fbpx

43-й випуск регулярного дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

17 квітня 2023

Ми продовжуватимемо надавати оновлену інформацію двічі на місяць.

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 03.04-16.04.2023

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management, дослідженні Університету Сент-Галлена, сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, https://bloody.energy/, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить набагато більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute та проєкт Leave Russia входять до коаліції B4Ukraine з середини 2022 року.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми домовилися про партнерство з командою Push To Leave. “Push To Leave” — застосунок, який дозволяє перевірити, які бренди чи компанії продовжують працювати в Росії просто відсканувавши їх штрих-коди.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 16.04.2023

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 242 (+11 за 2 тижні)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 508 (+1 за 2 тижні)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 212 (0 за 2 тижні)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 213 (+2 за 2 тижні)

Станом на 16 квітня ми ідентифікували близько 3 175 компаній, організацій і їх брендів з 87 країн та 57 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 400 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі та отриману виручку) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько $174,9 млрд), локальну виручку (на загальну суму $304,0 млрд), локальні активи (на загальну суму $287,4 млрд), а також персонал (близько 1,434 млн осіб) і сплачені податки (близько $25,0 млрд). 1 720 іноземних компаній вже частково скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 213 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.

Як видно з таблиць нижче, станом на 16 квітня, 213 компаній, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 331,5 тис чол персоналу, $47,6 млрд річного доходу, $36,5 млрд капіталу та $45,4 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 313,2 тис чол персоналу, $56,6 млрд річного доходу, $23,3 млрд капіталу та $24,5 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 171,5 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $42,2 млрд, $17,4 млрд капіталу і $30,9 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини квітня 2022 р, то протягом останніх 7 місяців співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ (за рахунок додавання нових компаній в базу). Тим не менше, якщо оперувати загальними цифрами в базі даних KSE, близько 38,2% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ або призупинили свою діяльність, але 39,1% все ще залишаються присутніми в країні, 16,0% вичікують і лише 6,7% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 213 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало 23,1% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 15,8% активів, 20,9% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну, і в 2021 році вони генерували виручки на 47,6 млрд дол або 15,7% від всієї виручки і сплатили 3,3 млрд дол податків або 13,2% від загальної суми податків, сплачених компаніями, які спостерігалися. Дані по 1 400 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Як видно на діаграмах вище, приблизно однаковий % виходу отримано на основі кількості компаній (15%) і частки вилученого в результаті їх виходу доходу (16%). У той же час зовсім інша картина для тих, хто ще залишається – 46% компаній представляють 24% доходу, а 16% компаній, що вичікують, представляють 28% доходу, отриманого в Росії. Висновок може полягати в тому, що менші компанії з нижчими доходами вважають за краще залишатися, а ті, які мають більший дохід, більш охочі вичікувати, обмежуючи свої інвестиції як виправдання (водночас вони продовжують заробляти та реінвестувати свій прибуток в Росії).

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі нашого сайту за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ФОКУС ТИЖНЯ: Неприйняття цінностей Вільного Світу на тлі продовження діяльності іноземних компаній в Росії

У відповідь на військове вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого 2022 року багато країн швидко відреагували, щоб запровадити санкції проти Росії. Ситуація розвивається швидко та на протязі всього 2022 року постійно оголошувалося про нові заходи проти Росії.

Минув вже рік відтоді, як Захід запровадив низку фінансово-економічних санкцій проти Росії після її вторгнення в Україну.  Справедливо постає питання, як вплинули санкції на Росію протягом 2022 року? Для іноземних компаній, які співпрацювали або співпрацюють з Росією, зокрема, для урядів відповідних країн на тлі війни у Європі постає вибір, а саме, продовжувати рух розвитку на боці Вільного Світу або на боці країни-агресора та її союзників?

Зростання санкційних програм США, Канади, Швейцарії, Великобританії, Австралії, Франції та ЄС також різко зросло минулого року, оскільки влада цих юрисдикцій відреагувала на вторгнення Росії.

У 2022 році санкції проти Росії очолили кількість введених у 2022 році, переважаючи наступну за кількістю впроваджених санкцій країну, Іран, у 20 разів⁴:

При цьому багато іноземних компаній почали робити заяви щодо своєї роботи в країні-агресора. Для деяких компаній сам факт вторгнення Росії в Україну став червоною лінією, яка перекреслила можливість вести бізнес “as usual”. Деякі компанії вимушено зупинили чи припинили діяльність, зіштовхнувшись із новими логістичними та економічними реаліями. А дехто навпаки вирішив скористатися можливістю зайняти частку російського ринку, яку звільняють конкуренти. 

Санкції, які зараз діють проти Росії, мають дуже широкий вплив на бізнес і фінансовий сектор, енергетичний сектор і виробництво. Наприклад, заборона на експорт технологій до Росії із Заходу негативно впливає на виробництво в цілому, в тому числі на технології, необхідні військовим для продовження війни проти України. Санкції, спрямовані проти енергетичного сектору, продовжать впливати на російську економіку в 2023 році.

Коли мова йде про заборону імпорту певних товарів, наприклад, є випадки, коли треті країни раптово збільшують імпорт цих продуктів, і виникає підозра, що вони потім продаються до Росії. Крім того, Китай та Індія продовжують імпортувати великі обсяги російської нафти. Інші країни також продовжують торгувати з Росією. Поки це так, у Росії є спосіб компенсувати деякі проблеми, спричинені санкціями⁵.

