fbpx

28-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

21 Листопада 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 14-20.11.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 20.11.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 189 (+4 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 501 (-2 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 144 (0 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 135 (+2 за тиждень)

Станом на 20 листопада ми ідентифікували близько 2 969 компаній, організацій і їх брендів з 86 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько $137,7 млрд), локальну виручку (на загальну суму $294,2 млрд), локальні активи (на загальну суму $211,3 млрд), а також персонал (близько 1,277 млн осіб) і сплачені податки (близько $24,4 млрд, додано цього тижня). 1 645 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 135 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.

Як видно з таблиць нижче, станом на 20 листопада компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 282,0 тис чол персоналу, $34,5 млрд річного доходу, $15,3 млрд капіталу та $32,4 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 126,9 тис чол персоналу, $32,5 млрд річного доходу, $13,8 млрд капіталу та $15,6 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 263,0 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $53,0 млрд, $28,4 млрд капіталу і $33,7 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,5% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 40,0% все ще залишаються присутніми в країні, 16,9% вичікують і лише 4,5% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 135 компанії, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 22,1% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 15,3% активів, 11,1% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну і лише в минулому році вони генерували виручки на 33,5 млрд дол або 11,7% від всієї виручки і сплатили 3,1 млрд дол податків або 12,8% від загальної суми податків, сплачених компаніями, які спостерігалися. Дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Аналіз присутності фінських компаній і їх позиції в Росії

Росія вже за своїм географічним розташуванням є природним і значущим для Фінляндії економічним партнером.

Російський ринок відіграє ключову роль для фінських експортних компаній та організацій, які використовують виробничі підприємства у Росії. Особливо ринки Санкт-Петербурга і Ленінградської області активно залучали до регіону фінські компанії, що створило найбільше поза Фінляндії зосередження представників фінської ділового життя.

З початком російської агресії проти України в 2014 році багато фінських компаній адаптувалися до сформованої геополітичної ситуації і зайняли вичікувальну позицію щодо подальших інвестицій в економіку Росії в рамках введених Заходом санкцій проти Росії.

Довідково: Станом на 2020 рік на російському ринку працювало близько 900 фінських компаній або компаній із часткою фінського капіталу. Великий бізнес Фінляндії був представлений практично в усіх регіонах Росії⁴.

Станом на кінець 2021 року зовнішньоторговельний оборот Фінляндії та Росії становив 19,6 млрд. доларів США. При цьому Фінляндія займала 15-те місце у зовнішньоторговельному обороті Росії⁵. В 2020 році обсяг накопичених інвестицій фінських компаній у Росії оцінювався приблизно в 14 млрд. доларів США⁶.

Напад Росії на Україну в 2022 році вплинув на діяльність фінських компаній в Росії. Військові дії Росії та санкції, накладені на Росію Заходом, мають як прямий, так і непрямий вплив на фінські компанії та їхній експорт.

Довідково: ЄС ввів великі санкції проти Росії та Білорусі через напад на Україну. До завдань фінської митниці як виконавчого органу входить забезпечення дотримання санкцій щодо імпорту та експорту, узгоджених на рівні ЄС. Митне забезпечення дотримання санкцій зосереджено на контролі комерційних перевезень, оскільки це має більший вплив. З контролем пасажиропотоку митниця запобігає ухилянню від санкцій, накладених на Росію. Список заборонених продуктів є широким і постійно змінюється. В Росію не можна ввозити фарби або автомобільні мастила, експорт предметів розкоші⁷.

Вже у березні 2022 року вартість експорту товарів з Фінляндії до Росії впала на 42% порівняно з відповідним періодом 2021 року. Що стосується імпорту з Росії, то найбільше скоротився обсяг імпорту Фінляндією сирої нафти (вартісний обсяг імпорту сирої нафти впав на 45%, а кількість імпортованої сирої нафти знизилась на 70%). Імпорт сирої нафти був замінений переважно імпортом з Норвегії⁸.

За даними, зібраними KSE Institute⁹, у 2021 році 87 фінських компаній (з часткою в капіталі 50+%) забезпечили роботою щонайменше 21 800 людей, ці компанії отримали $6,7 млрд річного доходу, заплатили $467 млн податків, мали $5,2 млрд капіталу та $5,5 млрд активів.

