fbpx

27-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

14 Листопада 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 07-13.11.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 13.11.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 185 (-2 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 503 (+5 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 144 (+4 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 133 (0 за тиждень)

Станом на 13 листопада ми ідентифікували близько 2 965 компаній, організацій і їх брендів з 86 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 137,7 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 294,2 млрд дол США), локальні активи (на загальну суму 211,3 млрд дол США), а також персонал (близько 1,276 млн осіб). 1 647 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 133 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.

Як видно з таблиць нижче, станом на 13 листопада компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 281,0 тис чол персоналу, $33,5 млрд річного доходу, $15,0 млрд капіталу та $32,0 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 126,9 тис чол персоналу, $32,5 млрд річного доходу, $13,8 млрд капіталу та $15,6 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 263,0 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $53,0 млрд, $28,4 млрд капіталу і $33,7 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,6% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 40,0% все ще залишаються присутніми в країні, 17,0% вичікують і лише 4,5% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 132 компанії, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 22,0% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 15,1% активів, 10,9% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну і лише в минулому році вони генерували виручки на 33,5 млрд дол або 11,4% від всієї виручки, дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Аналіз присутності американських компаній і їх позиції в Росії

На початку двадцять першого століття Сполучені Штати Америки міцно зайняли становище найрозвиненішої в економічному відношенні держави світу. США потрапили в унікальне становище – стали першою й єдиною справді глобальною світовою державою, це була їхня історична перемога над СРСР. Відтоді можна було мирно завоювати євразійський геополітичний простір, не допустивши домінування в Європі будь-якої держави. На думку Президента США Клінтона, Америка перетворилася на «необхідну» для світу державу.

Незалежність України докорінним чином змінила статус країн у Східній Європі, вперше в новітній історії вони опинилися відокремлені від Росії, що призвело до суттєвого руйнування російської сфери впливу. Росіяни перестали бути господарями великої трансконтинентальної імперії, кордони Росії стали такими як із Заходом десь на 1600 рік за правління Івана Грозного. Враховуючи це, для США стало турботою можливе створення «антиамериканського» союзу Росії з іншими країнами з метою захоплення України, адже без України Росія втрачає статус імперії.

Після російської агресії в Україні 2014 року США відчули необхідність зробити щось суттєве, щоб перешкодити зовнішній агресії Росії проти України. Природним вибором США стали санкції. США зосередили увагу на двох видах санкцій: фінансових санкціях та персональних санкціях щодо порушників прав людини та корумпованих бізнесменів, які працюють на Кремль. Фінансові санкції США мали найбільший вплив на ВВП Росії, обмеживши доступ Росії до іноземного капіталу, включаючи кредити як державі, так і приватному сектору, а також прямі іноземні інвестиції (ПІІ).

Санкції США сильно вдарили по російській економіці. З 2014 по 2020 рік ВВП Росії зростав у середньому на 0,3%на рік, тоді як у середньому у світі він становив 2,3% на рік. США скоротили іноземні кредити і ПІІ та цим, можливо, знизили економічне зростання Росії на 2,5–3% на рік, тобто близько 50 млрд доларів США на рік⁴.

Однією із ефективних фінансових санкцій США проти Росії виявилося скорочення зовнішньоекономічного боргу Росії, тобто вимушене скорочення частки позикових коштів.

Так, Росія не змогла отримати доступ до фінансових ресурсів США, які б могли допомогти її економічному розвитку, і скорочення Росією зовнішнього боргу не було добровільним. Зазначена фінансова санкція США з іншими партнерами США змусили росіян — як приватних, так і державних боржників, погасити свої іноземні кредити та відлякали більшість потенційних кредиторів. Вплив був суттєвим.

Загальний зовнішній борг Росії скоротився з 729 млрд доларів США на кінець 2013 року до 470 млрд доларів США на кінець 2020 року. Зазначене скорочення становить 259 млрд доларів США. При цьому вважається, що Росія недоотримала міжнародних кредитів США та західних союзників США на суму приблизно до третини ВВП країни станом на 2020 рік та, які могли б піти на інвестиції і, отже, на економічне зростання Росії⁵. Валютні резерви Росії станом на початок листопада 2022 року становили 541,6 млрд доларів США⁶, більше половини з них заморожено і вони можуть (і мають) бути використані на репарації Україні і її відновлення після війни.

Довідково: станом на 2021 рік інвестиції США в Росію оцінювали приблизно в 12,3 млрд доларів США. При цьому загальна пряма позиція США за кордоном у тому році склала 6,49 трлн доларів США⁷.

