fbpx

31-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

12 грудня 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 05-11.12.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 11.12.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 191 (+5 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 499 (-2 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 150 (+4 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 143 (+1 за тиждень)

Станом на 11 грудня ми ідентифікували близько 2 983 компаній, організацій і їх брендів з 86 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько $162,0 млрд), локальну виручку (на загальну суму $294,4 млрд), локальні активи (на загальну суму $281,0 млрд), а також персонал (близько 1,391 млн осіб) і сплачені податки (близько $24,4 млрд). 1 649 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 143 компанії, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації (оновлення за листопад цього тижня дозволило нам ідентифікувати ще 4 компаній, які вийшли).

Як видно з таблиць нижче, станом на 11 грудня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 284,0 тис чол персоналу, $35,5 млрд річного доходу, $14,7 млрд капіталу та $31,5 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 167,4 тис чол персоналу, $32,0 млрд річного доходу, $38,9 млрд капіталу та $84,9 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 330,0 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $50,1 млрд, $27,8 млрд капіталу і $32,1 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,6% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 39,9% все ще залишаються присутніми в країні, 16,7% вичікують і лише 4,8% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 143 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 20,4% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 11,2% активів, 9,1% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну, лише в минулому році вони генерували виручки на 35,5 млрд дол або 12,1% від всієї виручки і сплатили 3,2 млрд дол податків або 12,9% від загальної суми податків, сплачених компаніями, які спостерігалися. Дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Аналіз присутності голландських компаній і їх позиції в Росії

Королівство Нідерландів є одна з найбільш стійких та конкурентоспроможних економік як у Європі, так і у світі в цілому, що має велике значення у глобальному господарстві.

На протязі багатьох років Нідерланди для Росії є одним із ключових у світі постачальників наукомістких товарів, послуг та управлінських технологій, країна-транзитер і логістичний хаб для російського експорту, а також важливий партнер у сфері здійснення транскордонних інвестицій. При цьому, починаючи з середини 1990-х років Нідерланди є податковим та фінансовим хабом для великих російських компаній, як приватних так і державних.

Нідерланди – традиційно один з найбільших торгових партнерів Росії (третє місце у світі після Китаю та Німеччини, друге в Європі після Німеччини), їхня частка в сукупному торговому обороті Росії до початку пандемії COVID-19 трималася на рівні 6–7%. До 2020 року за обсягом прямих накопичених інвестицій Нідерланди займали друге місце після Кіпру інвесторів в Росії. У багатьох галузях російської економіки нідерландські інвестиції відігравали значну роль. Станом на 2020 рік в Росії було зареєстровано близько 200 компаній за участю нідерландського капіталу. Серед пріоритетних напрямків нідерландського інвестування в Росії є природо-ресурсозбереження, промислове використання вторинної сировини, зелена енергетика, нові технології для тваринництва та рослинництва⁴.

Водночас, Нідерланди станом на середину листопада 2022 року були єдиною країною, яка продовжувала поставки сирої нафти з Росії до Північної Європи.

Джерело: https://twitter.com/EerikNKross/status/1595519237933654021

З початком агресії Росії проти України в 2014 році, а також, з моменту введення 17 березня 2014 року санкцій ЄС щодо Росії, зокрема і Нідерландами, а також після 17 червня того ж року, коли сталася авіакатастрофа з малайзійським Боїнгом, інвестиційна діяльність між Нідерландами та Росією майже заморожена.

Довідково: станом на 2014 рік товарообіг між Росією та Нідерландами становив 73,2 млрд. доларів США. Обсяг російського експорту в Нідерланди становив майже 68 млрд. доларів США та частка Нідерландів у зовнішній торгівлі Росії становила 9,4 відсотка. Росія посідала восьме місце серед партнерів Нідерландів з часткою 3,3 відсотка у зовнішньоторговельному обороті Нідерландів. Експорт Нідерландів в Росію становив 0,9% (5,2 млрд. доларів США). На кінець 2014 року обсяг накопичених інвестицій нідерландського походження в економіку Росії становив понад 68 млрд. доларів США (17,8% від усіх іноземних інвестицій), з них прямих інвестицій майже 24 млрд. доларів США⁵.

Враховуючи це, фінансова сфера Нідерландів зазнала опосередкованих збитків, пов’язаних із зменшенням або припиненням співпраці з компаніями, що потрапили під санкції ЄС, а також скороченням угод з контрагентами в Росії та збільшенням фінансових ризиків кредитування експортноорієнтованих кластерів економіки країни акредитації – Росії.

Однак, незважаючи на зовнішні фактори, Росія та Нідерланди залишалися важливими партнерами в торгово-інвестиційній сфері.

Довідково: в 2021 році товарообіг Росії з Нідерландами склав 46,4 млрд. доларів США, збільшившись на 62,52% (17,9 млрд. доларів США) порівняно з 2020 роком. Експорт Росії до Нідерландів у 2021 році становив 42,2 млрд. доларів США, збільшившись на 69,83% (17,3 млрд. доларів США) порівняно з 2020 роком. Імпорт Росії з Нідерландів у 2021 році становив 4,3 млрд. доларів США, збільшившись на 14,17% (531,5 млн. доларів США) порівняно з 2020 роком⁶.

У 2021 році понад 3 тис. Нідерландських компаній експортували товари до Росії та майже 2 тисячі компаній імпортували товари з Росії. В 2021 році компанії Нідерландів експортували до Росії товарів на понад 5 млрд. євро⁷.

За даними, зібраними KSE Institute⁸, у 2021 році 92 голландських компанії (з часткою в капіталі 50+%) забезпечили роботою щонайменше 29 800 людей, ці компанії отримали $5,0 млрд річного доходу, заплатили $220 млн податків, мали $2,9 млрд капіталу та $4,2 млрд активів.

6 компаній (7% з 92 спостережуваних компаній) вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток, близько 25% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв’язку з їх виходом. Ще 30 компаній оголосили про плани покинути Росію, у 2021 році в них працювало 8 200 людей, вони отримали $1,8 млрд (36%) річного доходу, мали $1,1 млрд капіталу та $1,3 млрд активів. Але принаймні 32 компанії все ще залишаються, а 24 компанії вичікують і обмежують свої інвестиції.

Найбільш «залежними» від Росії за часткою виручки (більш ніж 2%) в цій країні є голландські компанії в 3 галузях: Товари широкого вжитку, Алкоголь і тютюн та Електроніка.

Як реагують голландські компанії?

З 92 компаній в базі KSE 35% голландських компаній все ще залишаються в Росії, ще 26% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність, 33% вже анонсували про свій вихід і 7% вже пішли з продажем своїх акцій. Деякі голландські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.

Повний вихід

6 голандських компаній (або 7% від загального числа), які входять до бази даних KSE, повністю залишили російський ринок і продали свої долі участі/акції (всі вони мають статус KSE «вийшли»¹¹, юридично голландських бенефіціарів в них більше немає):

KPMG (Консалтинг та право, Статус за KSE – вийшли) Навесні представник KPMG International сказав:

«Ми вважаємо, що разом з іншими глобальними компаніями ми несемо відповідальність відповісти на триваючий військовий напад російського уряду на Україну. В результаті наші російські та білоруські фірми вийдуть з мережі KPMG. KPMG має понад 4500 співробітників у Росії та Білорусі, і припиняє наші робочі відносини з ними, багато з яких були частиною KPMG протягом багатьох десятиліть, що неймовірно важко. Це рішення не про них – це наслідок дій російського уряду». У червні запис про засновника було видалено з реєстру, а в липні АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КПМГ» було перейменовано на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «КЕПТ».

Prosus (Онлайн сервіси, Статус за KSE – вийшли) Зареєстрована в Нідерландах компанія Prosus, що входить до південно-африканського інвестиційного холдингу Naspers, який також є материнською компанією OLX Group, уклала угоду про продаж своєї частки в одному з найпопулярніших російських сервісів оголошень Avito місцевій компанії. Kismet Capital Group (Kismet) за 151 мільярд рублів (2,4 мільярда доларів). Prosus відмовляється від частки в 403 мільйони доларів російської соціальної мережі VK. Prosus NV відмовився від своєї частки в найбільшій соціальній мережі Росії за безцінь, вийшовши з компанії, якою керує керівник, який перебуває під санкціями США.

