fbpx

Не бійтеся змінюватися: поради з кар’єрного сніданку на Ukraine Economy Week

Національний банк України та Київська школа економіки зібрали талановитих студентів на кар’єрний сніданок у межах Ukraine Economy Week.

Представники бізнесу та фінансів поділилися історіями своїх успішних кар’єрних шляхів, дали поради студентам щодо вибору сфери діяльності та розказали, які навички вважають необхідними у сучасному світі.

 

 

Своїм досвідом зі студентами Київської школи економіки, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка та Київського національного економічного університету ділилися:

 

  • Емал Бахтарі, Керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків Національного банку України 
  • Олексій Кривцов, Старший дослідник Банку Канади; 
  • Алекс Нікольсько-Ржевський, Професор Університету Ліхай; 
  • Владислав Рашкован, Заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонда
  • Марія Чебанова, Економістка Міжнародного валютного фонда;
  • Андрій Клєсов, фінтех-підприємець (модератор)

Марія Чабанова:

 

У старших класах я активно вчилася, мріяла вступити в Оксфорд, потім вчилася на економічному факультеті в КНУ імені Тараса Шевченка, де я перестала вірити в себе. Всюди бачила лише аудит і банки. Це був мій жах з дитинства. Але потім я вступила на навчання в KSE, хоча до останнього не вірила в це. Це були два роки активного навчання: я змінила дві роботи, брала участь у п’яти конкурсах, я закінчила з top of my class. Коли я випускалася, то з’явилася вакансія у представництві МВФ, що буває дуже рідко – це element of luck. Я місяць готувалася до співбесіди, два роки дуже важко навчалася в KSE. Зараз я дев’ять місяців працюю у представництві МВФ і дуже цим задоволена.

 

Я шкодую, що не взяла gap year між магістратурою і бакалавратом. Мені здається, я дізналася б багато чого про себе, бо я досі не знаю, що я хочу робити.

Мотивація

 

  1. Зрозумійте свою  мету: цікаву, глобальну. Настільки велику, аби її неможливо було досягнути за життя. Знайдіть те, що вам подобається найбільше і навчіться заробляти цим гроші. А якщо це буде пов’язане з вашою глобальною метою, ви будете щасливими людьми. Владислав Рашкован
  2. Переслідуйте свої мрії, вирішуйте, що ви б хотіли робити. Якщо вам вдасться це втілити, то ваша кар’єра стане успішною. Олексій Кривцов
  3. У мене з’явилася глобальна мета після маленької мети. арто починати з чогось малого, бо за ним стоїть щось дуже значне і це буквально один поворот у вашому житті. Марія Чебанова
  4. Ви повинні зрозуміти, що означає успіх особисто для вас, тоді у вас не пропаде мотивація досягати мети. Успіх для кожного свій: заробити гроші, мати сім’ю з трьома дітьми, піти на пенсію у 45 чи відкрити невеликий бізнес. І коли ви зрозумієте, який він для вас, то матимете мету усього життя і почнете над нею працювати. Алекс Нікольсько-Ржевський

 

 

Стосунки з людьми та Soft skills

 

  1. Вибудовуйте стосунки з людьми: контакти, які ви можете налагодити під час навчання, іноді навіть важливіші за знання. Владислав Рашкован
  2. Якщо мати великий потенціал, але не вміти працювати з людьми і комунікувати, то в якийсь момент ви просто зупинитеся. Емал Бахтарі
  3. Soft skills вимагають не лише грошей, але й бажання, енергії, часу і витривалості. Якщо ви хочете бути конкурентоспроможними на міжнародному ринку, то треба вийти із зони комфорту. Якщо порівняти українського студента і студента західного університету, то український студент буде кращим у технічних речах, але значно поступиться у soft skills. Але soft skills потрібні тут і зараз, на відміну від hard skills, які можна опанувати за короткий період на якихось платних курсах. Алекс Нікольсько-Ржевський
  4. Розвивайте свої soft skills. Це дуже важливо. Коли я вчився, то нехтував цим, але такі навички допоможуть вам. Три важливі якості, які я хочу виділити: лідерські, комунікативні та вміння вибудовувати відносини з людьми. Олексій Кривцов

 

Мова

 

Ви повинні досконало знати англійську. 

 

Робота над собою

 

  1. Не бійтеся змінюватися. Не бійтеся змінювати роботу. Це завжди ризик, але чим більше ви будете знайомитися з людьми і працюватимете у різних сферах, тим краще. Спробуйте різну роботу, у тому числі, стресову та жорстку – це вас виховає. Емал Бахтарі
  2. Робіть те, що ви пообіцяли: краще менше обіцяти і більше робити, ніж навпаки. Владислав Рашкован
  3. Знайдіть дуже вузький напрям і станьте найкращим у ньому. Тоді ви впевнено зможете сказати «я знаю, як це робити». Завжди працюйте над самоудосконаленням. Ви повинні постійно піднімати планку. Тільки так ви зможете повністю розкрити свій потенціал. Алекс Нікольсько-Ржевський

Емал Бахтарі:

 

В НБУ я потрапив у 2016 році. Я не любив державні органи і думав, що ніколи туди не піду. Але коли я побачив, що туди пішли люди з моєї сфери, я подумав, що теж можу щось змінити. НБУ цікавий тим, що ти бачиш систему зсередини. Тут неймовірні можливості та умови роботи.

 

Я не впевнений, чи шкодую, що не попрацював закордоном. Я залишився тут, бо мені здавалося, що тут більший потенціал. Втім, досвід, який можна отримати закордоном, є безцінним. Після роботи там ви стаєте тут цінним фахівцем, бо вас не можна завантажити пост-радянськими кліше.

Бажання

 

  1. Байдуже, хто твої батьки і які ти маєш зв’язки. Усе залежить особисто від тебе. Я, наприклад, шкодую про втрачений час: через свою невизначеність я не спробував студентські програми, стажування, курси. Навіть не спробував вступити на магістратуру у західний ВИШ. Емал Бахтарі
  2. Користуйтеся усіма можливостями: лекції з топових університетів від найкращих професорів є у вільному доступі. Також ви можете придбати курс лекцій усього за декілька десятків доларів. Усе, що потрібно – це бажання. Варто знайти гарного ментора, який завжди зможе дати пораду. Алекс Нікольсько-Ржевський

 

Особливі поради:

  1. Те, що ви думаєте про себе, те, що думають про вас люди, і те, ким ви є, – це три різні Всесвіти. Ви повинні зробити так, щоб вони хоч іноді перетиналися. Владислав Рашкован
  2. Ви повинні оволодіти базовими та широкими сферами науки. Алекс Нікольско-Ржевський
  3. Коли ти молодий, то сприймаєш правила, за якими працює світ, як даність, але згодом розумієш, що варто було більш критично ставитися до цих правил. Емал Бахтарі
  4. Ніколи нічого не просіть (особливо у того, хто сильніше вас). Владислав Рашкован