12 компаній (14% з 87 спостережуваних компаній) вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток, близько 23% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв’язку з їх виходом. Ще 51 компанія оголосила про плани покинути Росію, у 2021 році в них працювало 11 600 людей, вони отримали $4,2 млрд (62%) річного доходу, мали $2,2 млрд капіталу та $2,4 млрд активів. Але принаймні 14 компанії все ще залишаються, а 10 компаній вичікують і обмежують свої інвестиції.

Найбільш «залежними» від Росії за часткою виручки (більш ніж 3%) в цій країні є фінські компанії в 5 галузях: Автомобілебудування, Інтернет-торгівля, Виробництво, Їжа та напої та Товари широкого вжитку.

Як реагують фінські компанії?

З 87 компаній в базі KSE лише 16% фінських компаній все ще залишаються в Росії, ще 11% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність, 59% вже анонсували про свій вихід і 14% вже пішли з продажем своїх акцій. Деякі фінські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.

Повний вихід

12 фінських компаній (або 14% від загального числа), які входять до бази даних KSE, повністю залишили російський ринок і продали свої долі участі/акції (всі вони мають статус KSE «вийшли»¹², юридично фінських бенефіціарів в них більше немає):

Teknos (Хімічна промисловість, Статус за KSE – вийшли) призупинив свою російську діяльність у березні 2022 року, а у квітні 2022 року оголосив про планування контрольованого виходу з російського ринку. Процес завершився 11 липня 2022 року, коли було продано 100% акцій російської компанії – ТОВ «Текнос».

Boreo (Електроніка, Статус за KSE – вийшли) Boreo продала свої 90% акцій у бізнесі дистрибуції електронних компонентів у Росії компаніям, контрольованим Yrjö Pönni, нинішнім генеральним директором і 10% акціонером YE Russia (новий власник).

Wartsila (Промислове обладнання, Статус за KSE – вийшли) Wartsila, провідний світовий виробник морського та енергетичного обладнання, призупинила всі поставки та продажі до Росії та Білорусі через війну в Україні та вживе заходів, щоб «дотримуватись рамок санкцій Європейського Союзу, оскільки це розвивається», – сказав навесні представник компанії. У липні 2022 року компанія продала свої частки в Росії, і новим засновником організації став Костянтин Норцев.

Fiskars (Споживчі товари та одяг, Статус за KSE – вийшли) Fiskars Group вирішила повністю піти з російського ринку. Компанія працює на місцевому рівні в основному через свій бренд Fiskars і нараховує близько 70 працівників у Москві та Санкт-Петербурзі. Чистий обсяг продажів російського бізнесу в 2021 році становив приблизно 1% від загального обсягу чистих продажів компанії. Вихід з російського ринку не матиме істотного впливу на фінансовий стан компанії та підсумки 2022 року. Компанія повністю вийшла з російського ринку, ліквідовано юридичну особу.
Atria (Їжа та напої, Статус за KSE – вийшли), Fazer (Товари широкого вжитку, Статус за KSE – вийшли), Paulig (Товари широкого вжитку, Статус за KSE – вийшли), Stora Enso (Товари широкого вжитку, Статус за KSE – вийшли), Accountor (Фінанси та платежі, Статус за KSE – вийшли), Sokotel (Готелі та нерухомість, Статус за KSE – вийшли), Tietoevry (IT, Статус за KSE – вийшли), Raisio (Їжа та напої, Статус за KSE – вийшли)компанії, які повністю припинили співпрацю з Росією.

Компанії, які ігнорують вихід

Fortum (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE – залишаються) The company has power plants in Russia. As of September 2013, 40% of Fortum’s employees worked in Russia; The company’s total investment in the Russian energy sector amounted to 4 billion euros. Announced withdrawal from the Russian market but Fortum receives fuel from TVEL, a subsidiary of the Russian state concern Rosatom. The contract was concluded before the expiration of the current licenses for the operation of Loviis reactors.

Cinia (Телекомунікації, Статус за KSE – залишаються) Фінська компанія Cinia поки збереже сполучення з Росією відкритим. Генеральний директор Арі-Юссі Кнаапіла каже, що Cinia також має мережеві кабелі на російському кордоні. За словами Кнаапіла, клієнтами Cinia в Росії є оператори зв’язку, з якими компанія обмінюється трафіком на фінському кордоні. «У нас є міжтранспортні інтерфейси, тобто станції обміну трафіком саме на кордоні між Фінляндією та Росією, і ці станції здебільшого йдуть по лініях інших прикордонних переходів»¹³.

