fbpx

Огляд збитків та втрат в АПК

Проєкт з підрахунку збитків та втрат в АПК з метою інформування широкої аудиторії та політиків про потреби у компенсації та відновленні

Повномасштабна війна Росії проти України триває з 24 лютого 2022 року. Понад 8 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами, до 6 мільйонів залишили країну. Українська економіка, за прогнозами, скоротиться на 45%, а десяткам мільйонів людей по всьому світу загрожує недоїдання через перебої з експортом зерна з України та пошкодженнями, від яких потерпає український агросектор.

 

Центр досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України запустили регулярний Огляд збитків та втрат в АПК. Мета проєкту – інформувати широку аудиторію і політиків про потреби у компенсації та відновленні.

Огляд збитків та втрат в АПК України

Збитки, втрати та потреби сільського господарства через повномасштабне вторгнення. Лютий 2024

Непрямі втрати в сільському господарстві України. 24 квітня 2023

Непрямі втрати в сільському господарстві України через війну сягають $34,25 млрд. 10 листопада 2022

Прямі збитки в сільському господарстві України внаслідок війни з рф сягають $6,6 млрд. 10 листопада 2022

Непрямі втрати в сільському господарстві України через війну сягають $23,3 млрд. 9 червня 2022

Непрямі втрати у сільському господарстві через зменшення виробництва, блокаду портів та здорожчання виробничих факторів оцінюються у 23,3 млрд дол. США. Про це йдеться в аналізі «Огляд непрямих втрат від війни у сільському господарстві України»**, підготовленому командою Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

 

Як вже повідомляв Агроцентр KSE, після трьох місяців повномасштабної війни Росії проти України, збитки в аграрному секторі  України сягнули 4,3 мільярдів доларів США, що складає майже 15% капіталу країни. В той час як ці пошкодження відображають повне чи часткове знищення саме матеріальних активів, непрямі втрати враховують недоотриманий дохід від зменшення кількості вироблених товарів та додаткові кошти, які виробники змушені витрачати через війну. Недоотриманий дохід це різниця між фактичними доходами та доходами, які сільгоспвиробники отримали б, якби не вторгнення Росії в Україну. 

 

«Розрахунки непрямих втрат допомагають зрозуміти не лише масштаб падіння галузі, а і потреби для повноцінного відновлення виробництва. Значна частка недоотриманого доходу була б використана для покриття витрат на наступну посівну кампанію та закупку кормів для худоби. Без часткової компенсації втрат фермери в регіонах, що найбільше постраждали від війни, не зможуть відновити виробництво», коментує розрахунки експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер

 

 

Непрямі втрати через недоотриманий врожай сільськогосподарських культур оцінюються у 9,6 млрд дол. США. Найбільш значуще зниження у прогнозованому врожаї 2022 року відзначається для виробництва пшениці (очікується 33% спад у врожаї 2022 року у порівнянні до базового сценарію), соняшнику (32%) і ячменю (31%), оскільки значна частина виробництва цих культур знаходиться безпосередньо у регіонах, що страждають від активних бойових дій та окупації. Бойові дії порівняно менше впливають на врожай кукурудзи, порівняно з врожаєм інших культур, очікується зниження врожаю у розмірі 18%. 

 

Відповідно до розрахунків, у 2022 році очікується на 22% менший врожай і інших сільськогосподарських культур (окрім зазначених вище), що означає додаткові недоотримані доходи у розмірі 3,3 мільярди доларів США.

 

Однак у той час як однорічні рослинні культури можна знову посіяти в наступному році та отримати новий врожай спад поголівʼя у тваринництві призводить до зменшення обсягу виробництва на декілька років вперед. Відтак, загальні втрати тваринницького сектору оцінюються в  682 мільйони доларів США.

 

Втрати через менший врожай багаторічних культур склали 89 млн. дол. США.  В середньому, для початку плодоношення нових багаторічних насаджень знадобиться п’ять років. Відтак, втрати врожаю багаторічних насаджень впродовж п’яти років складуть 222,4 млн доларів США.

 

Одним із наслідків російського вторгнення є зниження цін виробників на експортно-орієнтовні товари. Через блокаду портів військово-морськими силами РФ, Україна зіткнулась з перенасиченістю внутрішнього ринку експортно-орієнтованої продукції та майже чотирикратним здорожчанням експортної логістики. Це призвело до зменшення цін всередині країни на основні експортно-орієнтовані культури більш, як на 30%. Непрямі втрати виробників від зниження цін на експортно-орієнтовні культури (пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник) складають 11,9 мільярдів доларів США.

 

 

З початком вторгнення РФ українські сільгоспвиробники також стикнулися зі здорожчанням факторів виробництва, зокрема – здорожченням добрив та палива. Вартість добрив збільшилися на 37% з початку російського вторгнення, а ціни на дизельне паливо зросли приблизно на 39 центів CША за літр. Загальні втрати через підвищення виробничих витрат оцінюються у 859 мільйонів доларів США.

 

З повним текстом «Огляд непрямих втрат від війни у сільському господарстві України» можна ознайомитися за посиланням.

 

 

** Швидка оцінка непрямих втрат була здійснена на основі методологій Світового Банку та ФАО. Так само, як і в Огляді (прямих) збитків у сільському господарстві, для оцінки втрат ми використали непрямий метод оцінки. Ми почали із визначення базового сценарію: яким би було виробництво аграрної продукції в 2022му році, без вторгнення військ РФ. У якості базового сценарію ми взяли виробництво продукції аграрного сектору на рівні виробництва 2021 року. До базового сценарію ми застосували розрахункові коефіцієнти пошкоджень, що визначаються окремо для кожного регіону, залежно від інтенсивності бойових дій у цьому регіоні.

