпоративного управління КSE;

• Андрій Бойцун, експерт з корпоративного управління КSE.

 

Також у розробці пакету санкцій взяли участь випускники Київської школи економіки: представник Міжнародної академічної ради KSE, професор Університету Каліфорнії в Берклі Юрій Городніченко та директорка з політико-економічних досліджень KSE, наукова редакторка VoxUkraine Ілона Сологуб.

Група схвалює дії, вжиті десятками урядів у всьому світі щодо накладання санкцій на російські компанії та окремих осіб, запровадження контролю за експортом до Росії критичних технологій та тиску на приватні компанії задля того, щоб вони припинили вести бізнес в Росії. Ми також вітаємо кроки, вжиті незалежними, приватними компаніями з усього світу щодо припинення торгівлі, інвестицій та ведення бізнесу в Росії та з Росією. Ми вітаємо дії багатосторонніх фінансових установ щодо припинення їхньої діяльності з російськими партнерами. Водночас вважаємо, що можна зробити більше, щоб терміново посилити тиск на Путіна з метою виведення його армії з України. Ми підтримуємо Україну в прагненні зупинити потік надходжень, які є запорукою жорстокої війни Росії та звірств проти мирного населення.

 

Домагаючись внеску та координації з численними державними службовцями, зокрема, з урядом України, а також приватними компаніями, усі члени нашої робочої групи також діють індивідуально. Ми єдині в переконанні, що санкції проти Росії мають бути розширені якомога швидше, поки Путін не виведе російські збройні сили з України. Зараз дехто стверджує, що нема чого робити щодо економічного тиску на Росію; наша робоча група радикально з цим не погоджується. Наостанок ми визнаємо, що посилені санкції, які перешкоджають надходженню доходів і збільшують витрати на цю війну, не є заміною військової та гуманітарної допомоги, дипломатії чи інших зовнішньополітичних інструментів, які слід обговорювати та досліджувати окремо. Тут ми зосереджуємось лише на одному аспекті ширшої міжнародної стратегії, необхідної для припинення цієї жахливої війни.

 

Більше про діяльність групи – тут.

Щотижневик: економіка РФ
від Наталії Шаповал, керівниці KSE Institute

Щотижневик: економіка РФ. 12–20 травня 2022 року

Макро


Консенсусні прогнози падіння ВВП Росії сходяться на рівні -10%, припускаючи, що ефект від санкцій менший, ніж передбачалося. Медіанна оцінка 35-ти прогнозистів (складена FocusEconomics) становить 10,2%.

 

Європейська комісія також опублікувала свій прогноз, очікуючи падіння ВВП Росії на 10,4% у 2022 році.

 

На початку війни, коли економісти вважали можливим швидке впровадження жорстких санкцій, оцінка коливалася від 15, 30 або навіть 50% економічного падіння.

 

Центральний банк РФ визнає, що керувати економічною ситуацією для них є складним завданням – голова Центробанку назвала кризу 2022 року «одним із найбільш значущих викликів, що стоять перед економікою РФ з 90-х років». 

 

Поряд зі скороченням ВВП на -10%, базовий сценарій ЦБ Росії передбачає, що експорт товарів і послуг може впасти на 17-21%, а імпорт – на 32,5-36,5% у 2022 році.

 

На тлі посилення курсу рубля російська влада продовжує послаблювати валютні обмеження. Як зазначалося вище, імпорт скорочується швидше, ніж експорт, забезпечуючи іноземну валюту для збалансування обмінного курсу та дозволяючи зняти валютні обмеження. 

 

У порівнянні з 23 лютого 2022-го російський рубль зріс на ~21% до долара США і ~28% до євро, що наразі надає йому безглузде звання найміцнішої валюти у світі. 

 

20 травня курс долара США на Московській біржі впав до 57,4 RUB/USD, що є рекордно низьким рівнем з квітня 2018 року. Євро впав до 59,8 RUB/EUR. 

 

16 травня Центральний банк РФ дозволив фізичним особам переказувати за кордон до $50 000 на місяць (раніше був введений ліміт у $10 000). Крім того, уряд Росії дозволив експортерам не продавати валютну виручку, якщо у них є імпортні контракти. 

 

У квітні ЦБ дав дозвіл банкам продавати валюту громадянам (18 квітня), а також пом’якшив валютний контроль для всіх експортерів – час для обов’язкового продажу іноземної валюти було збільшено з трьох до 60-ти робочих днів (21 квітня). 

 

З усім тим, купити долари чи євро в Росії все ще дуже важко, що породило чорний ринок. Bloomberg зазначає, що 17 травня курси на чорному ринку в Москві коливалися від 73 до 76 рублів (дані з обмінних каналів у додатках для обміну валют), тоді як офіційний XE дорівнював 63,35.

 

Інфляція продовжує зростати, але повільнішими темпами.  У річному вираженні інфляція у квітні зросла до 17,83% у порівнянні з 16,69% у березні. 

 

Річна інфляція прискорилася в харчовому секторі (з 17,99% у березні до 20,48% у річному вимірі у квітні) та у сфері послуг (з 9,94% до 10,87%), тоді як у непродовольчому сегменті річний темп зростання цін дещо сповільнився з 20,34% до 20,19% у річному вимірі.