Як зробити санкції більш ефективними? Існують спроби зробити існуючі санкції більш ефективними шляхом усунення відповідних лазівок.

Російській економіці вдалося запобігти найгіршим наслідкам санкцій, головним чином, завдяки надзвичайно високій ціні на нафту та газ, яку світ спостерігав у 2022 році. Надзвичайно високі ціни на енергоносії призвели до того, що загальний дохід Росії від експорту нафти та газу зріс у 2022 році⁶.

За рік, що минув з моменту вторгнення Росії в Україну, західний альянс об’єднався проти Росії, проте світ ще далекий від єдності у питаннях, порушених війною в Україні.

Американські урядовці зазначають, що 141 з 193 країн в Організації Об’єднаних Націй проголосували за засудження Росії після вторгнення, і що 143 проголосували у жовтні, щоби засудити оголошену Кремлем анексію частин України. Але тільки 33 країни наклали санкції на Росію, і стільки ж надсилають летальну зброю Україні. Як приклад, Індія оголосила, що від початку вторгнення Росії в Україну її торгівля з Росією зросла на 400%⁷.

Довідково: економічно Росія для Індії – важливий постачальник мінеральної сировини, діамантів, добрив та аграрної продукції. Індія фактично виграє від санкцій, накладених на Росію західними державами, оскільки отримує дешевше російські енергоносії, діаманти та добрива.

До війни частка нафти з Росії в індійському імпорті традиційно складала менше ніж 1% – країна переважно купувала її в Іраку та Саудівській Аравії, проте з березня 2022 частка почала рости та сягнула піків у червні та жовтні 2022⁸.

Товарообіг Росії та Індії збільшився у 2,4 рази у 2022 році за рахунок зростання експорту паливно-енергетичних товарів та продукції хімічної промисловості”⁹.

Китай не схвалив повномасштабне вторгнення Росії в Україну, але з моменту його початку у лютому розширив торгівлю та інші зв’язки з Москвою. В 2022 році з початком широкомасштабної військової агресії Росії проти України економічні відносини Китаю з Росією поглиблились, оскільки Росія опинилася втягнутою у виснажливу війну, а її економіка постраждала від західних санкцій. У цьому зв’язку у Росії  є тисяча причин шукати кращих зв’язків з Китаєм. Як приклад, на початку війни китайські компанії були найменш активними щодо виходу з Росії.

Довідково: Товарообіг між Росією та Китаєм у 2022 році зріс на 29,3% порівняно з попереднім роком і склав 190,27 млрд. доларів США.  Експорт з Росії до Китаю за рік збільшився на 43,4% до 2021 року і сягнув 114,15 млрд. доларів США імпорт із КНР — на 12,8%, склавши 76,12 млрд. доларів США¹⁰.

Товарообіг Росії та Китаю в січні-березні 2023 року зріс у річному вирахуванні на 38,7%, досягнувши $53,84 млрд. Про це повідомило у четвер 13.04.2023 Головне митне управління КНР.

Основна частина вартості товарів, що ввозяться з РФ до Китаю, припадає на нафту, природний газ і вугілля. Серед інших ключових статей імпорту з Росії – мідь та мідна руда, деревина, паливо та морепродукти. КНР експортує до РФ широкий перелік продукції, значна частка якої припадає на смартфони, промислове та спеціалізоване обладнання, дитячі іграшки, взуття, транспортні засоби, кондиціонери та комп’ютери. На думку посла Росії в КНР Ігоря Моргулова, російсько-китайський товарообіг у 2023 році має досягти цільового показника $200 млрд і подолає його з великим запасом. Він нагадав, що Росія – “надійний постачальник вуглеводнів, її співпраця з Китаєм ґрунтується на взаємній повазі та вигоді”¹¹.

В цьому контексті Китай є не просто постачальних чутливих товарів на російський ринок але ймовірно постачальник до ВПК Росії взагалі, забезпечуючи 57% поставок напівпроводників¹².

Австрія є однією з країн, яка найбільше постраждала від санкцій Заходу проти Росії, оскільки, приблизно 80% попиту на природний газ Австрії покладається на російський імпорт¹³.

Австрійські компанії багато інвестували в Росію і відчувають наслідки західних санкцій проти Росії. Австрійські компанії та промисловість побоювалися дефіциту газу, але підтримали політику санкцій.

Довідково: Керівництво австрійського Raiffeisen Bank International обговорювало можливу схему обміну активами з російським Сбербанком, щоб отримати суму виручки, яку RBI отримав у Росії 2022 року і не може вивести через обмеження російської влади.

Про це пише австрійське видання Falter¹⁴ із посиланням на “конфіденційний” документ із засідання правління RBI. Сбєрбанк перебуває під санкціями, і частина його активів, зі свого боку, заморожена європейською владою. За даними видання, керівництво Raiffeisen Bank International обговорювало ідею передання дивідендів, належних від його російського бізнесу, Сбєрбанку в обмін на активи його європейської “дочки”, Sberbank Europe, яка зареєстрована в Австрії.