Home Credit (Фінанси та платежі, Статус за KSE – вийшли) Home Credit B.V. — міжнародна небанківська фінансова установа, заснована в 1997 році в Чехії зі штаб-квартирою в Нідерландах. Home Credit оголосила про підписання угоди про продаж своїх російських банківських активів і дочірніх компаній групі індивідуальних інвесторів на чолі з Іваном Тиришкіним. Придбання Home Credit and Finance Bank (HCFB) та його дочірніх компаній згаданою групою призведе до виведення Home Credit Group з російського ринку. Структура чеської групи Home Credit вийшла з капіталу KhF Bank, передавши йому свою частку в 49,5%, випливає з даних ЕГРЮЛ.

SPAR (FMCG, мала 466 супермаркетів і отримувала майже 64% своєї виручки з Росії, Статус за KSE – вийшли), Nutreco (Їжа та напої, Статус за KSE – вийшли), Brunel International (Консалтинг та право, Статус за KSE – вийшли) компаній, які повністю припинили співпрацю з Росією.

Компанії, які ігнорують вихід

Swinkels Family Brewers/Bavaria (Їжа та напої, Статус за KSEзалишаються) Bavaria вважає що не порушує жодних правил чинним контрактом з росіянами. За словами материнської компанії Swinkels Family Brewers, існує ліцензійна угода з російською пивоварнею Московської пивоварної компанії, яка дозволяє їм варити пиво під назвою Bavaria. Ця угода не підпадає під санкції, запроваджені проти Росії через війну в Україні. Чинна угода з Московською пивоварною компанією про виробництво пива під назвою «Баварія» поки що реалізується. Раніше Swinkels Family Brewers припинила поставки в Росію до подальшого розпорядження. Також перевірялися фінансові операції з країною.

GasTerra (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE – вичікують) У березні на веб-сайті компанії з’явилася заява: «Як компанія та як співробітники, ми приголомшені, стурбовані та розгнівані війною, розпочатою Росією в Україні. Ми усвідомлюємо серйозність ситуації, тому наші дії в цьому Криза є головним пріоритетом. GasTerra також купує частину свого газу в Росії, але ми не можемо приймати жодних незалежних рішень щодо цього через його важливість для постачання газу. Якщо уряд запровадить санкції, які вплинуть на наш бізнес, вони будуть виконані. Ми контактуємо з урядом з цього приводу». Нідерландський газовий трейдер GasTerra вирішив не виконувати вимоги “Газпрому” щодо односторонніх платежів, викладених в указі президента Росії Володимира Путіна щодо оплати за постачання російського газу. У відповідь на рішення GasTerra “Газпром” оголосив про припинення поставок з 31 травня 2022 року.

Аналіз окремих галузей

Алкоголь та тютюн

Heineken (Статус за KSEвиходять) Голландська пивоварна корпорація Heineken N.V. заявила, що планує досягти угоди про продаж російських активів загальною вартістю 475 млн євро у другій половині 2022 року. «28 березня Heineken оголосила про своє рішення вийти з Росії. Ми досягаємо значного прогресу, щоб забезпечити впорядковану передачу нашого бізнесу новому власнику в повній відповідності з міжнародними та місцевими законами, і очікуємо досягнення угоди протягом другої половини цього року», – йдеться в заяві.

Хімічна промисловість

LyondellBasell (Статус за KSE – вичікують) «Починаючи з цього моменту, LyondellBasell не буде вступати в будь-які нові ділові операції або відносини з російськими державними компаніями. Ми також маємо намір припинити ділові відносини з російськими державними компаніями, наскільки це можливо з правової точки зору. Ми зараз оцінюємо, як це вплине на нашу діяльність, зокрема на сировину, комунальні послуги, постачальників ланцюгів постачання та клієнтів. Крім того, ми дотримуємося всіх американських і міжнародних санкцій, які були запроваджені в результаті цієї кризи» – повідомила компанія навесні.