 

Резерви продовжують зменшуватись. Міжнародні резерви Росії з 1 по 13 травня скоротились на додаткові $7,4 млрд. За більш ніж два місяці війни резерви країни-агресорки впали з історично максимального рівня в $643,2 млрд до $585,7 млрд (-$57,4 млрд або ~9%). 

 

Крім того, минулого тижня Палата представників Конгресу США ухвалила законопроєкт, який забороняє казначейству країни надавати РФ і РБ долари в обмін на їхні СПЗ (спеціальні права запозичення).

 

Крипта каже: “До побачення”. Binance заборонила росіянам здійснювати перекази та знімати кошти зі своїх гаманців в іноземних банках, незалежно від країни проживання. Криптовалютна біржа Coinbase також обмежила доступ росіянам до їхніх рахунків (з понад €10 000) через санкції ЄС, тоді як США 20 квітня ввели санкції проти російської криптомайнінгової компанії Bitriver (ТОП-3 у РФ).

 

Промисловість

 

РФ почала арештовувати активи іноземних компаній, які виходять з РФ. Минулого тижня Siemens розірвав контракти з Російською залізницею на технічне обслуговування, в тому числі швидкісних електропоїздів Sapsan. 

 

Проте вже 16 травня Арбітражний суд Санкт-Петербурга вирішив накласти арешт на обладнання Siemens, необхідне для ремонту швидкісних потягів «Сапсан» і «Ласточка», та передати його РЖД. Формально суд визнав недійсним розірвання договору про надання послуг і зобов’язав передати РЖД обладнання Siemens. 

 

Попри те, що це перший подібний прецедент, Росія раніше вже відмовилася повертати орендовані літаки. Наприклад, Avolon (Ірландія) втратив $304 млн через відмову Росії повернути літаки. American Air Lease списала 27 літаків, що залишилися в Росії, на суму приблизно $800 млн. 

 

Об’єднані Арабські Емірати (один з найбільших орендодавців у світі) списали збитки на суму $538 млн через те, що російські авіакомпанії відмовилися повертати літаки в експлуатацію через санкції Заходу. Крім того, Росія привласнила 113 літаків ірландської компанії AerCap Holdings (вартістю ~$2 млрд) у відповідь на санкції.

 

Підсанкційний Совкомфлот продає свій флот, щоб погасити кредити: продано 23 зі 134-х суден. Слід спостерігати за такими угодами, оскільки вони потенційно можуть дозволити РФ направляти флот іншим дружнім до Росії власникам, щоб обійти санкції щодо кораблів РФ. 

 

Протягом останніх двох тижнів ЗМІ широко повідомляли про плани Совкомфлоту продати до третини свого флоту (принаймні 40 зі 134) для погашення кредитів перед західними банками. Імовірно, держпідприємству знадобилася іноземна валюта для погашення кредитів. 

 

  • Було дві хвилі санкцій безпосередньо проти Совкомфлоту: кінець лютого (ЄС (ввів обмеження щодо цінних паперів та інструментів грошового ринку; заборонив нові позики). Канада (ввела широку заборону на операції) та березень (ЄС (заборона на здійснення будь-які операції з підприємством), Великобританія (заморозила активи). 

 

  • Швейцарія (ввела обмеження щодо цінних паперів та інструментів грошового ринку, заборонила операції з підприємством). Норвегія (ввела заборону на експорт), Ліхтенштейн (ввів обмеження щодо цінних паперів та інструментів грошового ринку, заборонив позики або кредити, заборонив операції з підприємством). 

 

  • 7 квітня 2022-го Shell призупинила роботу двох СПГ-танкерів, орендованих у Совкомфлоту через ризики санкцій. 
  • Крім того, Велика Британія на початку березня та ЄС на початку квітня закрили доступ до своїх портів для російських суден. У результаті 26 квітня компанія не змогла розплатитися за єврооблігаціями через санкції.

 

Минулого тижня Совкомфлот продав близько дев’яти суден на тлі санкцій: відомо про п’ять танкерів дубайському Koban Shipping і чотири газовози сінгапурському Eastern Pacific Shipping (вартістю ~$700 млн), про що повідомив WSJ.

 

Філії Capital Maritime & Trading, контрольовані Євангелосом Маринакісом, купили чотири танкери Aframax з подвійним паливом СПГ. Тоді як 17 травня, російське видання повідомило, що підприємство вже продало 23 судна. Крім того, деякі попередні угоди щодо розширення флоту не були реалізовані

 

  • Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME, Південна Корея) скасувала замовлення на одне із трьох суден СПГ для Совкомфлоту вартістю $270 млн, оскільки через санкції вони не отримали другий аванс від компанії. 
  • За даними корейських ЗМІ, угоди DSME і Совкомфлоту щодо двох інших суден все ще діють, але вони зіткнуться з подібною проблемою з передоплатою. Загальна вартість контракту на три судна, підписаного в 2020 році, становить $800 млн. 


Російська влада намагається запобігти дефіциту свинцю на внутрішньому ринку. 14 травня уряд РФ ввів ліцензування на експорт на період 15 травня – 15 листопада (за умови вивезення за межі митної території Євразійського економічного союзу) свинцевих відходів та брухту, а також необробленого свинцю. Виняток – напівфабрикати для виробництва кольорових металів, що містять дорогоцінні метали. До відома, свинець необхідний для виробництва акумуляторів і широко використовується виробниками автомобілів.