При цьому, за даними газети, йдеться про вартість активів приблизно €2 млрд – стільки становив чистий прибуток Райффайзенбанку в Росії торік. Сбєрбанк може отримати або ці гроші, або повністю “дочку” Raiffeisen Bank International у Білорусі – “Пріорбанк”, загальна сума балансу якого становить теж близько €2 млрд, пише Falter¹⁵.

Також, російська “дочка” австрійського “Райффайзен Банк Інтернаціоаль”, який продовжує працювати в Росії, у 2022 році заплатила до російського бюджету 559 млн. євро, що у 4,8 раза більше, ніж за весь 2021 рік.

Про це свідчить фінансова звітність “Райффайзен Банк Інтернаціональ”, опублікована на сайті RBI. Загалом, російська “дочка” забезпечила 54% всього чистого прибутку “Райффайзен Банк Інтернаціональ” за 2022 рік та стала найприбутковішим бізнесом австрійської фінансової групи. При цьому банк використовує назви незаконно окупованих Росією українських територій у своїх офіційних документах, а війну РФ проти України називає “спеціальною воєнною операцією”¹⁶.

Щоправда, після анонсування ймовірного свопу активів зі Сбєрбанком в Raiffeisen Bank International зрозуміли що зробити це з банком, який перебуває під санкціями технічно не можливо. Також, під тиском ЄЦБ, який змушує австрійський банк Raiffeisen вийти з Росії¹⁷ в Групі нарешті оголосили що Райффайзен Банк вирішив продати російську “дочку” або вивести її з периметра Групи¹⁸.

Незважаючи на те, що Австрія відмовилася від будь-якої військової участі щодо війни в Україні, посилаючись на свій конституційний «постійний нейтралітет», Австрія підписала санкції Європейського Союзу проти Росії та її режим фінансової допомоги на підтримку України. Також, Глава МЗС Австрії підтвердив позицію федерального уряду щодо необхідності продовження санкцій ЄС проти Росії, які є дієвими і через кілька місяців матимуть “ще більш драматичний ефект” для Росії, зокрема, курс федерального уряду Австрії у питанні санкційної політики ЄС проти Росії – “чіткий і абсолютно незмінний”. Однак, при цьому підкреслено, що в Австрії постає питання про пом’якшення негативних наслідків для австрійської економіки¹. Адже, імпорт російського газу в Австрії наближається до довоєнного рівня, зокрема, у грудні минулого року 71% природного газу надходило з Росії. А такі великі австрійські компанії, як Raiffeisen Bank International і виробники деревини Kronospan і EGGER, залишаються активними в Росії, незважаючи на санкції²⁰.

Зі свого боку російський уряд вживає різних заходів у відповідь на санкції Заходу.

Так, кожна західна компанія, яка хоче вийти з ринку Росії і продати свої активи тепер буде зобов’язана переказати прямий внесок в бюджет держави-агресора. Таким чином всі компанії, які вирішили відтермінувати рішення про припинення своєї співпраці з Росією від початку повномасштабного вторгнення, тепер так чи інакше профінансують російський бюджет прямими платежами у разі виходу з країни. Раніше компанії, які виходили з Росії, могли обирати між “добровільним внеском” до бюджету Росії, який становив 10% від вартості продажу, або погодитися на відстрочку платежу від продажу на кілька років. “Багато компаній прагнули вийти з Росії якнайшвидше, тому вони обрали цей 10-відсотковий податок і одразу ж отримати готівку замість невизначеності з відстрочкою платежу”, – сказав співрозмовник агентства, який брав участь у нещодавній угоді з виходу з Росії. 

Приблизно 2 000 заявок про вихід з російського ринку чекають на схвалення, але лише щоб розглянути їх всі, знадобиться щонайменше 8 років. 

Першу угоду з “добровільним пожертвуванням”, яка була оприлюднена, здійснила норвезька компанія Wenaas після продажу своїх готелів у Росії російському конгломерату “Система”, контрольованому підсанкційним олігархом Володимиром Євтушенковим. У лютому “Система” заявила, що ціна угоди становила “до 203 млн євро, включаючи 10-відсотковий внесок до бюджету Російської Федерації”²¹.

Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що економічні санкції проти Росії після її вторгнення в Україну мають на меті послабити її здатність вести війну. Росія вразлива до експортних обмежень на військові компоненти, багато з яких надходять з-за кордону. Російський імпорт суттєво впав не лише з країн, що входять до санкційної коаліції, але, як не дивно, також із країн, які відмовилися прийняти санкції. Скорочення російського імпорту означає, що санкції «душать» російську економіку. Зниження імпорту в цілому завдало значного болю агресору, і неофіційні дані свідчать про те, що недоступність іноземних технологій і компонентів завдає шкоди подальшому розвитку Росії і конкурентноздатності її бізнесу.