Громадське харчування

DP Eurasia (Статус за KSE – вичікують) яка управляє брендом Domino’s Pizza в Туреччині та Росії, за перші чотири місяці року спостерігалося зниження продажів у Росії на 1,5%, що є відносно незначним. «Поки що занадто рано говорити про відкриття нових закладів (в Росії). Але … наш російський бізнес стійкий», — сказав директор аналітиків DP Eurasia Аслан Саранга, зазначивши, що «у групи хороші відносини з її франчайзі в країні». У квітні гендиректор заявив, що половина закладів групи в Росії є франчайзинговими, і навіть якщо компанія забажає їх закрити, вона не зможе. Зауважимо, що ця компанія також є в Україні і досі працює, незважаючи на війну.

Телекомунікації

VEON (Статус за KSEвиходять) Голландський оператор мобільного зв’язку Veon може виділити свої російські активи з більшої компанії. Голландський телекомунікаційний оператор Veon Ltd заявив, що планує продати свої російські підрозділи, на які припадає більше половини його доходів і прибутку.

Energy, oil and gas

Bellona (Статус за KSEвиходять) Bellona працює в Росії більше 30 років. Зараз ця діяльність припинена, і «Беллона» відкрила новий офіс у Вільнюсі, Литва, де продовжуватимуть роботу фахівці «Беллони», переселені з Росії. «Ми прагнемо зберегти наш досвід і будемо використовувати його для допомоги Україні, водночас ми повинні бути готові до підвищених ризиків безпеки на російських ядерних установках і сховищах відходів», — говорить засновник Bellona Фредерік Гауге.

Резюме

В 2022 році з початком широкомасштабної військової агресії Росії проти України Нідерланди разом з іншими західними союзниками здійснили фінансові обмеження по відношенню до Росії.

Довідково: в 2022 році Урядом Нідерландів було заморожено російських фінансових активів на суму 646,4 млн. євро та заблоковано транзакцій пов’язаних із російською стороною на суму 574,7 млн. євро¹². При цьому, поточний товарообіг між Нідерландами та Росією становить 2 млрд. доларів США¹³.

Однак, незважаючи на геополітичну кризу у Європі, за даними ОЕСР¹⁴, темпи економічного зростання в Нідерландах становитимуть 4,3% у 2022 році та прогнозується, що економічне зростання сповільниться до 0,8% у 2023 році відповідно.

Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що Нідерланди рішуче засуджують напад Росії на Україну та за який Росія заплатить високу ціну. Нідерланди знаходяться в тісному контакті з ЄС, НАТО та іншими союзниками щодо впровадження відповідних санкцій проти Росії. Відповідь Нідерландів на російське вторгнення в Україну слід розглядати на цьому тлі. Дійсно, крім найрішучішого засудження нападу Росії на Україну, уряд Нідерландів відреагував безліччю способів. Він надає гуманітарну, економічну та військову підтримку.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)¹⁵

05.12.2022

*RWE (Німеччина, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують

Німецька енергетична компанія RWE ініціювала арбітражний розгляд проти російського “Газпрому” через відсутність поставок газу, повідомив представник RWE, не надавши додаткових подробиць.

https://www.reuters.com/business/energy/rwe-initiates-arbitration-proceedings-against-gazprom-handelsblatt-2022-12-05/ 

*Komatsu (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

Komatsu Ltd, другий у світі виробник будівельної техніки після Caterpillar Inc, не має найближчих планів виходу зі своїх операцій у Росії

https://www.reuters.com/business/komatsu-ceo-no-immediate-plan-withdraw-russia-2022-12-05/ 

*Binance (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Найбільша у світі криптовалюта Binance заявила, що не пішла з російського ринку, оскільки проти неї немає «глобальних санкцій».

https://forbes.ua/news/topmenedzher-binance-poyasniv-chomu-kriptobirzha-ne-viyshla-z-rosii-05122022-10238

*DWS (Німеччина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

DWS припинить російський ETF після того, як MSCI вирівняє базовий індекс

https://www.etfstream.com/news/dws-to-terminate-russia-etf-after-msci-axes-underlying-index/

06.12.2022

*Rockwool (Данія, Будівництво та архітектура) Статус за KSEзалишаються

Тепер продукція Rockwool з’явилася на будівельному майданчику в окупованому Росією Маріуполі

https://www.berlingske.dk/virksomheder/nu-er-rockwool-produkter-dukket-op-paa-en-byggeplads-i-russisk 