Росія боїться проблем з мобільним зв’язком. Після того, як Nokia, Ericsson і Huawei покинули Росію, російські мобільні оператори розглядають можливість придбання вживаного мережевого обладнання. 

 

Якщо обладнання не буде знайдено, якість мобільного зв’язку в РФ погіршиться до кінця літа, а також можуть початись збої у роботі мережі.

 

Розкрита таємниця крадіжки російськими солдатами «пральних» машин в українців. Після введення західних санкцій Росія змушена використовувати чіпси з посудомийних машин та холодильників у військовій техніці – міністерка торгівлі США.

 

Нафта і газ

 

Росія розглядає можливість одностороннього підвищення плати за транспортування вуглеводнів, які експортуються до ЄС, у відповідь на заморожування своїх резервів. Таким чином РФ хоче повернути свої «незаконно» заморожені кошти протягом наступних трьох-чотирьох місяців. Несплата підвищеної ціни буде розглядатися як відмова від закупівлі, що призведе до повного припинення поставок. Своєю чергою, ЄС розглядає обмеження ціни на природний газ, щоб уникнути невиправдано високих витрат, якщо РФ суттєво обмежить або перекриє експорт – Bloomberg (Єврокомісія наразі планує заходи реформування на енергетичного ринку як частину пакета заміни російського газу).

 

Аналогічно, американська Джанет Єллен пропонувала обмеження цін і тарифи для застосування в ЄС на зустрічах G7.

 

На закритому засіданні Єврокомісія «затвердила» запропоновану президентом РФ Володимиром Путіним схему оплати російського газу, повідомляє Bloomberg. Підприємствам буде дозволено відкривати рахунки в Газпромбанку в євро або доларах, де кошти потім автоматично будуть переводитися на рахунки в рублях. Раніше повідомлялося, що 20 компаній ЄС вже відкрили рахунки в Газпромбанку для оплати газу з РФ, ще 14 попросили перелік документів для відкриття таких рахунків.

 

Західна Африка, малі гравці ОПЕК збільшують продажі нафти до ЄС. Ізраїль та Азербайджан збільшують продажі газу. Саудівська Аравія та ОАЕ утрималися. Алжиру не вистачає потенціалу. 

 

Як повідомляє Bloomberg, західноафриканські нафтові компанії збільшують продажі в ЄС. З країн-членів ОПЕК «дрібні гравці» демонструють найбільший ріст відвантажень до портів ЄС. Поставки західноафриканської нафти до ЄС досягли в середньому 1,23 млн бар/день у березні та квітні, що на 40% більше, ніж за аналогічний період минулого року та найвищий рівень з лютого 2020 року. 

 

Своєю чергою, Ізраїль нарощує видобуток природного газу на шельфі й прагне досягти угоди про його постачання до ЄС у найближчі місяці, повідомляє Reuters. Болгарія зможе отримувати газ з Азербайджану в повному обсязі вже з 1 липня, повідомляє прем’єр-міністра країни. 

 

З іншого боку, Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати, два найбільших виробники в ОПЕК, утрималися від додаткових поставок до Європи, попри наявність потужностей. Алжир не проти збільшення продажів, але йому бракує інвестицій та потужностей.


Польща, Болгарія, а тепер і Фінляндія – відключені від російського газу за відмову платити у рублях, але можуть його замінити. 

 

20 травня Газпром оголосив про план припинення постачання газу до Фінляндії вже цієї суботи. Раніше такі ж заходи були прийняті проти Польщі та Болгарії. У 2020 році залежність Польщі від російського газу становила 46% (імпорт для внутрішнього споживання), Болгарії – 73%, Фінляндії – 68%. 

 

Відключення російського газу не спричинило жодних перебоїв з енергопостачанням у цих трьох країнах. Хоча Фінляндія імпортує більшу частину газу з Росії, російського газу припадає лише близько на 6% її загального енергоспоживання. Таким чином, Фінляндія може замінити газ іншими джерелами енергії та перейти на постачання газу із сусідніх країн. 

 

Болгарія та Польща є єдиними двома європейськими країнами, у яких контракти з Газпромом закінчуються вкінці цього року, і обидві заявили, що не будуть вести переговори щодо поновлення цієї угоди та мають альтернативні варіанти поставок. Зокрема, Польща нарощує потужності для прийому СПГ на нововведеному терміналі та оголосила про накладення контрактних штрафів на Газпром.

 

РФ запровадила санкції проти 31-ї компанії з Великобританії та ЄС, які раніше контролювали Газпром. 

 

Один із результатів – газопровід Ямал-Європа через Польщу втратить можливість транспортування російського газу. 3 та 11 травня Путін підписав указки, якими було введено санкції проти низки іноземних компаній, включаючи Gazprom Germania та її 29 дочірніх компаній в різних країнах, а також EuroPol GAZ, який володіє польською ділянкою газопроводу Ямал-Європа. 

 

Влада Польщі у відповідь заявила, що країна готова відмовитися від використання польської ділянки газопроводу Ямал-Європа, що належить EuroPol GAZ.

 

Лукойл купив 100% Shell Oil. Вартість контракту невідома, але Shell втратила близько $8,1 млрд під час виходу з РФ. Shell повністю припинив продаж пального у РФ, продовжують працювати магазини та кафе. 

