Госпіталізації за тиждень зросли на третину, а критична ситуація – вже у чотирьох регіонах Західної України

14 вересня 2021

В Україні госпіталізації за тиждень зросли на третину. У чотирьох регіонах фіксується критична ситуація із рівнем захворюваності. Водночас, постало питання із вчасним використанням вакцини виробництва AstraZeneca до закінчення терміну придатності. 

Переважання госпіталізацій над виписками у “ковідних” лікарнях досягло 40%

Ситуація у світі демонструє незначний тренд на спадання рівня захворюваності. Водночас, без змін упродовж останніх тижнів на стабільно високому рівні поточної хвилі перебуває Європа. Деякі країни Європи виходять зі свого піку, натомість, у деяких – тренд на зростання. 

Натомість, за словами керівника Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрія Ганиченка, Україна очікувано продовжить зростати найближчими тижнями ще швидшими темпами у зв’язку з появою нових епіцентрів спалаху в країні.

Традиційно показовою для ситуації із захворюваністю є динаміка госпіталізацій, оскільки цей показник не є залежним від рівня тестувань в країні. Водночас, коефіцієнт виявлення нових випадків, який також відповідає за контроль над рівнем захворюваності, цього тижня вже перетнув рекомендовані ВООЗ 5% та сягнув 6,2%.

“Від тижня до тижня ми бачимо, що кількість госпіталізацій стабільно зростає і таке зростання тільки пришвидшується. Цього тижня зростання склало 31%. Це дуже високі темпи, що означають прискорення заповненості “ковідних” ліжок”, – зазначає Юрій Ганиченко.

Нагадаємо, що ще два тижні тому госпіталізації переважали виписки на чверть. Такий розрив продовжує зростати, і на сьогодні він складає 40%. 

Наразі ситуація залишається контрольованою системою охорони здоров’я. Однак заповненість усіх “ковідних” ліжок пацієнтами зросла за тиждень на 5 в.п, хоча минулого тижня збільшення складало 3 в.п.

Ліжка з “киснем” зайняті на 22%, “реанімаційні” ліжка – на 27%. В середньому в Україні госпіталізують 1000 пацієнтів за добу (на початку весняної хвилі цього року відбувалося 1800-2000 госпіталізацій за добу).

Продовжує зростати і показник смертності в країні – в середньому фіксується 50 померлих осіб за добу (минулого тижня показник становив 38 померлих за добу).

В поточному кварталі реалізовується “жовтий” сценарій Київської школи економіки щодо розвитку ситуації із захворюваністю. Він означає, що до кінця вересня варто очікувати до 58 тисяч померлих.

Як зазначив Юрій Ганиченко, 13 вересня Уряд ухвалив зміни до Постанови про карантинні обмеження, тож потенційний перехід України до “жовтого” рівня епідемічної небезпеки очікується наступного тижня.

Спалах в Україні знову розпочинається із Західної України 

В Чернівецькій області, яка продовжує бути “регіоном-антилідером” за рівнем захворюваності в Україні, наразі заповнені більше половини ліжок з “киснем”. А коефіцієнт виявлення нових випадків вже вдвічі перевищує рекомендований ВООЗ рівень і складає 11,1%. У Київській школі економіки рекомендують посилити систему виявлення-ізоляції контактних осіб в області та утримувати коефіцієнт виявлення нових випадків на позначці до 5%. 

Водночас, вже більше 10 регіонів у країні показують рівень госпіталізацій у більш як 20 госпіталізованих на 100 тисяч населення. Критична ситуація вже спостерігається у Волинській, Львівській та Тернопільській областях. Рівень госпіталізацій у регіонах активно зростає і за тиждень складає понад 50%. В Луганській області критична ситуація зафіксувалася на стабільному рівні. 

“Початкові ознаки спалаху проявляються у регіонах Західної України. Це означає, що є велика ймовірність початку національного спалаху саме з цього макрорегіону”, – резюмує експерт.

У решті регіонів ситуація залишається бути стабільно напруженою. Це означає, що будь-якого тижня рівень захворюваності в областях може швидко змінитися.

Одну з найнижчих динамік показує Закараптська область, де рівень госпіталізації є вдвічі нижчим за середній по країні. Ліжка з “киснем” у області заповнені на 8%. 

В Україні вакциновано принаймні однією дозою вже 19% дорослого населення

У Київській школі економіки продовжують наголошувати, що одним із дієвих способів призупинення зростання рівня захворюваності, госпіталізацій та смертності є вакцинація. Цього тижня показник вакцинованого населення в країні досягнув 15.5% у цілому та 19% для дорослого населення.

Як і раніше, найшвидші темпи вакцинації зберігаються у Києві, де щеплення щонайменше однією дозою досягло рівня 27%. Загалом у столиці фіксується суттєве зменшення розриву між охопленням вакцинації першою та другою дозами. 

“Це означає одне з двох: або швидкість вакцинації другою дозою дуже висока, або другу дозу у Києві отримували люди з інших регіонів”, – каже Юрій Ганиченко.

За очікуваннями, вже найближчими тижнями в Україні буде вакциновано п’яту частину усього населення. При цьому, темпи вакцинації за тиждень прискорилися усього на 7%. 

При досить стабільному рівні вакцинації, в країні роблять в середньому 132 тисяч щеплень на добу. У Центрі економіки охорони здоров’я рекомендують найближчим часом вийти на показник майже утричі більший – 320 тисяч щеплень.

Темпи щеплення першою дозою “просідають” і в цілому по країні. Для утримання і нарощування темпів вакцинації, у KSE рекомендують відновити темпи вакцинації першою дозою у 100 тисяч та більше щеплень на добу.

Із завезених до України 22 мільйонів доз вакцини, наразі використано лише половину, тобто близько 11 мільйонів. З початку літа, в країні відсоток використання утримується на рівні 50%.

В країні постає питання використання вакцини AstraZeneca в межах її терміну придатності

З отриманих Україною доз вакцини виробництва AstraZeneca, на сьогодні використано лише 38%. З початку серпня Україна поставила більше 3 мільйонів доз цієї вакцини з різних держав у якості гуманітарної допомоги із терміном придатності до кінця жовтня-листопада. 

За утримання поточних темпів вакцинації у розмірі 10 тисяч щеплень на добу, Україна ризикує не встигнути використати наявну на складах вакцину у межах її терміну придатності. Вже зараз Центр економіки охорони здоров’я рекомендує збільшувати темпи використання AstraZeneca в 5 разів.

Серед можливих способів вирішення ситуації:

  1. Передача вакцини до країн, де її активно використовують (ОАЕ, Індонезія, Туреччина тощо)
  2. Загальне збільшення обсягів вакцинації
  3. Збільшення обсягів вакцинації саме вакциною AstraZeneca (щеплення другою або третьою дозою, обмеження використання інших вакцин). 

У Європі серед поширених варіантів мікс-вакцинації є використання вакцини AstraZeneca для першої дози, а Pfizer або Moderna – для другої. Крім того, Міністерство охорони здоров’я Таїланду рекомендує змішане застосування вакцин від COVID-19 виробництва компаній AstraZeneca та Sinovac.

Презентація «Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19» від 14.09.2021.