fbpx

Якими можуть бути наслідки закриття виробництва тютюнових виробів для міжнародної торгівлі України?

20 грудня, 2019

Гіпотетичне припинення виробництва тютюну та тютюнових виробів в Україні вплине на торговельну динаміку, як в експорті, так і в імпорті. В короткостроковій перспективі через припинення виробництва прогнозовано зникне більша частина внутрішнього попиту на сировину (314 млн дол. США станом на 2018 рік). З іншого боку, зменшиться обсяг експорту сигарет, сигар та сигарил, які виробляють в Україні (загальний експорт склав 341 млн дол. США в 2018 році.)

Відбудеться збільшення рівня проникнення імпорту сигарет (відношення імпорту до внутрішнього споживання), яке в 2018 році склало близько 6,4% (51 млн дол. США / 800 млн. США).

Максимальна ж потенційна зміна торговельного балансу за оцінкою експертів Tarde+ складатиме  0,55% ВВП України або 12% торговельного балансу товарів та послуг в 2018 році. В цілому обсяг потенційно втраченого експорту сигарет складе 0,72% експорту товарів з України, а обсяг потенційно втраченого імпорту – 0,65% імпорту товарів до України.

Крім того, ефект на економіку та державний бюджет України буде підсилений за рахунок зменшення кількості робочих місць, доданої вартості на виробництві тютюнових виробів та, як результат, скорочення зборів акцизних податків (42 млрд грн в 2018 році), податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб.

Таким чином, радять експерти, при запровадженні законодавчих ініціатив, які можуть погіршити умови виробництва в Україні та потенційно можуть призвести до значного скорочення виробництва, необхідно провести більш глибокий аналіз їх економічного впливу. В першу чергу необхідно зосередитися на порівнянні можливої вигоди, яка буде отримана від законодавчої ініціативи, та втрат, які вона спричинить.

Детальніше у аналітичній записці підготовленій Центром досліджень зовнішньої торгівлі Trade+.

Центр створено при Київській школі економіки в рамках проекту “Покращення рамкових умов для торгівлі в Україні”, що впроваджується через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH на замовлення Уряду Німеччини.