 

За останній місяць компанія поступово виходила з російського ринку: відкликала персонал зі своїх спільних підприємств з російським Газпромом (включаючи Сахалін-2), потім — керівництво та технічний персонал, а також закрила всі АЗС. 

 

У травні Shell продала Лукойл 100% Шелл Ойл у РФ, що включає 411 АЗС і завод мастильних матеріалів у Тверській області. У січні-березні 2022 року Shell витратила $4,24 млрд через відмову від участі в російських енергетичних проєктах і гуртових закупівлях палива з РФ. Також через вихід з Росії компанія була змушена списати $3,9 млрд. Китайські державні компанії виявили бажання купити частку Shell (27,5%) у російському нафтогазовому проєкті Сахалін-2, проте доля цієї угоди невідома.

 

Своєю чергою, Японія боїться залишати російські енергетичні проєкти (зокрема, Mitsubishi та Mitsui володіють 22,5% нафтогазового проєкту Сахалін-2), оскільки її місце займуть інші великі гравці з Китаю — Bloomberg, Nikkei Asia.

 

У результаті зростання цін на енергоресурси, російський імпорт до Німеччини в березні зріс на 77,7% у річному вимірі, досягнувши €4,4 млрд. Попри те, що обсяг імпорту нафти та природного газу з Росії зменшився на 27,8%, у грошовому вимірі він зріс на 56,5%.

 

Росія шантажувала Фінляндію електроенергією через плани членства в НАТО – без успіху. 

 

Російське ДП «Інтер РАО» оголосило, що припиняє постачання електроенергії до Фінляндії з 14 травня, оскільки вони не отримували рублевих платежів. Близько 30% експорту електроенергії РФ припадає на Фінляндію (8,2 млрд кВт-год, ~$0,4 млрд), що покриває приблизно 10% споживання електроенергії у Фінляндії. Фінський оператор мережі (Fingrid) повідомив, що ці обсяги можна замінити імпортом зі Швеції, а також внутрішнім виробництвом.

 

  • У 2021 році Росія виробила 1 131 млрд кВт-год електроенергії, з яких 1 106 кВт-год було спожито на внутрішньому ринку.
  • У 2021 році Росія експортувала 21,77 млрд кВт-год електроенергії на суму $1,33 млрд.

 

 Лазівки у санкціях

 

Російські олігархи, що потрапити у санкційні списки західних країн, можуть використовувати неформальну платіжну систему Hawala, яку пов’язують з фінансуванням тероризму. Це дозволяє їм переказувати гроші за кордон, зберігаючи повну анонімність та залишаючись майже поза контролем регуляторів.

 

Російський виробник материнських плат продає продукцію з китайським мікропроцесором KaiXian компанії Zhaoxin. Це може свідчити про те, що китайська компанія Zhaoxin продає в Росію чіпи, які є товарами подвійного призначення і заборонені санкціями США, ЄС та союзників. 

 

Чіпи могли бути використані російськими військовими для створення передової зброї.

 

Підготовлено командою KSE Institute спільно з Джейкобом Неллом, ICU, Dragon Capital; з використанням матеріалів департаменту комунікацій НБУ

Щотижневик: економіка РФ. 3–11 травня 2022 року

Економічні збитки та втрати 


Нове дослідження Інституту Європейського університету (European University Institute) свідчить про те, що повне виведення прямих іноземних інвестицій (ПІІ) з РФ 40 країнами-союзниками України призведе до втрати Росією 28,2% ВВП. Вилучення ПІІ, порівняно з іншими санкціями, має досить обмежений вплив на країни-союзники, але дуже сильний на економіку РФ. Наразі санкції щодо інвестицій дуже фрагментовані. США заборонили всі нові інвестиції в РФ. G7 заборонила нові інвестиції в енергетичний сектор та кілька інших секторів (про це йдеться в заяві G7, однак ми не знайшли відповідний юридичний документ). Подібні санкції ЄС поширюються лише на енергетичний сектор, однак виключають мирний атом і транспортування енергоресурсів до ЄС. Деякі міжнародні компанії добровільно зупинили інвестиції в РФ. Ліхтенштейн заборонив інвестиції в Росію та в спільні проекти з російським фондом прямих інвестицій. Минулого тижня податковий регулятор Великобританії позбавив Московську фондову  біржу статусу визнаної фондової біржі. У США зареєстрували законопроект, який зобов’язує публічні компанії розкривати свої зв’язки з РФ та іншими країнами-агресорами. Німеччина планує зобовʼязати підсанкційних росіян повідомляти про власність у Німеччині.

 

Експерти військового видання SOFREP оцінюють вартість війни для РФ у $900 млн на добу, що у сумі складає ~68,4 млрд за 76 днів війни. У цю цифру входять виплати військовослужбовцям, забезпечення боєприпасами, а також вартість ремонту втраченої або пошкодженої військової техніки. Для порівняння, за даними KSE, ЄС витрачає $800 млн на день на російський газ та нафту під час війни.

 

Економіка РФ здатна витримати удар 6-го пакету ЄС, якщо їй вдасться переорієнтувати експорт нафти в Азію за ціною не нижче $44 за барель — FT. Основні потенційні покупці знаходяться в азіатських країнах. Зокрема, незалежні нафтопереробні заводи Китаю вже збільшили закупівлі,  однак великі китайські державні трейдери все ще уникають імпорту нафти з РФ, побоюючись західних санкцій. З іншого боку, Росії буде непросто перенаправити нафтові потоки в Азію, оскільки частка країн ЄС в експорті нафти росії складала 60%, а Китаю — в 3 рази менше.

 

Макро

 

Мінекономіки РФ опублікувало попередні оцінки ВВП за 1 квартал 2022 року: ВВП + 3,7% у річному вимірі після +5,0% у 4 кварталі 2021. У березні зростання сповільнилося до 1,6% у річному вимірі, з 4,3% у лютому та 5,8% у січні.

 

Росія продовжує спалювати свої резерви. Станом на 29 квітня РФ спалила за тиждень додаткові $14 млрд міжнародних резервів. Загалом за два місяці війни резерви Росії впали з історичного максимуму в $643,2 млрд до $593 млрд (-$50 млрд або ~8%).

 

Рубль продовжує дорожчати, але це не відображає реальної економічної ситуації. З 7 квітня по 7 травня рубль зміцнився до долара на 19%, курс впав з 82,6 до 67,4 рублів. 6 травня курс вперше з березня 2020 року опустився нижче 68 рублів. Тим не менш, російський рубль не є вільно конвертованою валютою, а долари та євро є значною мірою недоступними для Росії через санкції. Тому така зміна обмінного курсу не відображає реальної ситуації.

 

Бюджет

 

Бюджет РФ втрачає надходження від нафти і газу. Нафтогазові доходи у квітні виявилися нижчими від очікуваних на $1,9 млрд (133,1 млрд руб). Мінфін РФ отримав $9,6 млрд (665 млрд руб.) проти запланованих $11,5 млрд (798,4 млрд руб.) у квітні. Прогноз на травень майже вдвічі нижчий — $5,9 млрд (414 млрд руб). Станом на кінець квітня ціна Urals була в середньому на рівні 70,52 $/барель — Мінфін РФ. Тоді як середня ціна Brent становила $105. Знижка для покупців російської нафти становила $34,48, або 33%. Порівняно з березнем знижка зросла на 8 в.п.

 

Фонд національного добробуту РФ (ФНД) не буде поповнено в 2022 році. Вилучення резервів Росії у поєднанні з економічними труднощами призвело до призупинення бюджетного  правила. Починаючи з 2018 року ФНД наповнювався за рахунок доходів від нафти та газу, отриманих від цін вище за $42 за барель Urals. Зазначається, що ~$38 млрд в іноземній валюті ФНД потрапили під санкції та були заморожені. З 2023 року ФНД планується поповнювати в рублях.

 

Промисловість

 

Індекс PMI у промисловому секторі Росії у квітні склав 48,2 пунктів проти 44,1 у березні, що свідчить про послідовне погіршення стану російського виробничого сектору протягом трьох місяців поспіль. Хоча порівняно з березнем темпи падіння уповільнились, квітневі результати є другими за швидкістю падіння з серпня 2021 року. Очікування щодо результатів виробництва були пригнічені через занепокоєння щодо впливу санкцій на майбутній попит і нові замовлення. У свою чергу, індекс PMI у сфері послуг РФ у квітні зріс до 44,5 пунктів з 38,1 пункту у березні. Незважаючи на зростання, показники залишаються нижчими за порогове значення в 50 пунктів, що свідчить про погіршення бізнес-середовища.

 

Мінторгівлі РФ дозволив контрабанду продукції Apple, Microsoft, Playstation, Renault, Nissan, General Motors та інших, які вирішили припинити поставки в Росії. Міністерство оприлюднило оновлений список компаній, чия продукція (більше 50 груп товарів) дозволена до паралельного імпорту в РФ (тобто без дозволу власника торгової марки). Однак, така легалізація може призвести до подорожчання електроніки для кінцевого споживача приблизно на  50% порівняно з вартістю до початку війни — вважають аналітики, опитані російським Forbes.

 

Нафта і газ

 

Експорт сирої нафти зі США до ЄС у квітні досяг піку за 6 років. Нафтовидобувні підприємства США відправили покупцям з ЄС ~50 млн барелів з основних терміналів у Техасі та Луїзіані. Це майже половина від загальної кількості нафти, що відправляється за кордон з Мексиканської затоки.

 

Греція може допомогти РФ обійти санкції — у квітні її частка в транспортуванні російської нафти зросла втричі порівняно з 2021 роком.

 

Газпром надіслав листа клієнтам ЄС, що вони можуть продовжувати платити за російський газ, не порушуючи санкцій. Новий документ «роз’яснює порядок» розрахунків за газ в російських рублях: валюта, отримана від покупців, підлягає обміну на рублі через рахунки в російському національному розрахунковому центрі та виключає можливість участі в розрахунках будь-якої «третьої особи», заявив Bloomberg.

 

Вугілля. У березні експорт російського вугілля в країни, які не входять до СНД, скоротився на 5% у річному вимірі, до 15,7 млн ​​т. Значно скоротився експорт російського вугілля до Великобританії (-50%) і Німеччини (-70%). Водночас, поставки до Польщі зменшилися лише на 6,3%. В цілому ЄС у березні закупив вугілля в ~2 рази менше, ніж рік тому (обсяги зменшилися до 3 млн т). У березні дещо знизилися і поставки в Азію – до 7,3 млн тонн. Китай скоротив закупівлі російського вугілля на 12% до 1,6 млн тонн. Разом з тим, експорт до Індії зріс у 2,2 рази до 848,8 тис. т, до Туреччини — на 37 %, до 1,5 млн. т..