Багато країн запровадили санкції проти Росії після її вторгнення в Україну у 2022 році, що зробило її найбільш санкціонованою країною у світі, а нові заходи постійно оголошуються. Санкції мають великий вплив на бізнес і фінансовий сектор Росії, енергетику та виробництво, і хоча деякі іноземні компанії вийшли, інші прагнули отримати частку російського ринку, і економіці тимчасово вдалося уникнути найгірших наслідків санкцій через надзвичайно високі ціни на нафту і газ. Китай та Індія продовжують торгувати з Росією, тоді як західний альянс об’єднався проти неї, але, нажаль, світ все ще далекий від єдиної думки щодо питань, викликаних війною в Україні.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)²²

14.04.2023

*Nintendo (Іпонія, Ігри) Статус за KSE – вичікують

Повідомляється, що генеральний директор російської Nintendo використовує російську штаб-квартиру Nintendo для продажу ігор Nintendo через імпортну компанію

https://wccftech.com/russian-nintendo-ceo-is-reportedly-using-nintendo-russian-hq-to-sell-nintendo-games-via-import-company/ 

https://www.eurogamer.net/nintendo-russia-ceo-running-import-company-to-skirt-official-sales-ban-report 

*Kemmler Präzisionswerkzeuge GmbH (Німеччина, Виробництво, Промислове обладнання) Статус за KSE – залишаються

Дані з Росії, якими володіє ZET, показують, що інструменти та деталі машин німецьких виробників потрапляють до російської збройної промисловості.

https://www.zeit.de/2023/16/ruestungsexporte-russland-ukraine-krieg-mittelstaendische-unternehmen-sanktionen 

*Emirates NBD (Об’єднані Арабські Емірати, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Один з найбільших банків ОАЕ — Emirates NBD — почне переводити активи росіян на окремі рахунки, куди надходитимуть усі платежі за належними їм цінними паперами.

https://www.forbes.ru/finansy/487619-vtoroj-krupnejsij-bank-dubaa-enbd-nacal-blokirovat-investicionnye-sceta-rossian 

*PowerJet (Франція, Авіабудування) Статус за KSE – виходять

Авіакомпанії просять ОДК взяти на себе відповідальність за французькі двигуни

https://www.kommersant.ru/doc/5928576 

*Pandora (Данія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Ювелірні магазини Pandora в Росії змінять назву і формат

https://www.kommersant.ru/doc/5928637

13.04.2023

*International Investment Bank (IIB) (Угорщина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Уряд Угорщини вирішив відкликати своїх представників з підконтрольного Росії Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) і вийде з нього

https://www.reuters.com/world/europe/hungary-quit-russian-international-investment-bank-after-us-sanctions-report-2023-04-13/ 

*Shell (Великобританія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – вийшли

Shell може отримати майже £1 млрд від продажу частки в російському газовому проекті

https://www.theguardian.com/business/2023/apr/12/shell-sakhalin-2-gas-project-stake 

Російський “Новатек” придбає частку Shell в “Сахаліні-2” за $1,16 млрд

https://www.reuters.com/business/energy/russias-novatek-acquire-shells-stake-sakhalin-2-116-bln-2023-04-12/ 

*Fortum (Фінляндія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – вичікують

*Vestas (Данія, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

Fortum вимагає від Vestas 218 мільйонів доларів через російський вітровий проект

https://www.reuters.com/world/europe/vestas-says-fortum-seeks-compensation-over-russia-wind-farms-2023-04-12/ 

*Imperial Brands (Велика Британія, Алкоголь, Тютюн) Статус за KSE – вийшли

Тютюновий гігант Imperial Brands на шляху до «подібних» результатів після виходу з Росії

https://www.business-live.co.uk/manufacturing/tobacco-giant-imperial-brands-track-26686492 

*Apple (США, Електроніка) Статус за KSE – виходять

*Samsung (Південна Корея, Електроніка) Статус за KSE – вичікують

Виробники смартфонів визначаються використанням металів з РФ

https://www.kommersant.ru/doc/5927860 

*Xiaomi (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

Корпорація Xiaomi, лідер з продажу смартфонів в РФ, потрапила в список міжнародних спонсорів війни.

https://nazk.gov.ua/uk/novyny/pro-nazk/lidera-z-prodazhu-smartfoniv-v-rf-xiaomi-corporation-vneseno-do-pereliku-mizhnarodnyh-sponsoriv-vijny/ 

14.04.2023

*Nintendo (Іпонія, Ігри) Статус за KSE – вичікують

Повідомляється, що генеральний директор російської Nintendo використовує російську штаб-квартиру Nintendo для продажу ігор Nintendo через імпортну компанію

https://wccftech.com/russian-nintendo-ceo-is-reportedly-using-nintendo-russian-hq-to-sell-nintendo-games-via-import-company/ 

https://www.eurogamer.net/nintendo-russia-ceo-running-import-company-to-skirt-official-sales-ban-report 

*Kemmler Präzisionswerkzeuge GmbH (Німеччина, Виробництво, Промислове обладнання) Статус за KSE – залишаються

Дані з Росії, якими володіє ZET, показують, що інструменти та деталі машин німецьких виробників потрапляють до російської збройної промисловості.

https://www.zeit.de/2023/16/ruestungsexporte-russland-ukraine-krieg-mittelstaendische-unternehmen-sanktionen 

*Emirates NBD (Об’єднані Арабські Емірати, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Один з найбільших банків ОАЕ — Emirates NBD — почне переводити активи росіян на окремі рахунки, куди надходитимуть усі платежі за належними їм цінними паперами.

https://www.forbes.ru/finansy/487619-vtoroj-krupnejsij-bank-dubaa-enbd-nacal-blokirovat-investicionnye-sceta-rossian 

