fbpx

До запуску ринку землі потрібно прийняти ще 4 ключові закони та розробити близько 50-ти підзаконних актів

21 грудня 2020

Ухвалення закону про обіг земель сільгосппризначення стало важливою історичною подією для України цього року. До відкриття ринку землі залишається трохи більше півроку – і за цей короткий час потрібно чимало встигнути. Для створення повноцінного та прозорого ринку землі потрібно якомога швидше прийняти решту «земельних» законопроектів, а також розробити та впровадити низку підзаконних актів. За оцінками експертів Київської школи економіки, уряд має приймати в середньому по дві постанови в тиждень упродовж наступних півроку, аби забезпечити належний запуск та функціонування обігу земель сільськогосподарського призначення.

Про це говорили учасники круглого столу “Майбутнє земельної реформи – дорожня карта на 2021 рік”, який відбувся 4 листопада на базі Київської школи економіки за сприяння проєкту ЄС та Світового банку “Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні”.

«Вікно можливостей не буде відкритим вічно, і треба рухатися швидше у питанні прийнятті законів. Критично важливим сьогодні є ухвалення закону щодо вдосконалення управління та дерегуляції у сфері земельних відносин №2194. На жаль, у зв’язку з локдауном це питання буде розглядатися лише наприкінці січня. Законопроект №2194 – це нова «Земельна Конституція», без нього ми не зможемо реалізувати земельну реформу повноцінно», – зазначив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України.

Крім того, як зауважив Роман Лещенко,  у першій половині 2021 року для належної імпементації земельної реформи потрібно буде ухвалити ще кілька важливих законопроектів: №2195, що запроваджує прозорий процес земельних електронних аукціонів, №3205-2, який передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві для поліпшення доступу малих агровиробників до банківського фінансування, зокрема з метою придбання сільгоспземель, а також законопроєкт №3012-2, який визначає принципи розподілу земель при приватизації сільгоспугідь державних та комунальних підприємств.

Представники агробізнесу та експерти наголосили на необхідності якнайшвидшого прийняття зазначених законопроектів та висловили готовність підтримати уряд в процесі їхньої імплементації. За словами президента Київської школи економіки Тимофія Милованова, наразі має місце певне відставання в частині впровадження реформи.  «Різні точки зору різних політичних сил, учасників ринку та суспільства на реформу ринку землі продовжують уповільнювати прогрес. Влада має й надалі показувати лідерство і чітко координувати дії, адже ця реформа створить ринок капіталу і дасть економіці можливість розвиватися», – пояснив він.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький висловив впевненість, що уряд зможе швидко забезпечити необхідну нормативну базу за умови оперативного прийняття необхідних законопроектів Верховною Радою. «Самі підзаконні акти на 90% готові. Усе можливо організувати, головне – політичне бажання. Технічно ми їх відпрацюємо і впораємося, якщо законопроекти будуть проголосовані», – запевнив Тарас Висоцький.

Крістіан Бен Хелл, керівник сектору «Сільське господарство» Представництва ЄС в Україні наголосив, що Європейський Союз підтримує запуск ринку землі на основі принципів верховенства права, прозорості, справедливості та інклюзивності. За його словами, він вражений результатами роботи Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, а також Держгеокадастру, проте попереду ще багато завдань і робота має продовжуватися. «Важливим наразі є прийняття законопроекту №2194, який сприятиме прозорості земельних відносин в Україні, – зауважив пан Хелл, – ЄС уважно аналізує умови, в яких готується запуск ринку землі, і надасть додаткові ресурси для підтримки земельної реформи до 2026 року. Ми сподіваємося, що ця підтримка сприятиме створенню ефективного та прозорого ринку сільськогосподарських земель, і що Україна якнайкраще скористається практичним досвідом, запропонованим міжнародними партнерами та державами-членами ЄС».

Клаус Дайнінгер, провідний економіст Світового банку, висловив повну підтримку впровадженню земельної реформи, ініційованої Президентом України Володимиром Зеленським та його командою, адже реформа покликана сприяти розвитку сільськогосподарського потенціалу України через покращення доступу фермерів до кредитів, підтримку функціонування місцевих органів влади та збільшення прозорості. Він зазначив, що за умови прийняття трьох «земельних» законів, Світовий банк зможе підтримати уряд фінансуванням на мільйони доларів. «Ми вітаємо представлену урядом детальну дорожню карту і впевнені, що під керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства вона буде реалізована вчасно, щоб забезпечити основу для додаткових позик Світового банку для розвитку потенціалу малих та середніх фермерів України, її сільських територій та агровиробництва».

«Україна знаходиться на правильному шляху переходу до нової системи публічного управління земельними ресурсам. Окрім ухвалених законів про просторове планування, а також закону про Державний аграрний реєстр, вкрай важливим зараз є ухвалення законопроекту №2194, що чекає на голосування парламентом у другому читанні. Він поверне громадам право розпоряджатися землею за межами населенних пунктів, спростить доступ до земельних ресурсів для населення і бізнесу завдяки скасуванню зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою тощо. Ця дерегуляція потрібна, щоб дати громадам повноцінно управляти своїми територіями», – сказав Сергій Кубах, керівник напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного і сільського розвитку.