 

Експорт

 

Експорт США до РФ у березні 2022 року скоротився майже в п’ять разів порівняно з лютим – до $101 млн. Експорт американських автомобілів у березні впав з $83 млн до $20 млн, фармацевтичної продукції – з $60 млн до $14 млн, авіаційних двигунів та предметів розкоші – майже до нуля. З іншого боку, санкції тимчасово стимулювали експорт з Росії до США (особливо через зростання поставок сирої нафти – до $363 млн), оскільки влада США передбачила перехідний період.

 

Під тиском санкцій США китайські технологічні компанії закривають бізнес у Росії без публічних заяв. За даними уряду Китаю, експорт в РФ березні впав загалом на 27% порівняно з лютим. Особливо різко впав експорт технологічної продукції — пропозиція ноутбуків зменшилася на понад 40%, смартфонів на дві треті, базових станцій — на 98%. Китайські технологічні гіганти, такі як Lenovo і Xiaomi, публічно відмовляються вести бізнес з Росією, повідомляє WSJ.

 

Росіяни продовжують красти пшеницю та агропродукцію з тимчасово окупованих територій. Росіяни вже «експортували» ~500 тис. т зерна з півдня та сходу України (третина запасів у цих районах). Крім того, вони вкрали з Луганської області ~100 тис. т зерна (що еквівалентно обсягу потреб зерна жителів області на ~3 роки). Вони вже намагалися відправити до Єгипту 27 тис. т вкраденого в Україні зерна, однак, безуспішно.

 

Хроніки ізоляції

 

Більше ніякого консалтингу в РФ. Велика Британія ввела заборону компаніям з РФ користуватися послугами британських фірм у сферах PR, бухгалтерського обліку та консалтингового менеджменту. США також приєдналися до такої санкції, заборонивши громадянам і компаніям США надавати аудиторські, консультаційні та маркетингові послуги російським фірмам.

 

Рейтинг Росії у Світовому індексі свободи преси знову впав через цензуру Кремля під час війни в Україні. З 150-го місця (зі 180 учасників) РФ опустилася на п’ять позицій до 155, поступаючись Зімбабве, Судану та Лівії. 

 

Війна в Україні зробила росіян ще більшими конформістами, але схвалення Путіна та Голови Уряду РФ Мішустіна почало падати. 61% росіян відзначили, що війна РФ проти України радше згуртувала російське суспільство, 20% дотримуються протилежної позиції — ВЦИОМ. Також для 67% росіян День Перемоги є найважливішим святом у році. Схвалення діяльності Путіна зменшилося на 3 в.п. – до 79% (з 1 травня по 24 квітня), схвалення Мішустіна покажує падіння два тижні поспіль: -6 в.п. до 54% ​​(з 1 травня по 17 квітня) — ФОМ.

 

Росіяни активно залишають РФ – зафіксовано різке зростання міграції. За даними ФСБ РФ у першому кварталі 2022 року покинуло 3,8 млн осіб. Для порівняння: з 2000 по 2021 рік з Росії загалом виїхало 5 млн осіб. Яскравий приклад – ІТ-сектор, який зараз переживає «відтік мізків»: у березні 50–70 тис. ІТ-спеціалістів виїхали з РФ, друга хвиля еміграції у квітні може досягти 100 тис. У свою чергу, Мінтранс РФ бачить ризики відтоку російських пілотів за кордон, 13% з яких наразі знаходяться в простої через санкції. Цікаво, що аналітики стверджують, що російський чорний ринок бюрократичних послуг перейшов від міграційних патентів до видачі закордонних паспортів «в терміновому порядку».

 

Лазівки в санкціях

 

Влада США вивчає шляхи розширення доступу росіян до американської програми біженців – Politico. Такі дії посилають потужний сигнал про щедрість США по відношенню до звичайних росіян, деяким з яких може загрожувати звинувачення в держзраді за протидію війні. Також США сподівається, що такими діями зможе підривати репресивний режим Путіна, прискорюючи відтік мізків з РФ.

 

Підготовлено командою KSE Institute спільно з Джейкобом Неллом, ICU, Dragon Capital; з використанням матеріалів департаменту комунікацій НБУ

Щотижневик: економіка РФ. 26 квітня – 2 травня 2022 року

– Russia’s economic recovery will take 10 years, Ukraine will need 5 years to do the same — S&P Global Market Intelligence. S&P forecast of the RF GDP dynamics suggests a fall of 11.1% in 2022; they expect the growth to be restored only in 2024 at the level of 1.6%. Experts` GDP forecasts for RF vary between 8.5% by IMF to 30%+ by IIF Chief Economist and KSE. RF MinEcon expects GDP to fall by 8.8%-12.4% in 2022 and grow 1.3% in 2023. CBR expects GDP fall of 8.0–10.0% in 2022 (12.5–16.5% fall in Q4 22). Inflation is expected above 18–23% in 2022 and 6.2% in 2023 (CBR, MinEcon)

 

– Default is not on the agenda — for now. RF made the latest payment of $636 mln almost reaching the end of the 30-day grace period using domestic reserves. RF schedule of payment on external debt assumed ~$4.7 bln payment in 2022 since RF foreign reserves had been largely “frozen”. ~ $731 mln was paid since then from “frozen reserves” based on the waiver to the US respective sanction. $1.58 bln was bought from (RF) investors in rubles. $636 mln were to be paid on April 4. The last transaction was rejected by the bank (supposedly, JPMorgan Chase) following the US Treasury decision.

 

– CBR decreased its key policy rate to 14.0% — this policy attempts to prevent an economic recession. At the beginning of the war, CBR acted in an orthodox way: the policy rate was increased from 9.5% to 20% to support the financial system and prevent uncontrolled price increases, as well as liquidity support to the banking system, was provided. On Apr 7 the rate was decreased to 17 %.

 

– Deficit budget. The deficit could reach 1.2% of GDP (expected previously for 2022) or ~6.4% of budget revenues (planned previously for 2022) — a shortfall in revenues is to be from NWF. Original budget 2022 assumed a surplus of 1% of GDP. At the same time, RF MinFin is afraid of the complete depletion of NWF and started preparing new budget rules to prevent this.

 

– RF Reserves. The international reserves decreased by $4bn over the week — to $607.1bn. Before that, reserves had already lost $38.8 bn.

 

– The trend for refraining from dividends` payment. RF GoV authorized Russian Railways and VTB Bank (through controlled votes in the supervisory board) to refrain from payments of dividends. Prior to that, CBR issued similar recommendations for all non-credit financial institutions and banks. With such measures Russia is trying to prevent outflows of capital to foreign stock-holders, substitute for investments withdrawn, and compensate for other gaps in the budgets of those companies.

 

– Labor market. RF MinEconomy estimated 250K workers to be idle, whereas Federation Council estimates are at the level of ~600K people that have “gone idle” or are at risk of being fired. Demand for labor in Mar decreased by 0.5% compared to Feb. Since the end of Feb, a sharp reduction in the volume of hiring began — Gaidar Institute for Economic Policy. Real wage is forecasted to fall by -18% in 2022 and -25.7% by 2024 (CEBR), -28.4% in 2022 (Sberbank Rossii). Unemployment is forecasted to grow up to 10% in 2022 (up to 4.3 mln of additional unemployed). Unemployment in RF in Mar 2022 remained at 4.1% (Rosstat).

 

– Self-sanctioning. Societe Generale’s stock price jumped 5% after it announced its exit from RF and incurring a $3.4bn write-down. This case is supported by the broader trend. During the war, companies staying in RF lost -5.5% in their share prices and international capitalization, as compared to those who suspended (+3%) or terminated (+4%) activity (KSE analysis of 600 public companies present in RF).

 

– Investments. Investment demand inside of Russia is declining due to high economic uncertainty — as can be incurred from the Nabibulina reports. Large projects. TotalEnergies, a major French energy company, began to exit RF. The company has written off $4.1bn invested in the joint project with NOVATEK «Arctic LNG-2». The French energy giant initially refused to cut ties with Moscow, despite other oil majors including BP Plc and Exxon Mobil Corp. and Shell Plc announcing their exit.

 

– Industry. The industrial production index in Mar grew by 3.0% YoY (+9.9% compared to Feb 22). Production of some industrial goods has decreased sufficiently: television receivers (-27%), lead accumulators for starting piston engines (-23%), fiber optic cables (-56%), refrigerators (-40%), washing machines (-44%), internal combustion engines (-54%), cars (-62%), passenger railway cars (-29%). However, increased production of other products (semiconductors (+49%), metal constructions (+17–23%), electric engines and generator sets (+12%), agro vehicles (+15–22%) signals the need to increase pressure on the RF.

 

– Oil & Gas. Rosneft didn’t manage to sell 6.5 mln t of oil during the tender, since demanded full advance payment in RUB. Gazprom halted gas supplies to Bulgaria (Bulgargaz) and Poland (PGNiG), since both companies refused to pay for gas in RUB. Against this background, gas prices in the EU rose by 21%, to $1350 per 1,000 m3. Since Feb 24, RF has earned €62bn on energy exports due to rising prices. RF sold €44 bln in energy to the EU, which is twice the total of the same period in 2021 (reflects the price increase and attempts to fill in the reserves in the EU). According to KSE estimates, during the war period, gas revenues exceeded oil revenues for Russia: this is triggered by RF oil-price discounts and very high gas prices.

 

– Gazprom. Over the last 4 months “Gazprom” gas production decreased by 2.5%, to 175.4 bln cubic meters, while gas exports fell by 27%, to 50.1 bln cubic meters. The average daily export of “Gazprom” in April decreased by 22% compared to March (5% decrease if compared to April 2021), which is a 3-month lowest value.

 

– Trade. Russian gas deliveries to China through the “Sila Sibiri” pipeline in the first four months of 2022 increased by 60% YoY. Overall Russian gas export to China is expected at the level of 48 bln cubic meters this year. According to the data of the GTS Operator of Ukraine, the nomination for pumping Russian gas to the region as of May 2 is 98.9 mln cubic meters, while the application for May 1 was 92.9 mln cubic meters (6.5% increase). After Poland rejected making payments in rubles, the reverse flow through the Yamal-Europe gas pipeline from Germany to Poland was at a maximum level of 31 mln cubic meters per day, which is exactly the volume that Poland previously received in Russia.

 

– War sociology. Share of Russians who had negative attitudes to EU rose from 27% to 64% during the year — VTsIOM.

 

– Demography. Birth rates in RF in Mar decreased by 9.9% YoY. Whereas, mortality increased by 5.1% from 191.3 to 201K people (doesn’t take into account war-related deaths).

 

– SANCTION LOOPHOLES. RF plans to organize the production of components for its military and dual-use products in CSTO countries, especially those that require foreign components.It is also planned to re-export Russian products to international markets under the guise of Georgian, Armenian and Azerbaijani products.

 

Prepared by KSE Institute with Jacob Nell, ICU, Dragon Capital; With materials of NBU communication department media reports

Щотижневик: економіка РФ. 19–25 квітня 2022 року

– Macro: RF estimates of GDP decline -9.2%, inflation – 22% (20% in Mar). Estimates of international organization range between 8.5% by IMF to 30%+ by IIF Chief Economist and KSE. April inflation is 17.62% (22% forecast for the year).

 

– As of April 21, 9,741 sanctions and restrictions imposed on RF. Iran, Syria, North Korea, Myanmar, Venezuela and Cuba in total – 9,670 restrictions over decades of isolation. Yet, RF restrictions are of smaller scope.

 

– Banks: In March, the outflow of retail deposits in foreign currency equaled $9.8bn. For Q1 22 – $20bn (or -22% from $93bn as of Dec 2021). The number of consumer loans issued in Mar has sharply dropped by -61.6% (compared to Feb). Most Russians are not planning to take a loan in the next 2–3 months, only 8% are considering such a possibility – NAFI poll.

 

– Since April 8 central bank of RF has been softening currency controls imposed on February 28 suggesting that there is no deficit of dollars and euros.

 

– RF statistics conceal: exports and imports, cargo turnover of Russian seaports, oil production and exports. Previously, RF central bank allowed banks not to publish financial reports from 31 Dec 2021 to 30 Sep 2022. In its turn, the CBR won’t publish on its website the reporting forms of banks until Oct 1, 2022. Also, CBR hid the list of participants in the financial messaging system (SPFS).

 

– Investments. The British Tax Service is revoking the status of the Moscow Exchange as a recognized stock exchange.

 

– Energy: In the 1st half of Apr, the average daily refining fell by 6%. Shipments of Russian oil by sea for the week fell by 25% – Bloomberg. India’s state-owned oil refining companies plan to buy as much oil as possible from Russia. Export of Russian coal in April collapsed by more than 20%, and since the beginning of the year, the decline was 9%.

 

– Divestment of Japanese, US and British companies from RF LNG projects poses a risk of China taking over more control of RF offshore oil and gas development, thus making Japan hesitate over withdrawal. Japanese trading company Marubeni Group (owns 30% of the Sakhalin-1; ExxonMobil owns 30% withdrawing from RF; the rest is owned by India and Russia) decided to withdraw from Russia. Yet, Japanese companies Mitsubishi and Mitsui decided to continue Sakhalin-2 LNG project (they own 22.5%; Shell owns 27.5% withdrawing from RF; Gazprom holds 50%). Chinese state companies have already announced plans to buy Shell’s stake.

 

– Italian energy company Enel and Danish Vestas have frozen wind farm project in Tatarstan due to sanctions.

 

– Aerospace: Rosatom and the Moscow Aviation Institute to produce new electric air transport, incl. unmanned aerial vehicles (potential military). The Novosibirsk Aircraft Plant employs 1.6 K people and invests $33.6 mln in construction of heavy stealth drones Okhotnik.

 

– Self-sanctioning: At least 206K employees of international companies continue to be on payroll (FT).

 

– RF allows parallel import for 200+ brands, including Tesla and Jaguar, technology brands Apple and Samsung, XBox and PlayStation consoles, etc.

 

– Industry. The production index in RF in Mar increased by +5.7% (against Mar 2021), while the demand index decreased by -2.2%. The greatest decline in demand is observed in high-tech industries (-16.7%). On Apr 20, RF PM stated that total cost of introduced support “packages” ~$31.6bn.

 

– Cars. Sales of new cars in Russia may be reduced by 50%. Russia is to allow production of cars with engines of “Euro-0”. German tire manufacturer Continental has resumed production at the Kaluga factory (due to the risk of criminal prosecution by management in the RF).

 

– Metallurgy: Iron and Steel: Russian metallurgists estimate a decrease in sales in 2022 at 17 mln tons or 23% decline or more (metallurgy is 3.7% of Russia’s GDP, $50 bln; ~72 mln tons sales).

 

– Titanium: Crimean Titan resumed work after a 4-month break. They want to create a chemical cluster with Kazakhstan.

 

– Gold: The London Bullion Market Association has suspended the Good Delivery status of Russian suppliers – six Russian refineries (Mar 2022), as well as 3 banks. LBMA accounted for up to 88% of Russian exports or $15.4 bln in 2021. To circumvent LBMA self-sanctions, Russian gold producers can use the refining scheme in other countries (Kazakhstan, India, China).

 

– Wood: The export of unprocessed wood from RF in Q1 22 dropped by 54% to 1.4 mln m3 – RF Federal Customs Service. Decrease in exports of sawn timber in Q1 22 is also observed. Finland has closed the border crossing with RF and froze all plans for its development, through which timber was transported.

Росія заплатить
damaged.in.ua