fbpx

Вплив на економіку України від впровадження СВАМ Європейським Союзом

2021

Дослідження «Вплив на економіку України від впровадження СВАМ Європейським Союзом» виконане KSE Institute у квітні-жовтні 2021 р. для Офісу Віцепрем’єр-міністерки України з Європейської та Євроатлантичної інтеграції.

Зміна клімату визначена однією з головних сучасних загроз людству. Боротьба із зміною клімату має глобальний характер.

1-12 листопада 2021 р. лідери провідних економік світу зібралися у Глазго на полях чергової конференції ООН щодо зміни клімату (СОР26), щоб обговорити заходи із скорочення викидів парникових газів – основної причини зміни клімату.

Ще у червні 2021 р. ЄС оприлюднили умови введення Механізму транскордонного вуглецевого регулювання (Carbon Border Adjustments Mechanism – CBAM), який повинен запрацювати з 2023 р. та буде боротися з витоком вуглецю з ЄС, а також сприятиме зменшенню викидів парникових газів.

ЄС є ключовим торгівельним партнером для України, у 2020 р. на ринок ЄС припадає >36% українського експорту. Тому впровадження ЄС СВАМ матиме значний вплив на економіку України.

За запитом офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної команда Центру енергетичних та кліматичних досліджень KSE виконала дослідження впливу СВАМ на економіку України. Моделювання впливу було проведено за участю представників бізнесу, які допомагали із секторальною інформацією та даними.

За результатами дослідження проведено оцінку впливу запропонованого ЄС механізму на економіку України, який складе у 2026-2030 гг. до €0.4 млрд щороку.

Більше ніж СВАМ на Україну впливатиме українська система торгівлі викидами парниковими газами (СТВ), яку Україна планує впровадити вже у 2025 р. В залежності від сценаріїв дизайну створення українською СТВ впливу на українських виробників до 2030 р. складе від €0.2 млрд до €6.9 млрд/рік.

Результати дослідження KSE використовуються Урядом для проведення перемовин Україна-ЄС та розробки таких умов впровадження кліматичних механізмів для України, які будуть найбільш дієвими для досягнення країною цілі кліматичної нейтральності у 2060 р.

Ознайомитись із результатами дослідження можна за посиланням.