*PowerJet (Франція, Авіабудування) Статус за KSE – виходять

Авіакомпанії просять ОДК взяти на себе відповідальність за французькі двигуни

https://www.kommersant.ru/doc/5928576 

*Pandora (Данія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Ювелірні магазини Pandora в Росії змінять назву і формат

https://www.kommersant.ru/doc/5928637

12.04.2023

*UBS (Швейцарія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

*Credit Suisse (Швейцарія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

З березня швейцарські банки почали попереджати клієнтів з Росії про закриття рахунків, якщо виявлять сплату податків до російського бюджету.

https://www.rbc.ru/finances/13/04/2023/6436c63c9a79470f578ebbc6?utm_source=app_ios_reader&utm_medium=share 

*Philip Morris (США, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – залишаються

Генеральний директор Philip Morris International Inc. у Росії Яцек Ольчак отримав диплом за заслуги перед Росією у 2022 році

https://up-grd.ru/articles/news/otechestvennyy_i_zarubezhnyy_biznes_podderzhivayushchiy_nyneshniy_kurs_rossii_poluchit_lgoty_daniil_/ 

*ISAB (Італія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – виходять

*GOI Energy (Кипр, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Італія умовно схвалила продаж НПЗ Лукойл

https://www.reuters.com/markets/deals/italy-likely-give-conditional-green-light-lukoil-refinery-sale-sources-say-2023-04-11/ 

*Pernod Ricard (Франція, Алкоголь та тютюн) Статус за KSE – залишаються

Шведський виробник горілки Absolut і французький концерн Pernod Ricard, який поглинув її в 2008 році, після річної перерви знову починають експортувати алкоголь в Росію.

https://www.kristianstadsbladet.se/kristianstad/absolut-borjar-exportera-till-ryssland-igen-efter-stoppet/ 

https://www.epravda.com.ua/rus/news/2023/04/12/699046/ 

*Deutsche Bank (Німеччина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Deutsche Bank згортає центри програмного забезпечення, що залишилися в Москві та Санкт-Петербурзі, і планує скоротити 500 робочих місць.

Близько 500 співробітникам IT-центрів, які ще залишилися в Росії, запропонують звільнитися протягом півроку з виплатою вихідної допомоги.

https://www.epravda.com.ua/news/2023/04/12/699073/ 

https://www.ft.com/content/647069d9-6f89-4e5d-8781-bef4bfaeccda 

11.04.2023

*inDrive (США, Онлайн Сервіси) Статус за KSE – виходять

На тлі санкцій міжнародний сервіс таксі InDrive передав російську юрособу у власність казахстанської структури. Нова команда на чолі з колишнім операційним директором компанії планує перезапуск під брендом INDELS

https://www.rbc.ru/technology_and_media/10/04/2023/642fdccb9a794725b5dc713d 

*AFRY (Швеція, Інженерія) Статус за KSE – вийшли

AFRY завершує продаж своїх операцій у Росії

https://www.marketscreener.com/quote/stock/AFRY-AB-16716931/news/AFRY-completes-divestment-of-its-operations-in-Russia-43462548/ 

*Porsche (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – вичікують

Член ради директорів Porsche нібито прагне угоди з Путіним щодо відновлення російської автомобільної промисловості

https://www.spiegel.de/international/putin-s-willing-helper-austrian-entrepreneur-seeks-to-save-russia-s-stalled-car-industry-a-7726c725-4408-4350-971d-cc6d1b57d348 

https://www.carscoops.com/2023/04/porsche-board-member-allegedly-seeks-deal-with-putin-to-rebuild-russias-auto-industry/ 

*Twitter (США, Онлайн Сервіси) Статус за KSE – вичікують

У Держдумі запропонували розблокувати Twitter після зняття обмежень з прокремлівських акаунтів

https://www.moscowtimes.ru/2023/04/10/gosduma-predlozhila-razblokirovat-twitter-posle-snyatiya-ogranichenii-naprokremlevskie-akkaunti-a39580 

*Volkswagen (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Російська «Група ГАЗ» подала позов проти VW на 348 мільйонів доларів

https://europe.autonews.com/automakers/vw-faces-new-court-case-russia-gaz 

*Fennovoima (Фінляндія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – виходять

Росатом вимагає від Фінляндії повернути €920,5 млн кредиту після розірвання контракту на АЕС

https://www.kommersant.ru/amp/5926551 

*Schlumberger (США, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

SLB нікуди не дінеться

https://www.globalwitness.org/en/campaigns/stop-russian-oil/slb-isnt-going-anywhere/ 

*Ingenico (Франція, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Асоціація банків Росії (АБР) звернулася до Мінпромторгу з проханням виділити субсидії представникам платіжної індустрії на імпортозаміщення POS-терміналів для прийому карт від французького виробника Ingenico, який пішов з російського ринку.

https://www.vedomosti.ru/finance/articles/2023/04/10/970134-uchastniki-platezhnogo-rinka-poprosili-pomoch-s-importozamescheniem-terminalov 

*Takeda (Японія, Фармацевтика та здоров’я) Статус за KSE – вичікують

Японський фармацевтичний виробник Takeda розглядає варіанти продажу свого російського заводу, куди було інвестовано понад €117 млн.

