- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- На вакцинацію всіх охочих щепитися від COVID-19 в Україні необхідно 7-13 місяців
Захворюваність в Україні поширилася з 10 на 16 західних і центральних регіонів. З них 11 – вже у «червоному» рівні епідемічної небезпеки або будуть віднесені до «червоного» рівня протягом найближчих трьох днів, а саме Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська, Житомирська, Миколаївська, Вінницька, Хмельницька, Київська, Львівська, Одеська області і місто Київ. Такі результати моделювання Київської школи економіки (KSE), представлені в презентації «Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19».
Показник смертності весняної хвилі стрімко досяг піків осіннього, завантажені 60% реанімаційних місць та 50% обладнаних киснем ліжок. Приріст госпіталізацій скоротився з +20% минулого тижня до +14%, а розрив із кількістю виписаних складає ¼. Відставання від графіку вакцинації в Україні наразі становить 5 днів, проте до кінця березня об’єми вакцинування можуть досягнути обіцяних МОЗ 300 тисяч щеплень.
Ситуація у світі: зростання захворюваності, нарощування вакцинації.
Кількість виявлених випадків в Європі продовжує зростати із сталими темпами +9% за тиждень, натомість показник виявлених випадків в Україні значно перевищив континентальні +43% за тиждень.
Найбільш гостра ситуація продовжує бути у Польщі та Чехії. Польща вже тиждень у жорсткому локдауні. В Чехії продовжується надзвичайний стан, натомість показник смертності залишається рекордно високим, не дивлячись на один з найбільших рівнів тестувань в Європі.
Україна стабільно займає місце в п’ятірці великих країн Європи з найбільш критичною ситуацією з поширення COVID-19, зокрема через низьку кількість тестувань і, як наслідок, високий коефіцієнт виявлення випадків.
Порівнюючи показники летальних наслідків осінньої і весняної хвилі COVID19, добова кількість померлих в Україні у весняній хвилі вдвічі швидше досягла рівня попередньої, а добова смертність продовжує зростати.
Кампанія з вакцинації триває – вже 264 мільйони осіб у світі отримали принаймні одну дозу вакцини проти SARS-CoV-2. На 43 млн осіб збільшилась кількість вакцинованих за останній тиждень, з них у Європі – 8 млн. Загалом вакциновано 3,6% населення всього світу, у Європі вакциновано 10.6% населення.
За темпами вакцинації Україна все ще відстає від європейських країн, зокрема, втричі від Польщі, натомість перевищує показники Росії.
Станом на сьогодні Україна має відставання від власного плану вакцинації на 5 днів, минулого тижня показник відставання становив 3 дні.
“Для того аби всі охочі вакцинуватись в Україні, а за опитуваннями це 15-25 млн осіб, встигли це зробити у 2021 році, необхідні безперебійна наявність вакцин та вихід на заплановану в Дорожній карті інтенсивність роботи мобільних бригад” – зазначив Юрій Ганиченко, керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки.
Україна: стрімко скорочуються кількість вільних ресурсів – апаратів ШВЛ та “ковідних” ліжок.
Наразі понад 50% ліжкомісць у «ковідних» лікарнях та 20% апаратів ШВЛ в Україні зайняті пацієнтами. Порівнюючи із серединою лютого цей показник зріс у понад два рази.
Позитивні результати показали карантинні обмеження в Івано-Франківській області – кількість виписок вже переважає кількість госпіталізованих. Натомість, цей показник не може бути достеменною передумовою для послаблення карантинних обмежень, в Івано-Франківській області продовжує бути найбільша кількість “ковідних” пацієнтів на 100 тис.населення.
У порівнянні з попереднім тижнем, захворюваність в Україні поширилася з 10 на 16 регіонів західної та центральної України. 11 з них – вже у «червоному» рівні епідемічної небезпеки або будуть віднесені до «червоного» рівня протягом найближчих трьох днів. Ще 5 регіонів – Вінницька, Хмельницька, Чернігівська, Рівненська та Тернопільська – мають запровадити посилені карантинні обмеження на рівні області або в окремих ОТГ із найбільшим внеском у захворюваність регіону, та збільшити обсяги тестування принаймні на 30%.
Також продовжує бути актуальним збільшення кількості обладнаних киснем ліжкомісць до щонайменше середнього рівня по країні на 100 тисяч населення. Найгостріша ситуація із забезпеченістю ліжок з киснем у “ковідних” лікарнях в Одеській області.
Прогноз: адаптивний локдаун вимагає більшої уваги
Для “червоних” регіонів залишається пріоритетним повернення контролю над поширенням, тобто збільшення кількості тестувань на 100 тисяч населення та забезпечення необхідних ресурсів – ліжок та апаратів ШВЛ. Наразі, важливим є продовження обмежуючих заходів, адже покращення лише одного з 5 показників, які визначають рівень загрози розповсюдження COVID19 не є достатнім аби прогнозувати можливість безпечного послаблення карантину.