З часів розпаду СРСР, Росія не стикалася з економічним потрясінням такого масштабу, який спровокували нові санкції США після її повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році.

Довідково: анонсуючи новий пакет санкцій США проти Росії, Президент США наголосив, що розроблені заходи призначені максимізувати довгостроковий вплив на Росію та мінімізувати вплив на США та їх союзників. США підірвуть здібності Росії фінансувати та нарощувати свої збройні сили, санкції ослаблять конкурентні можливості країни у високотехнологічному XXI столітті⁸.

Під санкції потрапили не лише державні банки, а й приватні. Банкам обмежили вихід на ринок капіталу США. США називають введені санкції проти Росії безпрецедентними. Зокрема, санкції США послаблять можливості Росії фінансувати і нарощувати свої збройні сили. Дії націлені на майже 80 відсотків усіх банківських активів у Росії і вплинуть на російську економіку⁹.

Президент США видав Указ від 6 квітня 2022 року «Про заборону нових інвестицій і надання певних послуг Російській Федерації у відповідь на триваючу агресію Російської Федерації»¹⁰.

На днях у Москві пройшов форум «Фінополіс», де Голова правління Ощадбанку Герман Греф негативно оцінив відхід іноземних компаній із Росії. На його думку, можливості для російського бізнесу, які відкриваються, нівелюються різким зниженням рівня конкуренції з усіма витікаючими наслідками. «Я не оцінюю добре відхід з ринку іноземних вендорів. Жодні російські компанії не зможуть підтримати той рівень конкуренції, який був, і одержання якихось активів — і відносно недорого — це разовий прибуток для когось, але довгостроково економіка втратить, бо щільність конкуренції знизиться. Те, що ми говоримо, — інновації, головний засіб розвитку інновацій, — це дуже жорстка конкуренція. Там, де немає конкуренції, немає інновацій. І в цьому сенсі я думаю, що один із найдовгострокових негативних наслідків для російської економіки — це вихід потужних іноземних компаній з російського ринку та зниження [конкуренції]», — заявив Греф на форумі «Фінополіс» у Москві, передає кореспондент РБК¹¹.

За даними, зібраними KSE Institute¹², у 2021 році 677 американських компаній забезпечили роботою щонайменше 410 700 людей, ці компанії отримали $67,8 млрд річного доходу, мали $51,5 млрд капіталу та $31,1 млрд активів.

27 компаній (4% з 677 спостережуваних компаній) вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток, близько 23% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв’язку з їх виходом. Ще 334 компанії оголосили про плани покинути Росію, у 2021 році в них працювало 182 300 людей, вони отримали $18,4 млрд (27%) річного доходу, мали $18,0 млрд капіталу та $10,6 млрд активів. Але принаймні 152 компанії все ще залишаються, а 146 компаній вичікують і обмежують свої інвестиції.

Найбільш «залежними» від Росії за часткою виручки (більш ніж 10%) в цій країні є американські компанії в 4 галузях: ЗМІ, Алкоголь і тютюн, Метали та добувна промисловість та Кіно.

Як реагують американські компанії?

З 677 компаній в базі KSE лише 22% американських компаній все ще залишаються в Росії, ще 22% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність, 49% вже анонсували про свій вихід і 4% вже пішли з продажем своїх акцій. Деякі американські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.

Повний вихід

27 американських компаній (або 4%), які входять до бази даних KSE, повністю залишили російський ринок і продали свої долі участі/акції (всі вони мають статус KSE «вийшли»¹⁵, юридично американських бенефіціарів в них більше немає):

Halliburton (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE – вийшли) 8 вересня оголосила про завершення продажу своїх підрозділів у Росії команді керівництва, що базується в Росії, що складається з колишніх співробітників Halliburton. У зв’язку з цим Halliburton більше не веде діяльність в Росії. Компанії належало ТОВ «Бурсервіс», яке було продано групі менеджерів. Діловий оборот в Російській Федерації – 64 млн доларів США.

PPG (Хімічна промисловість, Статус за KSE – вийшли) З початку війни в Україні найвищим пріоритетом PPG є захист безпеки та добробуту своїх співробітників, включно з українцями та в Росії. Війна в Україні також змусила скоротити операції в Росії через погіршення умов ведення бізнесу та регуляторні обмеження. PPG негайно прийняла рішення утриматися від продажів російським державним компаніям, сторонам, які підпадають під дію останніх нормативних актів, і аерокосмічному ринку. ТОВ продано іноземній юридичній особі.