https://www.kommersant.ru/doc/5926509

10.04.2023

*ISAB (Італія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

*GOI Energy (Кіпр, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Італія переглядає угоду про продаж НПЗ Лукойл

https://www.ft.com/content/41f45060-9d08-4875-a159-2555471cb479 

https://www.epravda.com.ua/news/2023/04/9/698934/

08.04.2023

*Mykines Corporation (Велика Британія, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

Британська компанія Mykines Corporation LLP могла поставити в Росію електроніку на $1,2 млрд

https://www.ft.com/content/bdd8c518-bf10-4c9c-b53b-bfbe512e2e92

https://zn.ua/ukr/WORLD/britanska-kompanija-mykines-corporation-llp-mohla-postaviti-do-rosiji-elektroniki-na-1-2-mlrd-financial-times.html 

*Twitter (США, Онлайн Сервіси) Статус за KSE – вичікують

Twitter зняв обмеження на облікові записи, пов’язані з Кремлем, після того, як його придбав технологічний мільярдер Ілон Маск, як показало огляд веб-сайту.

https://www.telegraph.co.uk/technology/2023/04/07/elon-musk-twitter-lifts-restrictions-putin-kremlin-russia/ 

*Raiffeisen (Австрія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

З 10 квітня Райффайзенбанк відмовляється від підключення нових пакетів послуг «Зарплатні».

https://www.rbc.ru/finances/07/04/2023/643057fd9a79475cd5a22f76?from=newsfeed 

*Danone (Франдія, Товари широкого вжитку) Статус за KSE – вичікують

Французький виробник молочної продукції Danone планує відмовитися від міжнародних брендів у РФ. Мова йде про такі найменування, як Активіа, Альпро, Актімель і Данон.

https://iz.ru/1494518/evgeniia-pertceva/ushli-v-moloko-danone-planiruet-vyvesti-s-rynka-rf-chast-brendov 

*Schlumberger (США, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) включило провідну світову нафтову компанію SLB (раніше Schlumberger) зі штаб-квартирою в США до списку міжнародних спонсорів війни.

https://nazk.gov.ua/uk/novyny/pro-nazk/najbilshu-naftopromyslovu-kompaniyu-u-sviti-vnesly-do-pereliku-mizhnarodnyh-sponsoriv-vijny/ 

07.04.2023

*Daher Group (Об’єднані Арабські Емірати, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – залишаються

Inditex SA, яка керує мережами одягу Zara і Bershka, отримала дозвіл на продаж свого бізнесу в Росії Daher Group з Об’єднаних Арабських Еміратів.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-06/zara-owner-gets-approval-to-sell-russian-business-to-uae-s-daher 

*Aytemiz Akaryakit (Туреччина, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – залишаються

4 квітня Рада директорів турецької Dogan Holding (Стамбул) схвалила продаж 50% акцій Aytemiz Fuel Distribution Inc. російському ПАТ “Татнафта”. (Aytemiz Akaryakit, Туреччина). Про це йдеться в повідомленні Dogan Holding, опублікованому в Національній системі розкриття інформації.

https://www.interfax.ru/world/894671 

*Net4Gas (Чехія, Енергетика, Нафта і газ) Статус за KSE – вичікують

Чеський оператор газотранспортної системи Net4Gas (N4G) вирішив розпочати арбітражний розгляд проти великого російського постачальника газу через несплату

https://www.reuters.com/business/energy/net4gas-seeks-arbitration-over-russian-gas-payments-2023-04-06/ 

*PKN Orlen SA (Польща, Енергетика, нафта і газ) Статус за KSE – виходять

Польська PKN Orlen розірвала остаточний російський нафтовий контракт без штрафних санкцій

https://www.reuters.com/business/energy/polands-pkn-orlen-ends-final-russian-oil-contract-without-penalties-says-ceo-2023-04-05/ 

*Trafigura (Сінгапур, Метали та видобувна промисловість) Статус за KSE – вичікують

Російський «Сибур» експортує зріджений газ до Африки, Близького Сходу та Азії, оскільки ЄС скорочує закупівлі

https://www.reuters.com/markets/commodities/russias-sibur-exports-lpg-africa-middle-east-asia-eu-cuts-buying-2023-04-05/ 

*UEFA (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

Глава УЄФА каже, що «дуже складно» зняти заборону з Росії до закінчення війни

https://www.aljazeera.com/sports/2023/4/5/uefa-ceferin-hard-to-lift-russia-ban-ukraine-war 

*Rockwool (Данія, Будівництво та архітектура) Статус за KSE – залишаються

У розпал війни: Rockwool прорекламувала утеплення штабу ВМФ РФ

https://danwatch.dk/midt-under-krigen-rockwool-reklamerede-med-isolering-af-den-russiske-flaades-hovedkvarter/ 

*Microsoft (США, IT) Статус за KSE – вичікують

Мирова угода між Управлінням контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США та корпорацією Microsoft

https://ofac.treasury.gov/recent-actions/20230406 

https://www.rbc.ru/business/06/04/2023/642f10069a79476e69246bcd?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=preview 

https://www.wsj.com/articles/microsoft-to-pay-3-million-over-russia-sanctions-export-controls-violations-14caaa21 

*Schlumberger (США, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Оскільки нафтосервісні компанії покинули Росію після вторгнення в Україну, SLB Х’юстона залишилася – і отримала прибуток

https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/slb-russia-oil-sanctions-pullout-schlumberger-17852566.php 

*Fortum (Фінляндія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

Fortum Oyj : Російське спільне підприємство взяло участь у місцевому вітровому аукціоні – не інвестуватиме в Росію

https://www.marketscreener.com/quote/stock/FORTUM-OYJ-1412461/news/Fortum-Oyj-Russian-joint-venture-has-participated-in-a-local-wind-auction-ndash-will-not-invest-43445135/ 

*Softline International (Велика Британія, IT) Статус за KSE – виходять

Група компаній Softline, яка залишилася в Росії після відокремлення від світового бізнесу, на 100% контролюється ЗПІФом, який підконтрольний керуючій компанії Tethys Capital.

https://www.kommersant.ru/doc/5915621 

06.04.2023

*Hyundai (Південна Корея, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

*Volkswagen (Німеччина, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Угоди з продажу російських активів Hyundai і Volkswagen близькі до завершення і включені до порядку денного найближчих засідань Правової комісії з іноземних інвестицій

https://www.kommersant.ru/doc/5915063 

*Adobe (США, Онлайн Сервіси) Статус за KSE – вичікують

Ряд російських постачальників програмного забезпечення продовжують продавати ліцензії на продовження корпоративних підписок на Adobe. У Softline пояснили Коммерсанту, що це відбувається за домовленістю з вендором.

https://www.kommersant.ru/amp/5914374 

*L’Oreal (Франція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – залишаються

Французька L’Oreal, яка годину тому оголосила про припинення прямих продажів в РФ, за підсумками 2022 року змогла заробити на російському ринку більше 60 млрд рублів – майже стільки ж, скільки до початку військові дії в Україні

https://www.kommersant.ru/doc/5913619 

*Foraco (Франція, Метали та видобувна промисловість) Статус за KSE – виходять

Foraco International виходить з Росії

https://finance.yahoo.com/news/foraco-international-exits-russia-103100265.html 

*Inditex (Іспанія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

Inditex, власник мережі одягу Zara, отримав від Росії дозвіл на продаж бізнесу в країні

https://www.ft.com/content/11b7edb5-8d3e-4d82-9249-cd15a80b56bc 

Більше 200 магазинів Inditex, що покинула Росію (володіє брендами Zara, Bershka, Pull&Bear, Oysho, Stradivarius), відкриються в травні під назвами Maag, Dub, Ecru, Vilet.

https://www.kommersant.ru/doc/5914776 

*Li Auto Inc. (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Li Auto тихо починає продавати автомобілі в Росії: звіт

https://technode.com/2023/04/04/li-auto-quietly-begins-selling-cars-in-russia-report/ 

*Coca-Cola (США, Їжа та напої) Статус за KSE – вичікують

*Coca-Cola HBC AG (Швейцарія, Їжа та напої) Статус за KSE – вичікують

Чи справді Coca-Cola покинула Росію?

https://thedeepdive.ca/did-coca-cola-ever-really-leave-russia/ 

05.04.2023

*Bank of Baroda (Індія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Індійський Bank of Baroda (BOB.NS) припинив розрахунки за російську нафту, продану вище встановленого Заходом верхнього рівня ціни.

https://www.reuters.com/world/india/indias-bank-baroda-stops-clearing-payment-above-cap-russian-oil-sources-2023-04-04/ 

*Vontobel (Швейцарія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Vontobel припиняє співпрацю з клієнтами, які проживають у Росії

https://www.finews.com/news/english-news/56662-vontobel-russian-business-clients-hong-kong 

*Allianz (Німеччина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

*Munich Re Group (Munich Reinsurance Company) (Німеччина, Страхування) Статус за KSE – вичікують

Німецькі страховики Allianz і Munich Re відновили покриття для пошкодженого підконтрольного Росії газопроводу Nord Stream 1

https://www.reuters.com/business/energy/german-insurers-renew-cover-blast-damaged-nord-stream-gas-link-2023-04-04/ 

*Pernod Ricard (Франція, Їжа та напої) Статус за KSE – залишаються

Компанія Pernod Ricard, яка володіє найбільшим в Ірландії брендом віскі Jameson, відновила поставки на російський ринок. Продажі призупинили в березні минулого року після початку повномасштабної війни між РФ і Україною.

https://www.independent.ie/business/irish/jameson-owner-pernod-ricard-resumes-russia-sales-42413658.html 

https://www.epravda.com.ua/news/2023/04/4/698736/ 

*Cisco Systems Inc (США, IT) Статус за KSE – виходять

Cisco із-за скорочення продажів знищила запчастини для обладнання в РФ на 1,9 млрд руб.

https://tass.ru/ekonomika/17451425 

https://ukrrudprom.com/news/Amerikanskaya_Cisco_pered_uhodom_iz_Rossii_unichtogila_skladi_s_oborudovaniem_mebel_i_transport.html 

*Raiffeisen (Австрія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – залишаються

Австрійська група Raiffeisen Bank International після скандалів, пов’язаних з її активною діяльністю на території країни-терориста Росії, заявила, що працює над продажем свого банку або його відділенням від основної групи.
https://www.unian.ua/economics/finance/u-rayffayzen-bank-vidpovili-shcho-robitimut-z-biznesom-v-rosiji-12199074.html 

*Forest Stewardship Council (FSC) (Німеччина, Сертифікація) Статус за KSE – виходять

FSC припиняє російську сертифікацію, оскільки «безпека не може бути гарантована»

https://www.furnituretoday.com/industry-news/fsc-ends-russian-certification-because-safety-cant-be-guaranteed/ 

04.04.2023

*Winninc Electronics (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

*AOOK Technology (Китай, Електроніка) Статус за KSE – залишаються

У червні 2022 року Міністерство торгівлі США внесло компанію Winninc Electronics зі Шеньчженя в список організацій. Через сім місяців він також наклав санкції на іншу компанію, що базується в Шеньчжені, AOOK Technology. Як експортерів напівпровідників і електронних компонентів, компанії звинуватили в підтримці військової та оборонно-промислової бази Росії. https://www.thewirechina.com/2023/04/02/the-sanctions-sieve-winninc-aook/ 

*World Taekwondo (Південна Корея, Спорт) Статус за KSE – залишаються

Всесвітня федерація тхеквондо (World Taekwondo) стала першою великою спортивною організацією, яка після засідання виконкому МОК офіційно санкціонувала практично повний допуск росіян на свої турніри, в тому числі і на чемпіонат світу, що стартує в кінці травня.

https://www.kommersant.ru/doc/5913515 

*Louis Dreyfus (Франція, Аграрна промисловість) Статус за KSE – виходять

Луїс Дрейфус приєднується до масового відтоку торговців зерном з Росії

https://www.reuters.com/markets/commodities/louis-dreyfus-stop-exporting-russian-grain-july-1-2023-04-03/ 

*China State Construction Engineering (Ктай, Архітектура та будівництво) Статус за KSE – залишаються

НАЗК включено до списку міжнародних спонсорів війни

https://nazk.gov.ua/uk/novyny/pro-nazk/buduyut-na-krovi-nazk-vneslo-do-pereliku-mizhnarodnyh-sponsoriv-vijny-china-state-construction-engineering-corporation/ 

*Sri Lankan Airlines (Шрі-Ланка, Авіаперевезення) Статус за KSE – виходять

Шрі-Ланка продасть національного перевізника SriLankan Airlines, не виключено, що покупцем стане одна з російських компаній

https://www.vedomosti.ru/economics/news/2023/04/02/969144-shri-lanki 

*Shell (Велика Британія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вийшли

Путін дозволив британській Shell вивести з Росії 95 мільярдів рублів

https://kapital-rus.ru/news/394951-putin_razreshil_britanskoi_shell_vyvesti_za_granicu_95_mlrd_rublei/ 

*Indian Oil Corporation (Індія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Росія переходить на орієнтир Дубая в індійській нафтовій угоді

https://www.reuters.com/business/energy/russia-shifts-dubai-benchmark-indian-oil-deal-sources-2023-04-03/ 

03.04.2023

*Electronic Arts (США, Ігри) Статус за KSE – вийшли

Юридична особа американського розробника і видавця комп’ютерних ігор Electronic Arts (EA) в Росії ліквідована, йдеться в відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

https://tass.ru/ekonomika/17425655 

*UPM (Фінляндія, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходять

UPM завершила виведення свого бізнесу з Росії, продавши всі свої російські підприємства, включаючи фанерний комбінат у Чудові, компанії Gungnir Wooden Products Trading.

https://finance.yahoo.com/news/upm-sold-business-operations-russia-060000873.html?guccounter=1 

02.04.2023

*FlyDubai (Об’єднані Арабські Емірати, Авіаперевезення) Статус за KSE – залишаються

*Air Arabia (Об’єднані Арабські Емірати, Авіаперевезення) Статус за KSE – залишаються

*Emirates (Об’єднані Арабські Емірати, Авіаперевезення) Статус за KSE – залишаються

Іноземні авіакомпанії активно відновлюють прийом російських карт Visa і MasterCard для оплати квитків. Так, Air Arabia і Fly Dubai пропонують здійснити операцію зв’язку через систему швидких платежів (SBP).

https://iz.ru/1491083/mariia-kolobova/postavit-na-reisy-aviakompanii-blizhnego-vostoka-nachali-prinimat-oplatu-po-sbp 

01.04.2023

*Wimbledon (Велика Британія, Спорт) Статус за KSE – залишаються

Wimbledon скасовує заборону на російських і білоруських гравців, накладену після вторгнення в Україну

https://www.cbssports.com/tennis/news/wimbledon-lifts-ban-on-russian-belarusian-players-that-was-imposed-after-invasion-of-ukraine/ 

*Toyota (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Японська Toyota передала завод у Санкт-Петербурзі Росії

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/toyotas-st-petersburg-plant-handed-over-russian-state-2023-03-31/ 

*Great Wall Motor Co. (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSE – залишаються

Доходи Great Wall Motor у Росії зросли на 73% через відступ конкурентів

https://asia.nikkei.com/Business/Automobiles/Great-Wall-Motor-s-Russia-revenue-jumps-73-as-rivals-recede 

Нещодавно ми зробили багато значних покращень у нашому Телеграм-боті з покращенням інтерфейсу, додаванням загальної статистики та відображенням останніх статусів KSE компаній , взятих із публічної бази даних KSE.

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

²² На сайті проекту https://leave-russia.org/ є розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті