- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Доходи громад зросли на 22,5%, водночас підтримка громад, що найбільше постраждали від війни, стала меншою — Моніторинг громад KSE Institute
Доходи громад зросли на 22,5%, водночас підтримка громад, що найбільше постраждали від війни, стала меншою — Моніторинг громад KSE Institute
17 Липня 2026
Доходи місцевих бюджетів без трансфертів у червні 2026 року становили 45,7 млрд грн — на 22,5% більше, ніж у червні 2025 року. Темпи зростання більш ніж утричі перевищили річну інфляцію, яка становила 7,2%.
Про це йдеться у червневому випуску Моніторингу громад, підготовленому командою Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE Institute разом із KSE University.
Основним джерелом доходів громад залишається податок на доходи фізичних осіб. У червні надходження від ПДФО становили 32 млрд грн, або 70% загального обсягу доходів без трансфертів, і зросли на 24%. Плата за землю принесла 4,2 млрд грн, акцизний податок — 3,4 млрд грн, єдиний податок — 3,1 млрд грн. Водночас надходження податку на нерухоме майно скоротилися на 20,5%, до 0,6 млрд грн.
Обсяг державних трансфертів місцевим бюджетам у червні зріс на 35,9%. Базова дотація збільшилася на 20,5%, а освітня субвенція — на 23,3%. Водночас дотація громадам, які найбільше постраждали від повномасштабного вторгнення, скоротилася на 43,3%. Загальне зростання надходжень не усуває фінансової нерівності: прифронтові громади дедалі більше залежать від державної підтримки.
Уряд додатково виділив 6,6 млрд грн для підтримки місцевих бюджетів. Бюджетна декларація на 2027–2029 роки передбачає щорічне зростання їхніх ресурсів приблизно на 11–12% — до 724,9 млрд грн у 2027 році, 812,8 млрд грн у 2028 році та 905,6 млрд грн у 2029 році. Водночас прогноз ґрунтується на суттєвому поліпшенні безпекової ситуації вже з 2027 року, тому в разі продовження війни показники можуть бути переглянуті.
Уряд визначив 18 пріоритетних напрямів публічних інвестицій загальним обсягом 270,9 млрд грн, зокрема освіту, охорону здоров’я, транспорт, енергетику, місцеву інфраструктуру, соціальну сферу, розмінування та цифровізацію. Державне фінансування першочергово отримуватимуть проєкти, які відповідають цим напрямам і включені до єдиного переліку публічних інвестицій. У житловій сфері громадам дали можливість формувати фонд тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб.
Початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу означає поступове наближення місцевого врядування до європейських правил. Для громад це передбачає жорсткіші вимоги до публічних закупівель, фінансового контролю, збирання даних, прозорості рішень та обліку бюджетних витрат. Доступ до фінансування дедалі більше залежатиме від здатності громад визначати пріоритети, розраховувати вартість робіт і супроводжувати проєкти.
У червні зафіксовано 3 724 обстріли громад — найбільше за весь період спостережень. Це на 16,6% більше, ніж у травні, та на 47% більше, ніж у червні 2025 року. Кількість уражень цивільної інфраструктури становила 747 випадків. На 193 прифронтові громади припало 92,3% усіх обстрілів і 83,4% усіх уражень.
У червні до реєстру внесли десять нових договорів про співробітництво між громадами та зареєстрували шість міжнародних угод із громадами Німеччини, Франції, Словенії, Польщі та Болгарії. Така співпраця дедалі частіше використовується для підтримки переміщених осіб, подолання наслідків війни та довгострокового відновлення.