*International Olympic Committee (IOC) (Швейцарія, Спорт) Статус за KSE – виходять

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не планує негайно знімати санкції з Росії та Білорусі, хоча відбірковий процес на літню Олімпіаду в Парижі 2024 року почнеться повним ходом наступного року.

https://www.insidesport.in/ioc-russia-ban-ioc-declares-russia-and-belarus-ban-to-continue-says-not-the-right-time-to-unban-them/

07.12.2022

*H&M (Hennes and Mauritz) (Швеція, Товари широкого вжитку та одяг) Статус за KSE – виходять

Шведський ритейлер H&M, який працює в Росії з 2009 року, підтвердив закриття всіх російських магазинів.

https://www.epravda.com.ua/news/2022/12/6/694675/

08.12.2022

*KFC (США, Громадське харчування) Статус за KSE – виходять

Мадридський ресторанний оператор AmRest заявив у вівторок, що погодився продати свій ресторанний бізнес KFC у Росії щонайменше за 100 мільйонів євро ($104,48 мільйона) російській ресторанно-розважальній компанії Almira.

https://www.reuters.com/markets/deals/amrest-sells-its-kfc-restaurant-business-russia-100-mln-eur-2022-12-07/

09.12.2022

*ATP Tour (Велика Британія, Асоціації, НУО) Статус за KSEзалишаються

*Lawn Tennis Association (Велика Британія, НУО) Статус за KSE – виходять

ATP оштрафувала Асоціацію лаун-тенісу за дискваліфікацію російських і білоруських гравців

https://www.espn.com/tennis/story/_/id/35202727/lawn-tennis-association-fined-atp-banning-russian-belarusian-players-wimbledon 

Вімблдон збирається зняти дискваліфікацію з росіян і білоруських гравців, щоб уникнути вилучення з ATP

https://www.yardbarker.com/tennis/articles/wimbledon_set_to_lift_ban_on_russian_and_belarusian_players_to_avoid_atp_removal/s1_17131_38222313

*Total Energies (Франція, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSEзалишаються

TotalEnergies вирішує вивести своїх директорів з Новатеку та більше не буде враховувати свою частку в Новатеку та зафіксує знецінення на 3,7 мільярда доларів у 4 кварталі

https://www.marketwatch.com/story/russia-totalenergies-decides-to-withdraw-its-directors-from-novatek-and-will-no-longer-equity-account-for-its-stake-in-novatek-and-record-a-3-7-b-impairment-in-q4-271670575748 

*Cargill (США, Їжа та напої) Статус за KSE – вичікують

*Viterra (Нідерланди, Аграрний сектор) Статус за KSEзалишаються

«Уралхім» хоче купити зернові активи у Viterra, Cargill, якщо вони покинуть Росію

https://www.reuters.com/markets/deals/uralchem-wants-buy-viterra-cargill-grain-assets-if-they-ever-leave-russia-2022-12-08/

10.12.2022

*Foton (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*GAC Group (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*Exeed (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*Changan (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

* Dongfeng (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*FAW Group (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*JAC Motors (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*Haval (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*Geely (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

*Chery Automobile (Китай, Автомобілебудування) Статус за KSEзалишаються

Російські автодилери розповіли, скільки марок залишилося на ринку

https://ria.ru/20221209/brendy-1837364309.html 

*Eutelsat (Франція, Телекомунікації) Статус за KSEзалишаються

У справі Eutelsat Державна рада виносить рішення на користь RSF проти Arcom

https://rsf.org/fr/dans-le-dossier-eutelsat-le-conseil-d-%C3%A9tat-donne-raison-%C3%A0-rsf-contre-l-arcom

11.12.2022

*Lexus (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSEвиходять

Lexus бачить «важкий рік» після кризи чіпів, виходу з Росії

https://europe.autonews.com/automakers/lexus-sees-tough-year-after-chip-crisis-russia-exit

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

¹¹ Статус ґрунтується на даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії (ЄГРЮЛ або ЕГРЮЛ) і додатковому аналізі, такому як повідомлення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії.

¹⁵ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті