fbpx

Співпраця між країнами Африки
та Україною

KSE Агроцентр

АФРИКА: ВИРОБНИЦТВО

Незважаючи на багато проблем, що існують в аграрному секторі Африки, виробництво є досить великим і різноманітним, як показано на графіку нижче. Континент добре відомий вирощуванням коренеплодів, таких як батат, маніока, макабо і солодка картопля; виробництвом цукрової тростини та кукурудзи. Станом на 2021 рік частка Африки* у світовому виробництві коренеплодів становить 40%. На виробництво зернових і бульб менше впливають екстремальні погодні умови, що робить їх домінуючими в сільськогосподарському виробництві.

АФРИКА: СПОЖИВАННЯ

Структура споживання дещо відрізняється від структури виробництва. У 2021 році зернові становили понад 50% від загального обсягу споживання. Кукурудза є найпоширенішим продуктом в Африці*, на який припадає понад 20% споживання продовольства. Кукурудза входить до складу типових африканських страв, таких як угалі, фуфу, банку та інших, а також використовується як корм для тварин. Що стосується коренеплодів, то вони також переважають в африканському раціоні, особливо маніока і солодка картопля. І навпаки, м’ясо рідко споживається через релігійні обмеження, обмежену доступність та культурні особливості.

ТОРГІВЛЯ: ІМПОРТ З УКРАЇНИ

У 2021 році Україна експортувала 13 мільйонів тон продовольства на суму 3.8 мільярдів доларів США у 52 з 54 країн Африки. Найбільшим імпортером українського продовольства став Єгипет, на який припало 42% від загальної вартості експорту. Лівія, Марокко, Туніс, Ефіопія, Алжир, Нігерія, Кенія, Джибуті та Судан також імпортували значну частку продуктів з України.

 

Україна офіційно представлена у 10 країнах Африки та ще у 10 країнах посольства плануються до відкриття. Як видно з карти, наявність дипломатичного представництва гарно впливає на торгівлю.

ТОРГІВЛЯ: ПШЕНИЦЯ ТА КУКУРУДЗА

Африканські країни сильно залежать від імпортної пшениці. У 32 з 40* країн частка імпорту в споживанні цієї культури перевищує 70%. У 2021 році 60% країн купували пшеницю з України. Особливо залежними від української пшениці є Лівія (48%)*, Еритрея (37%), Туніс (36%), Ефіопія (36%), Єгипет (29%), Мавританія (26%), Марокко (21). %) і Кенія (17 %).

 

На відміну від пшениці, багато країн Африки не імпортують кукурудзу і покладаються на власне виробництво. Лише 14 із 42* країн мали частку імпорту у споживанні вище 18% у 2021 році. Це пояснюється тим, що кукурудза є третім за обсягами виробленим товаром на континенті, після цукрової тростини і коренеплодів. Незважаючи на це, такі країни, як Єгипет, Алжир, Туніс, Лівія та Мавританія, імпортують значну частину кукурудзи з України.

АФРИКА: ДЕМОГРАФІЧНІ ВИКЛИКИ

Населення Африки продовжує стрімко зростати: за даними Світового банку, на континенті проживає близько 1,4 мільярда людей.

 

Зі зростанням населення збільшується попит на продукти харчування, що навантажує аграрний сектор і погіршує стан продовольчої безпеки ще більше. У багатьох регіонах Африки є дефіцит води, що впливає на сільське господарство, санітарію та доступ до питної води. Крім того, такий приріст населення призвів до високого рівня безробіття, що спричинило ще більшу бідність. Серед інших побічних ефектів – політична нестабільність через конкуренцію за ресурси та політичну владу.

 

Партнерство України з країнами Африки може розвинути сільськогосподарський сектор та посилити продовольчу безпеку.

АФРИКА: ПРОДОВОЛЬЧА БЕЗПЕКА

Більшість країн з найвищим відсотком недоїдання серед населення знаходяться в Африці. Не дивлячись на те, що багато зусиль вже докладено для боротьби з голодом, кількість людей, яким не вистачає їжі, все ще велика.

 

З 36 країн з низьким рівнем доходів і дефіцитом продовольства (LIFDCs), розташованих в Африці*, 33 імпортували сільськогосподарські продукти з України у 2021 році.

 

Встановлення міцних дипломатичних відносин між Африкою та Україною могло б збільшити кількість продовольства, яке постачається в регіон. Така співпраця може зробити їжу більш доступною та зміцнити продовольчу безпеку в Африці.

 

*Список LIFDC востаннє оновлювався ФАО в червні 2021 року