Koch Industries (Електроніка, Статус за KSE – вийшли) Guardian Glass, дочірня компанія промислового конгломерату Wichita, штат Канзас, працює зі своїми місцевими менеджерами в Росії, щоб «знайти стратегію виходу», яка також гарантуватиме безпеку їхніх приблизно 600 співробітників, повідомив співробітникам президент Koch Дейв Робертсон у записці в квітень. Станом на липень Guardian відповідально та безпечно досягла цього, продавши свій бізнес у Росії Володимиру Олександровичу Вороніну, президенту приватної будівельної компанії FSK Group. Цьому результату сприяють і підтримують працівники заводу та відповідає всім застосовним санкціям, законам і нормам.

Компанії, які ігнорують вихід

Baker McKenzie (Консалтинг та право, Статус за KSEзалишаються) Розриває зв’язки з великими російськими клієнтами, але оголошує про створення незалежної фірми в Росії. Наприкінці жовтня чиказька юридична фірма Baker McKenzie оголосила, що розпочала свою діяльність у Росії через незалежну юридичну фірму Melling, Vojtishkin & Partners. Згідно з документами, отриманими Law.com і підтвердженими Crain’s Chicago Business представником Baker McKenzie, це оголошення було зроблено після того, як московський партнер виступив від імені фірми на конференції з президентом Росії Володимиром Путіним у червні.

NASA (Державна агенція в аерокосмічній галузі, Статус за KSEзалишаються) У NASA залишився повний штат співробітників у Росії, повідомив керівник програми американського агентства на Міжнародній космічній станції (МКС) Джоел Монтальбано. За словами пана Монтальбано, співробітники NASA є в Зоряному містечку, в Центрі управління польотами в Москві. Точну кількість працівників він не назвав. «Ми в тісному контакті з посольством, ми спілкуємося з посольством якщо не щодня, то через день і інформуємо їх про те, що відбувається, посольство повністю в курсі всіх операцій», — сказав він під час телемосту NASA. 

Аналіз окремих галузей

Кіно

Paramount (Статус за KSEвиходять) Paramount приєдналася до зростаючого бойкоту ЗМІ Росії, припинивши діяльність у країні на тлі вторгнення Росії та триваючої війни в Україні. «Ми робимо ряд кроків, щоб призупинити наші операції в Росії, включаючи призупинення поставок контенту Paramount Global», — заявив генеральний директор Paramount Боб Бакіш у внутрішній записці, отриманій The Hollywood Reporter. Кількість передплатників Paramount+ зросла до понад 43 мільйонів завдяки доданню 4,9 мільйона передплатників і вилученню 1,2 мільйона користувачів з Росії, повідомляє компанія у своєму звіті за другий квартал цього року.

​​Sony Pictures Entertainment (Статус за KSEвиходять) Sony Pictures зупиняє всі справи в Росії, включаючи випуск відео «Людина-павук: Дороги додому немає» та Crunchyroll. «Ми підтримуємо багато компаній у всьому світі, які зараз призупинили свої бізнес-операції в Росії, і підтримуємо гуманітарні зусилля, які зараз здійснюються в Україні та прилеглому регіоні», — написав голова правління та генеральний директор Sony Pictures Entertainment Тоні Вінчікерра в пам’ятці для співробітників в березні. «Два тижні тому ми призупинили майбутній прокат «Морбіуса» в Росії. Відтоді ми також призупинили наші заплановані релізи домашніх розваг, зокрема «Людина-павук: Дороги додому немає», і будь-які майбутні угоди з телевізійного розповсюдження. І тільки сьогодні вранці Crunchyroll призупинив стрімінговий сервіс аніме в Росії».

Universal Pictures (Статус за KSEвиходять) Раніше Universal Pictures розіслала низці кінотеатрів повідомлення про те, що діяльність компанії буде згорнута протягом кількох місяців. “Материнська компанія вирішила припинити діяльність у Російській Федерації, оскільки ведення бізнесу стало неможливим через численні труднощі, з якими стикаються іноземні компанії”, – йдеться в листі Universal.

ЗМІ

Bloomberg (Статус за KSEвичікують) Bloomberg LP, материнська компанія Bloomberg News, призупинила свою діяльність у Росії та Білорусі після вторгнення президента Володимира Путіна в Україну. Клієнти в двох країнах не зможуть отримати доступ до жодного з фінансових продуктів Bloomberg, включаючи термінал, ліцензію на дані, канал даних і електронні торгові платформи. Призупинення не вплине на Bloomberg.com. 4 березня агентство Bloomberg заявило, що призупинить роботу своїх журналістів у Росії після того, як Путін підписав закон, що передбачає кримінальну відповідальність за незалежне висвітлення в країні.

Forbes Media LLC (Статус за KSEзалишаються) Forbes в Росії видається з 2004 року за ліцензією, що належить американській компанії Forbes Media LLC. З 2018 року власником російського Forbes є венчурний бізнесмен Магомед Мусаєв, президент Global Venture Alliance. Щоб російський Forbes зберіг ліцензію, за даними джерел RTVI, Мусаєву довелося піти на жорсткий компроміс з американськими партнерами — повністю відмовитися від реклами. Російський Forbes купив новий домен на випадок відкликання ліцензії.

CNN (Статус за KSEвиходять) CNN оголосив про тимчасове припинення мовлення в Росії. Телеканал пояснив, що оцінює ситуацію та необхідні подальші кроки.

Алкоголь та тютюн

Philip Morris (Статус за KSEвичікують) Зупинив випуск ряду сигарет і скоротив виробничу діяльність. Призупинено маркетингову діяльність в країні. Компанія планомірно опрацьовує варіанти виходу з російського ринку. Philip Morris планує покинути Росію до кінця 2022 року.

Pyxus (Статус за KSEвичікують) Санкції ставлять під загрозу продажі Pyxus у Росії на суму 58 мільйонів доларів. У річному фінансовому звіті Pyxus повідомила про дохід у розмірі 57,8 мільйонів доларів США від прямих продажів підприємствам у Росії.

Beam Suntory (Статус за KSEвиходять) Beam Suntory разом з Edrington досягли угоди про продаж спільного підприємства Maxxium Russia місцевому керівництву. Після призупинення поставок до Росії після вторгнення в Україну на початку березня компанія почала переглядати свій підхід до майбутнього російського бізнесу.

Метали та добувна промисловість

Alcoa (Статус за KSEвиходять) Alcoa Corporation — американська сталеливарна компанія. Хоча Alcoa не має операцій в Україні чи Росії, у компанії є багатопрофільна команда, яка уважно стежить за розвитком. У відповідь на нинішню агресію Alcoa припинила купувати сировину та продавати свою продукцію російським підприємствам.

Arconic (Статус за KSEвичікують) Arconic Corporation — американська промислова компанія, що спеціалізується на розробці та виробництві легких металів. Компанія заявила, що буде вести бізнес у Росії лише за умови виконання існуючих зобов’язань відповідно до чинних законів, норм і міжнародних правил. Компанія призупиняє нові контракти. Виручка в РФ становить 535 млн дол.

Громадське харчування

McDonald’s (Статус за KSE – вийшли) стала однією з перших компаній, яка засудила дії Росії та почала процедуру виходу навесні. У травні компанія завершила продаж існуючому ліцензіату Олександру Говору. У червні новий власник анонсував відкриття всіх ресторанів за два місяці. Деякі з цих ресторанів отримали нову назву «Вкусно & точка» («Смачно і все»), дизайн якого дуже схожий на оригінальний — McDonald’s.

Після виходу Starbucks (Статус за KSE – вийшли) з російського ринку почали відкриватися кав’ярні зі схожим дизайном, але з іншою назвою Stars Coffee. ЗМІ навіть писали, що саме міжнародна компанія зробила ребрендинг і не пішла з російського ринку, але доказів цього немає.

Більш детальний огляд галузі громадського харчування можна знайти в нашому попередньому дослідженні:

https://kse.ua/about-the-school/news/18th-issue-of-the-weekly-digest-on-impact-of-foreign-companies-exit-on-rf-economy/ 

Резюме

Враховуючи викладене, можна констатувати, що російсько-американські фінансові відносини нівельовані політичними рішеннями Москви в 2022 році та російсько-американські відносини досягли найнижчої точки з часів холодної війни.

Росія усвідомлює, що США займають лідируючі позиції у торгових, фінансових, технологічних вимірах та у сфері інноваційних технологій, що є вкрай необхідною умовою для забезпечення розвитку російської національної економіки.

На цьому тлі половина валютних резервів Росії у розмірі 540 млрд доларів США заморожено, її банки відключили від міжнародної платіжної системи SWIFT. МВФ прогнозує падіння ВВП Росії на 6%, порівняно з квітневим прогнозом у 8,5%, але Центральний банк Росії вважає таке скорочення не є катастрофічним. Крім того, багато американських компаній, що присутні на російському ринку, не пішли повністю з нього або продалися місцевим покупцям, тому їхні активи все ще працюють¹⁶.

Проте, з часом санкції США проти Росії стають затягуванням петлі, і витрати для Росії будуть накопичуватися.

Однак, незважаючи на геополітичну кризу у Європі, за даними ОЕСР¹⁷, темпи зростання ВВП в США становитимуть 2,5% у 2022 році та 1,2% у 2023 році. Прямі торгові наслідки війни в Україні та санкцій проти Росії для США обмежені. Лише 3% імпорту сирої нафти та 1% загального обсягу сирої нафти, що переробляється на нафтопереробних заводах США походять з Росії.

Варто зазначити, що головною метою фінансових санкцій США є витіснення Росії з України. При цьому, зазначені санкції виявилися досить ефективними.

Санкції США стримують, карають і виправляють нехтування Росією основ демократичних суспільств та ринкових економік (доречі, нещодавно США позбавили Росію статусу країни з ринковою економікою¹⁸) та шкодять її економічному зростанню. Зі свого боку, Росія у гордій самоті намагається мобілізувати глобальні антизахідні настрої. На це США відповідають демонстрацією непохитної єдності із західними союзниками та рішучістю, що означатиме подальше посилення санкцій США проти Росії та прискорену військову підтримку України.

Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)¹⁹

07.11.2022

*Bybit (Китай, Фінанси та платежі) Статус за KSEзалишаються

Криптобіржа Bybit не планує застосовувати санкції до російських користувачів, незважаючи на заклик MAS

https://news.bitcoin.com/crypto-exchange-bybit-does-not-plan-to-sanction-russian-users-despite-mas-call-report/ 

*Air Lease (США, Лізинг, Оренда) Статус за KSE – виходять

ALC втрачає 18 мільйонів доларів на квартал через оренду російських літаків

https://simpleflying.com/alc-quarterly-russian-plane-loss-18-million/ 

*UniCredit Bank (Італія, Фінанси та платежі) Статус за KSEзалишаються

UniCredit під тиском ЄЦБ щодо виплати дивідендів

https://www.retailbankerinternational.com/news/tensions-between-unicredit-and-ecb/

08.11.2022

*Harvia (Фінляндія, Електроніка) Статус за KSE – виходять

Harvia Plc сьогодні підписала угоду про продаж своїх 80,0% акцій EOS Russia пану Василю Сосенкову

https://finance.yahoo.com/news/harvia-divests-ownership-eos-group-153000950.html

*ONGC (Індія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSEзалишаються

Індійська Oil and Natural Gas Corp подала заявку новому російському оператору Сахаліна-1 на збереження своєї частки в нафтогазовому проекті на Далекому Сході.

https://www.reuters.com/markets/deals/indias-ongc-applies-retain-20-russias-sakhalin-1-source-2022-11-07/

*Giorgio Armani (Італія, Мода та відпочинок) Статус за KSEзалишаються

*L’Oreal (Франція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – вичікують

*Kering (Франція, Розкіш) Статус за KSE – вичікують

Lancome, Yves Saint Laurent і Armani повертаються в Росію: коли косметика з’явиться в магазинах

https://www.kp.ru/daily/27467/4673746/

*Ford Motor Company (США, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Ford повідомляє, що завершив передачу своїх 49% акцій у СП Sollers Ford компанії Sollers за «номінальну вартість». Ford призупинив роботу в Росії 2 березня, через тиждень після вторгнення Росії в Україну.

https://www.wardsauto.com/industry-news/ford-abandons-joint-venture-russia-s-sollers

09.11.2022

*Fortum (Фінляндія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSEзалишаються

«Fortum отримує паливо від «ТВЕЛ», дочірньої компанії російського держконцерну «Росатом». Контракт укладено до закінчення терміну дії діючих ліцензій на експлуатацію реакторів Loviis.

https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/8/693612/

*Disney (США, Розваги) Статус за KSE – виходять

Компанія The Walt Disney Company (Disney) закриває російський офіс свого кінопідрозділу – офіс великих співробітників у Москві, де базується кінопрокатний відділ студії, вже звільнений.

https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/8/693595/

*Henkel (Німеччина, Хімічна промисловість) Статус за KSE – виходять

Німецький хіміко-промисловий концерн Henkel планує остаточно покинути Росію до кінця 2022 року, робота з виходу з російського бізнесу ще триває.

https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/8/693593/ 

*Nissan (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Чистий прибуток Nissan Motor у другому кварталі впав на 68% частково через вихід з Росії

https://www.marketscreener.com/quote/stock/NISSAN-MOTOR-CO-LTD-6492477/news/Nissan-Motor-Second-Quarter-Net-Profit-Fell-68-Due-Partly-To-Russia-Exit-42249639/

*World Boxing Council (Мексика, Спорт) Статус за KSE – виходять

WBC викреслить з рейтингу російських і білоруських боксерів через війну в Україні

https://sports.yahoo.com/wbc-remove-russian-belarusian-boxers-031716015.html

10.11.2022

*ISUZU (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходять

Японський виробник вантажівок і пікапів Isuzu представив план виходу з Росії, перспективи відновлення роботи заводу Isuzu в Ульяновську не визначені.

https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/10/693675/ 

*Ubisoft (Франція, Ігри) Статус за KSE – виходять 

Як повідомляється, Ubisoft закриває свій російський офіс після 8 років роботи

https://gameworldobserver.com/2022/11/09/ubisoft-russia-office-closed-report 

*Total Energies (Франція, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSEзалишаються

Генеральний директор TotalEnergies каже, що Захід і решта світу розходяться щодо війни в Україні

https://www.reuters.com/world/totalenergies-ceo-says-west-rest-world-differ-ukraine-war-2022-11-09/ 

Генеральний директор TotalEnergies: нашою головною мотивацією щодо Росії є поставка СПГ до Європи

https://www.reuters.com/business/energy/totalenergies-ceo-our-main-motivation-russia-is-bring-lng-over-europe-2022-11-09/

11.11.2022

*Fortenova Group (Хорватія, Їжа та напої) Статус за KSE – виходять

31 жовтня російський Ощадбанк, який володів 43% акцій Fortenova Group (раніше Agrokor), продав цей актив резиденту Об’єднаних Арабських Еміратів Сейфу Аль-Кетбі. Обидві сторони заявили, що угода була закрита відповідно до вимог, встановлених ЄС. 

https://www.europeaninterest.eu/article/sale-of-a-stake-in-fortenova-by-a-russian-broker-to-an-arab-investor-benefits-and-transaction-history/

*Prosus (Нідерланди, Онлайн сервіси) Статус за KSEвийшли

Prosus відмовляється від частки в 403 мільйони доларів російської соціальної мережі VK

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-10/prosus-gives-up-403-million-stake-in-russia-s-vk-social-network 

*Infosys (Індія, IT) Статус за KSE – виходять

Infosys відмовляється закривати російські операції, незважаючи на оголошення про закриття 8 місяців тому

https://trak.in/tags/business/2022/11/11/infosys-refuses-to-shutdown-russian-operations-despite-announcing-shutdown-8-months-ago/ 

*Ericsson (Швеція, IT) Статус за KSE – вичікують

Російський Tele2 подає позов проти Ericsson через вихід з Росії

https://www.reuters.com/business/media-telecom/russias-tele2-files-lawsuit-against-ericsson-over-russia-withdrawal-2022-11-11/ 

*Allianz (Німеччина, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходять

Угода Allianz про продаж російських операцій відкладена через регулятора

https://www.reuters.com/markets/deals/allianz-deal-sell-russia-operations-faces-delay-due-regulator-2022-11-10/

*Mazda (Японія, Автомобілебудування)  Статус за KSE – виходять

Російський автовиробник Sollers викупить у японського автовиробника Mazda 50% акцій їхнього спільного підприємства зі складання автомобілів у Владивостоці, повідомила Соллерс у четвер.

У заяві про результати в четвер Mazda заявила, що угода коштуватиме один євро, що дасть право викупити актив за таку ж суму протягом трьох років.

https://www.reuters.com/markets/deals/russian-carmaker-sollers-buy-out-mazdas-stake-vladivostok-joint-venture-2022-11-10/

12.11.2022

*London Metal Exchange (Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSEзалишаються

«LME не пропонує наразі забороняти видачу гарантій на новий російський метал, а також встановлювати порогові значення чи обмеження на кількість російських запасів, дозволених на складах LME», — йдеться в заяві біржі.

https://www.reuters.com/markets/commodities/lme-will-not-ban-russian-metal-its-system-2022-11-11/

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

¹⁵ Статус ґрунтується на даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії (ЄГРЮЛ або ЕГРЮЛ) і додатковому аналізі, такому як повідомлення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії.

¹⁹ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті