fbpx

Торговельний розрив і дороге пальне посилюють тиск на економічну стабільність, але новий Ukraine Support Loan підтримає її — Ukraine Monthly Economic Update

30 Квітня 2026

KSE Institute опублікував квітневий Ukraine Monthly Economic Update з ключовими показниками за лютий-березень 2026 року. Дані показують зростання торговельного дефіциту, тиск на бюджет, прискорення інфляції через ціни на пальне та послаблення гривні. Водночас цього місяця ЄС затвердив Ukraine Support Loan на €90 млрд. Перші виплати очікуються вже у другому кварталі. Це має зменшити короткостроковий тиск на бюджет, але строки виплат є критичними — затримки загрожують дефіцитом уже в червні.

У лютому 2026 року торговельний дефіцит України сягнув $5,6 млрд — на 74% більше, ніж рік тому. Імпорт зріс на 29%, передусім через закупівлю машин і обладнання для оборони та відновлення. Експорт майже не змінився.

У березні доходи бюджету становили 268 млрд грн і перевищили план на 6,2%. Видатки становили 368 млрд грн, однак уряд переніс частину оборонних витрат із кінця року на березень — через це на осінь залишилося майже на 210 млрд грн менше ресурсів. Формальний дефіцит у березні — 100 млрд грн.

Дефіцит покривали через ОВДП (близько 25 млрд грн) та кошти МВФ (66 млрд грн). Рішення ЄС про кредитну підтримку на €90 млрд знижує бюджетні ризики в наступні місяці, проте час надходження допомоги є критичним.

Інфляція у березні зросла до 7,9%. Найбільше вплинуло пальне: бензин А-95 подорожчав з 56 до 69 грн за літр, дизель — із 55 до 75 грн на тлі зростання Brent вище $110 за барель. НБУ залишив облікову ставку на рівні 15% через ризики зростання інфляції і невизначеність.

Гривня послабилася до 43,8 грн за долар. НБУ продав $4,8 млрд для стримування коливань, міжнародні резерви скоротилися до $52 млрд. Промислове виробництво у лютому скоротилося на 2,6%. Найгірша ситуація в енергетиці: падіння на 21,2%. Водночас зростали оборонні напрями: електрообладнання — на 12,8%, машинобудування — на 22,9%, комп’ютери й електроніка — на 26,1%.