Аналіз окремих галузей

Автомобілебудування

Nokian Tyres (Статус за KSE – виходять) Nokian Tyres ініціювала «контрольований вихід» з Росії. У третьому кварталі компанія планувала прийняти рішення про новий завод, який замінить російське виробництво. І в результаті новий завод буде побудований в Румунії після виходу з Росії.

Ponsse PLC (Статус за KSE – виходять) Ponsse Plc продала всі акції OOO Ponsse, своєї дочірньої компанії, яка надавала послуги PONSSE в Росії та Білорусі. Очікується, що трансакцію буде завершено до кінця третього кварталу 2022 року. Угода вимагає схвалення місцевих органів з питань конкуренції.
Vianor (Статус за KSE – виходять) “Бізнес Vianor Finland не пов’язаний з бізнесом партнерів Vianor, які працюють в Росії. Партнери є приватними шиномонтажними майстернями. Ми скасовуємо право на використання бренду в Росії. Надалі бренд Vianor використовуватиметься виключно в скандинавських країнах і країнах Центральної Європи» – йдеться в заяві компанії.

Онлайн торгівля

Aspo (Статус за KSE – вичікують) Aspo засуджує військові дії Росії проти України. У зв’язку з трагічними подіями в Україні Aspo коригує свою діяльність в Росії. Більшість бізнес-операцій ESL Shipping в Росії буде припинено найближчими днями. Мета – перенести звільнену пропускну здатність на інші ділянки руху. ESL Shipping також призупинила стартові заходи своєї раніше створеної російської дочірньої компанії. Діяльність Leipurin в Росії буде скорочена в деяких регіонах, а постачання сировини буде перенесено на місцевий рівень. Ніяких нових проектів, пов’язаних з власним машинобудуванням Leipurin, в Росії запускатися не буде.

Виробництво

Stockmann (Статус за KSE – виходять) Компанія не працює в Росії з 2015 року. Весь бізнес в Росії був припинений після анексії Криму. У Росії є ще дев’ять універмагів під брендом Stockmann, які належать і управляються Reviva Holdings з ліцензією на використання імені Stockmann до 2023 року.

Koskinen (Статус за KSE – виходять) Деревопереробна компанія Koskisen продала Череповецьлісу свої лісопильні підприємства, розташовані в Росії. Операції Koskisen у Росії були припинені, як і планувалося раніше. Російські бізнес-операції склали невелику частку чистих продажів Koskisen, і фінансовий вплив продажу операцій на компанію є незначним, як повідомлялося раніше в прес-релізі компанії.

Товари широкого вжитку

Valio (Статус за KSE – виходять) Призупинення діяльності в Росії та заява компанії про засудження вторгнення Росії в Україну. Раніше був припинений експорт з Фінляндії в Росію і Білорусь, а також імпорт інгредієнтів і упаковки з Росії (операції складаються з фабрики плавлених сирів, партнерів-виробників за контрактом та офісів продажу).
Tikkurila Oyj (Статус за KSE – вичікують) «З початком війни ми негайно прийняли рішення утриматися від продажів російським державним компаніям, сторонам, які підпадають під дію нещодавніх правил, і аерокосмічному ринку. Компанія також не робить жодних нових інвестицій і вжила заходів для згортання різних інших операцій у Росії. Ми маємо намір продовжувати продавати мінімальну кількість основних продуктів у Росії, тому що необхідно генерувати місцеву валюту, щоб підтримувати зайнятість і відповідати заробітній платі». – йдеться у повідомленні компанії навесні.

Резюме

На тлі геополітичної кризи у Європі, за даними ОЕСР, зростання ВВП Фінляндії різко сповільнилось до 1,1% у 2022 році та 0,6% у 2023 році відповідно¹⁴. Війна в Україні загальмувала економічне відновлення Фінляндії після шоку від COVID-19. Російсько-українська війна призвела до підвищення цін на енергоносії у Фінляндії. Експорт товарів до Росії (5,5% експорту товарів у 2021 року) різко скоротиться цього року та залишатиметься низьким. Після того, як у травні 2022 року Фінляндія подала заявку на вступ до НАТО, Росія припинила експорт газу та електроенергії до Фінляндії.

Довідково: російська компанія “Газпром експорт” припинила постачання газу до Фінляндії з 21 травня 2022 року. Пов’язано це із відмовою влади Фінляндії платити за російський газ за запропонованою схемою “газ за рублі”¹⁵.