Прямі збитки в сільському господарстві України внаслідок війни з рф сягають $4.3 млрд. 8 червня 2022 року

Загальна сума втрат, нанесених сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного російського вторгнення на територію країни, вже склала $4.29 млрд. 

 

«Російська агресія впливає не лише на можливість вільно експортувати нашу аграрну продукцію та щорічно годувати близько 400 мільйонів людей у цьому світі. Пошкодження земель, інфраструктури, сільськогосподарської техніки безпосередньо впливають на виробництво аграрної продукції в Україні. Без відновлення втрачених активів Україна не зможе повернутись на своє місце у глобальній продовольчій безпеці. Оцінка пошкоджень є першим елементом для оцінки потреб у відновленні», – наголоcив експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер.

 

 

Повномасштабна війна РФ проти України триває вже більше трьох місяців. За прогнозами Світового Банку українська економіка скоротиться на 45%, а десяткам мільйонів людей по всьому світу загрожує недоїдання через перебої з експортом зерна з України та пошкодженнями, від яких потерпає український агросектор.

 

У структурі пошкоджень найбільші втрати фіксуються внаслідок знищення або часткового пошкодження сільськогосподарських угідь та незбору врожаю – 2,135 млн дол. США. Сільськогосподарські землі зазнали двох значних видів пошкоджень – мінне забруднення та пряме фізичне пошкодження. Крім мінних полів, місця, що постраждали від активних бойових дій, також забруднені нерозірваними боєприпасами, що створює смертельну загрозу для українських фермерів під час польових робіт. Вартість обстеження земель з високим ризиком мінного забруднення та розмінування постраждалих територій оцінюється в 436 мільйонів доларів США. Другим видом пошкоджень є фізичне пошкодження родючого шару ґрунту, наприклад, – воронки від артилерійських обстрілів і ракетних ударів, пошкодження ґрунту гусеницями танків або іншої військової техніки.

 

Близько 19% усіх зрошуваних сільськогосподарських угідь України розташовано на тимчасово окупованій Херсонщині, ще 10% – на території частково окупованої Запорізької області. Орієнтовна вартість заміни та ремонту пошкодженої іригаційної інфраструктури становить 225 мільйонів доларів США.

 

Окрім прямого пошкодження земель – окупація, військові дії та мінне забруднення обмежують доступ фермерів до полів і можливості для збору врожаю. Орієнтовно, 2,4 млн га озимих культур загальною вартістю у 1,435 млрд дол. США залишаться незібраними внаслідок агресії РФ.

 

Сільськогосподарська техніка та обладнання також зазнають пошкоджень в результаті обстрілів, авіаударів та бойових дій, що відбуваються в безпосередній близькості. Трактори та вантажівки мають вищий ризик пошкодження, ніж інші види сільськогосподарської техніки, такі як комбайни, сівалки та розприскувачі. Орієнтовна вартість заміни та ремонту пошкодженого машинного обладнання становить 926,1 млн дол. США. На відміну від іншої сільськогосподарської техніки – трактори та вантажівки можуть бути використані не лише для сільськогосподарського виробництва, а й для військових потреб, таких як риття траншей, транспортування та логістика. Це підвищує ймовірність перебування ферм у зоні активних бойових дій та робить їх мішенню для експропріації. На територіях, контрольованих армією РФ, сільськогосподарська техніка вищої цінової також знаходиться під загрозою викрадення.

 

Є свідчення про те, що РФ цілеспрямовано знищує елеваторні потужності з метою послаблення українського агросектору. З огляду на те, що елеватори часто розташовані на відкритій місцевості та забезпечують чудовий огляд околиць, вони стають суб‘єктами прямих військових атак, спрямованих на обмеження ситуаційної обізнаності противника. Загальна сума збитків внаслідок пошкодження або знищення зерносховищ оцінюється у 272 млн дол. США.

 

Оціночна вартість загиблих тварин складає понад 136 мільйонів доларів США. Свійські тварини гинуть не лише безпосередньо від активних бойових дій, але й від обмеженого фізичного доступу на ферми, обмеженої можливості для закупівлі кормів та надання ветеринарних послуг. Орієнтовна кількість тварин, які загинули внаслідок агресії РФ у постраждалих районах становить 42 тис. голів овець і кіз, 92 тис. голів великої рогатої худоби, 258 тис. свиней та понад 5,700 тис. голів птиці.

 

 

З повним текстом Огляду збитків та втрат в АПК України можна ознайомитися за посиланням.

МЕТОДОЛОГІЯ

Використаний підхід до розрахунків базується на методології швидкої оцінки пошкоджень від Світового банку і ФАО (Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН).

 

Пізніше цей Огляд буде доповнений Оглядом втрат від війни у сільському господарстві.

 

Пошкодження – це грошова вартість матеріальних активів, які були знищені (та вкрадені) або частково пошкоджені (але все ще придатні для ремонту або відновлення) через військові дії та окупацію. Втрати, в свою чергу, – це  недоотриманий дохід, наприклад, від незасіяних полів, більш низької врожайності і збільшених виробничих витрат.

 

Звіт спирається на непрямі методи оцінки пошкоджень. Для таких розрахунків визначаються базисні показники – обсяг ресурсів, розташованих на територіях, що постраждали від активних бойових дій, ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. До базисних показників застосовуються розрахункові коефіцієнти пошкоджень, що визначаються для кожної категорії пошкоджених активів. Більш детальний опис методології доступний на веб-сторінці Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute.