fbpx

За перший місяць участі у ринку сільгоспземель юрособи уклали 10,4% від усіх угод купівлі-продажу – дослідження KSE Агроцентр та Програми USAID АГРО

27 лютого 2024

Результати першого місяця роботи ринку земель за участі юридичних осіб в цілому відповідають очікуванням. Юрособи придбали 498 земельних ділянок загальною площею 1461 га або 10,4% від усіх проданих у січні сільгоспземель. Ціна гектара зросла в середньому на 13% для договорів купівлі-продажу. Ціна оренди комунальних земель сільгосппризначення збільшилась на 24%. Такі дані наводять KSE Агроцентр та Програма USAID АГРО в аналітичному огляді, підготовленому в межах спільного дослідницького проєкту “Земля незламності”. 

У січні 2024 року до ринку сільгоспземель долучились 48 юридичних осіб. Найбільшу площу сільгоспземель придбав агробізнес у Полтавській області – 60% від усіх транзакцій, здійснених юридичними особами у січні. Натомість в Одеській та Чернівецькій областях юрособи не придбали жодної ділянки сільськогосподарського призначення у перший місяць 2024 року, так само як і у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, на значній території яких триває окупація або бойові дії.

“Результати першого місяця участі юридичних осіб у ринку земель цілком прогнозовані. Жодного ажіотажу наразі не спостерігається. Ринок звикає до нових умов. Очевидно, що основними бенефіціарами другого етапу ринку є землевласники, чий добробут покращиться завдяки збільшенню цінності землі, а також аграрний сектор, який зможе залучати більше бізнес кредитів під заставу придбаних земельних ділянок”, – підкреслив віцепрезидент KSE з економічної освіти, керівник проєкту “Земля незламності” професор Олег Нів’євський.

Сукупні обсяги ринку земель у січні цього року у порівнянні з груднем 2023 року скоротились – на 25,3% за кількістю транзакцій і на 29,3% за площею земель в обігу, що є характерним для початку року. Водночас ціни на сільгоспземлі відчутно зросли: якщо середньозважена ціна гектара у грудні 2023 року становила 37,0 тис. грн/га, то у січні 2024 року – вже 41,9 тис. грн/га, що еквівалентно зростанню на 13,3%. Ключовими чинниками зміни цін стало підвищення попиту через відкриття ринку земель для юридичних осіб, а також індексація нормативної грошової оцінки (НГО)  за 2023 рік. 

“Хоча даних для комплексного аналізу цін поки недостатньо, порівняння медіанного приросту ціни відносно нормативно-грошової оцінки (НГО) для покупців землі – фізичних і юридичних осіб – дає цікавий результат. Для половини транзакцій за участю фізосіб ціна продажу не перевищує НГО більше, ніж на 1,5%, в той час, як у половині угод із купівлі сільгоспземлі, укладених юрособами, ціна перевищує НГО більше, ніж на 44%. Наявні дані дають нам підстави очікувати зростання вартості сільгоспземель завдяки участі юридичних осіб в ринку земель, що позитивно відіб’ється на капіталізації ринку”, – зауважив експерт KSE Агроцентр Роман Нейтер.  

Серед регіонів-лідерів ринку земель – Харківська та Полтавська області, де в обігу перебувають майже 2% від загальної площі усіх сільськогосподарських земель в регіоні, що дорівнює показнику розвинутих сталих ринків. Загалом по Україні в обігу станом на кінець січня цього року перебувало 1,075% від загальної площі усіх сільгоспземель. Усього з моменту відкриття ринку в липні 2021 року було укладено 200 тис. угод купівлі-продажу сукупною площею 444,3 тис. га.

Динаміка електронних земельних аукціонів на платформі Prozorro.Продажі у січні 2024 року дещо уповільнилась – було проведено 463 успішні аукціони з продажу прав оренди 4,2 тис. га комунальних сільгоспземель, що на 11,3% менше порівняно з груднем 2023 року. Водночас середньозважена ціна оренди сільськогосподарської землі на земельних торгах за результатами січня 2024 року відчутно зросла – до  9,3 тис. грн/га, що на 24% більше від ціни у грудні 2023 року. Хоча це досі значно менше, ніж до лютого 2022 року, в цілому Prozorro.Продажі є ефективним інструментом передання комунальних земель в оренду: середньозважена ціна оренди одного гектара  за весь період проведення земельних торгів на цій платформі становить 8,8 тис. грн, при середньозваженій стартовій ціні у 2,4 тис. грн/га. 

Більше інформації за посиланням.

***

Аналітичний огляд підготовлено в межах дослідницького проєкту «Земля незламності» завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.  Думка авторів не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. 

Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО): 

https://www.facebook.com/usaid.agro/ 

Докладніше про KSE Агроцентр: 

https://agrocenter.kse.ua 

https://t.me/kseagrocenter

Контакти: 

Центр досліджень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр)

[email protected]