Хоча більша частина газу імпортувалася з Росії, газ становить лише 5% від загального споживання енергії і планується отримати його в іншому місці. Економічні заходи Фінляндії у відповідь на російську агресію в Україні становили 0,8% ВВП у його структурному дефіциті бюджету цього року.

Враховуючи вищевикладене, варто зазначити, що погіршення відносин Росії із Заходом, спровоковане війною в Україні призвело до санкційних війн. Фінляндія, як член ЄС, приєдналася до санкцій проти Росії, що накладає суттєвий вплив на подальші економічні відносини Росії з Фінляндією.

Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)¹⁶

15.11.2022

*SIS Pitches (Велика Британія, Спорт) Статус за KSEзалишаються

Провідний виробник футбольних полів SIS Pitches начебто продовжує роботу в РФ на дев’ятий місяць війни

https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/15/693870/

*BioMarin (США, Фармацевтика та здоров’я) Статус за KSE – виходять

«Долаючи наслідки пандемії, після якої послідувала війна в Україні та наш вихід з Росії, наша організація зосередилася на вдосконаленні комерційної та операційної досконалості.” 

https://thefishsite.com/articles/biomar-bounces-back-despite-russian-business-embargo

*Sysco Canada (Канада, Їжа та напої) Статус за KSE – вичікують

Sysco Canada планує припинити переробку морепродуктів російського походження

https://www.intrafish.com/markets/we-would-ve-basically-killed-the-entire-category-sysco-canada-contemplated-halting-reprocessed-russian-origin-seafood/2-1-1351148 

*Orsu Metals (Велика Британія, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – виходять

Orsu Metals завершила вихід з Росії та змінила керівництво

https://www.marketscreener.com/quote/stock/ORSU-METALS-CORPORATION-49478320/news/Orsu-Metals-Completes-its-Exit-from-Russia-and-Makes-Management-Changes-42320136/

https://www.accesswire.com/725137/Orsu-Metals-Completes-its-Exit-from-Russia-and-Makes-Management-Changes 

*Dentsu International (Велика Британія, Реклама та піар) Статус за KSE – виходять

Оголошуючи нову глобальну структуру управління, що складається з існуючого вищого керівництва, яке буде працювати під керівництвом президента та виконавчого директора Хіроші Ігарасі, агентська мережа Dentsu також оприлюднила продаж свого спільного підприємства в Росії своїм місцевим партнерам.

https://www.adweek.com/agencies/dentsu-reveals-new-leadership-structure-and-russian-ops-sale/

*Imperial Brands (Велика Британія, Алкоголь та тютюн) Статус за KSEвийшли

Imperial Brands втратила понад 400 мільйонів фунтів стерлінгів, поки виходить з Росії

https://www.ft.com/content/030a9481-f1ce-4890-9bd4-e741ff4b3190

16.11.2022

*Hypertherm Associates (США, Виробництво) Статус за KSE – виходять

Hypertherm Associates, американський виробник продукції для промислового різання та програмного забезпечення, планує офіційно закрити свою юридичну особу в Росії.

https://www.mmsonline.com/news/hypertherm-associates-plans-to-close-russian-business-

*Arconic Corp (США, Метали та добувна промисловість) Статус за KSE – виходять

Arconic Corp продає свої російські підрозділи за 230 мільйонів доларів

https://www.reuters.com/markets/deals/arconic-corp-sells-its-russian-operations-230-million-2022-11-15/

https://www.post-gazette.com/business/pittsburgh-company-news/2022/11/15/arconic-sale-russian-operations-ukraine-war-aluminum/stories/202211160037

17.11.2022

*Prosus (Нідерланди, Онлайн-сервіси) Статус за KSE вийшли

Prosus покидає російський ВКонтакте.

https://aimgroup.com/2022/11/17/prosus-walks-away-from-russia-based-vk/

18.11.2022

*International Paralympic Committee (IPC) (Німеччина , Спорт)  Статус за KSE – виходять

Паралімпійські комітети Росії та Білорусі були заборонені Міжнародним паралімпійським комітетом (IPC), ймовірно до наступної осені.

https://olympics.nbcsports.com/2022/11/17/russia-paralympic-committee-banned-ipc/

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

¹¹ https://leave-russia.org/?flt%5B131%5D%5Beq%5D%5B%5D=455

¹² Статус ґрунтується на даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії (ЄГРЮЛ або ЕГРЮЛ) і додатковому аналізі, такому як повідомлення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії

¹⁶ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті