fbpx

У Європі продовжується спалах захворюваності: вакцинація стримує рівень госпіталізацій та смертності

6 липня 2021

У Великій Британії триває новий спалах варіанту вірусу «Дельта» при вакцинації більше 50% населення принаймні однією дозою. До переліку європейських країн, де розпочався спалах захворюваності, додалася Іспанія. Добові госпіталізації в Україні продовжили спадати після виходу на плато – цього тижня кількість знизилася на 15%. 

У Європі пришвидшується новий спалах – за тиждень рівень захворюваності зріс на половину

Наразі ситуація на більшості континентів або стабілізувалися, або зростає. Наприклад, зростання захворюваності цього тижня сповільнилося у Південній Америці. А от кількість нових випадків у Європі збільшилася на 44%. Загалом у регіоні спостерігається різкий злам після тривалого спадання. До переліку країн, які були «епіцентрами» спалаху минулого тижня (Велика Британія, Португалія та Росія), додалася Іспанія. Цього тижня в країні спостерігається різке зростання захворюваності та знижується контроль над поширенням вірусу. За тиждень тренд захворюваності в Іспанії наздогнав зростання, яке фіксувалося минулого тижня в Росії та Португалії. Різкий стрибок захворюваності в Іспанії пояснюють поширенням вірусу серед молоді у двох вікових групах – від 12 до 19 років та від 20 до 29 років, які є переважно не вакцинованими.

Тривожні сигнали з’являються і у Греції, де зараз починаються ознаки спалаху. Як зазначає Юрій Ганиченко, наступного тижня до списку країн з критичною ситуацією поширеності вірусу може додатися також Бельгія.

Цього тижня захворюваність у Великій Британії вже вийшла на максимальний рівень піку осінньої хвилі, що співпадає з прогнозами KSE. Попри більше 50% вакцинованого принаймні однією дозою населення, країна черговий тиждень поспіль демонструє значне зростання. Негативну динаміку, в першу чергу, може забезпечувати невакциноване населення, а також ті, хто отримав лише одне щеплення.

«Дослідження британських вчених доводять, що одна доза показує менший рівень захисту. На прикладі двох вакцин – Pfizer та AstraZeneca досліджено, що вакцинація є дієвою, особливо, якщо йдеться про дві дози, які дають співставну ефективність проти «базового» та «Альфа» варіанту вірусу», – наголосив Юрій Ганиченко.

Від початку травня у Великій Британії відбулося стрімке зростання нових виявлених випадків із плато у 2 тисячі до близько 25 тисяч випадків на добу, тобто у понад 10 разів.

Статистика госпіталізацій і смертності у Великій Британії не слідує за високим трендом захворюваності завдяки вакцинації

Співставивши три показники – кількість виявлення випадків, госпіталізацій та смертність – у KSE виявили, що число госпіталізацій та померлих осіб через новий спалах не слідує за високим трендом захворюваності. Госпіталізації дійсно зросли, але контрольовано: від плато на початку травня кількість госпіталізацій збільшилася приблизно у 2-3 рази. Смертність продовжує коливатись навколо плато у кількості 10-20 померлих на добу. Цей рівень плато є навіть меншим, ніж в Україні, де кількість населення нижча.

«Якщо говорити про напрямки дії вакцинації, то, пе-перше, вона зменшує ризик захворіти, а, по-друге, знижується ризик тяжкого перебігу хвороби і смерті. Тож у Київській школі економіки  ми закликаємо до вакцинації будь-якою наявною в Україні вакциною», – додає Юрій Ганиченко.

За висновками KSE, високі темпи вакцинації у Великій Британії дійсно мають надзвичайно великий вплив на відсутність різкого зростання кількості госпіталізацій та стримують смертність на рівні плато.

В Україні продовжився спад захворюваності на COVID-19 – добові госпіталізації впали на 15% за тиждень

Після плато у 450 осіб на добу, добові госпіталізації поновили спадання на 15% за тиждень та в середньому становлять 400 осіб на добу. Україна продовжує перебувати на вже звичному десятому місці за рівнем захворюваності серед країн Європи з населення більше 10 мільйонів осіб. Наразі це умовно «зелена зона» за рівнем захворюваності серед країн регіону.

Ситуація в Україні відносно великих європейських країн поступово покращується. Коефіцієнт виявлення нових випадків продовжує перебувати на достатньо низькому рівні – менше 2%. За словами Юрія Ганиченка, на тлі ситуації в Іспанії, де дуже зріс вказаний коефіцієнт, Україна посувається на хороші місця.

«Як зовнішня загроза потенційно для України небезпечним є період відпусток, адже ми спостерігаємо, як відбуваються зростання у різних країнах», – наголошує керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій Ганиченко.

Наразі в Україні відсутні ознаки спалаху захворюваності. Смертність продовжує спадати – станом на сьогодні в середньому в країні фіксують 29 померлих за добу.

Добові госпіталізації в Україні після виходу на плато знову продовжили спадати – в середньому близько 400 госпіталізованих осіб на добу. Водночас, виписки все ще переважають госпіталізації на половину. Зменшення кількості пацієнтів у «ковідних» відділеннях у KSE очікують і на наступному тижні.

Завантаженість медичної системи є на одному з найменших рівнів за увесь період пандемії. «Реанімаційні» ліжка зайняті на 15%, ліжка «з киснем» – на 9%, апарати ШВЛ зайняті на 3%.

Ситуація в регіонах також залишається спокійною. В Луганській області спостерігається зростання госпіталізацій як коливання навколо рівня плато. Минулого тижня у Київській, Луганській та Хмельницькій областях впав рівень тестування, однак вже цього тижня статистика вирівнюється. У Київській області рівень тестувань зріс фактично удвічі. 

Однак у Луганській області KSЕ рекомендує нарощувати темпи тестувань, адже коефіцієнт виявлення випадків в регіоні продовжує зростання і вже досяг рівня 4%. Нагадаємо, що максимальний рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я показник становить 5%.

На сьогодні коефіцієнт в середньому по Україні зберігається на рівні 1,8%, що є найменшим за всю історію пандемії в країні. Найбільша невизначеність пов’язана із тим, як буде розповсюджуватися варіант вірусу «Дельта».

Вже наступного тижня Центр економіки охорони здоров’я на онлайн-брифінгу у вівторок планує представити три сценарії розвитку ситуації із захворюваністю в Україні – середній, оптимістичний і песимістичний.

Україна знову демонструє відставання від середньоєвропейських темпів вакцинації у 4 рази

Рівень вакцинації населення в країні все ще залишається одним із найнижчих, порівнюючи динаміку в усьому світі. За останній тиждень в Україні відбулося зростання на 14%, спричинене нижчим рівнем вакцинації у три вихідні дні на попередньому тижні.

Вакцинація в Європі відбувається сталими темпами – близько 2% населення вакцинується принаймні однією дозою за тиждень. Понад 42% населення отримали принаймні одне щеплення, а це 316 мільйонів осіб. В Україні щонайменше одну дозу отримали 5,4% населення.

Національний план вакцинації залишається не оновленим з квітня, однак поточна динаміка свідчить про значне відставання. Проте темпи вакцинації в Україні за останній тиждень зросли з 62 до 71 тисячі щеплень на добу.

Водночас, заплановані від квітня до червня фактично всі обсяги поставки вакцини, прибули в Україну. У KSE очікують, що плани поставок на липень будуть перевиконані. Аби реалізувати національний план вакцинації, вже з липня по кінець грудня необхідно робити 250 тисяч щеплень на добу, що у 3-4 рази перевищує поточні темпи. Станом на зараз вакцини вистачить ще на 1 місяць. Для Україн починає гостро поставати питання про наступні поставки.

Презентація «Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19» від 6.07.2021.