22-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ

9 жовтня 2022

Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 03-09.10.2022

На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.

База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.

KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.

Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.

Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.

ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 09.10.2022

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 169 (+15 за тиждень)

Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 497 (-4 за тиждень)

Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 115 (-4 за тиждень)

Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 126 (+12 за тиждень)

Станом на 9 жовтня ми ідентифікували близько 2 907 компаній, організацій і їх брендів з 85 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 137,7 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 291,0 млрд дол США), локальні активи (на загальну суму 211,3 млрд дол США), а також персонал (близько 1,271 млн осіб). 1 612 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 126 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації (оновлення за вересень цього тижня дозволило нам ідентифікувати ще 12 компаній, які вийшли).

Як видно з таблиць нижче, станом на 9 жовтня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 267,1 тис чол персоналу, $29,3 млрд річного доходу, $12,2 млрд капіталу та $28,7 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 132,7 тис чол персоналу, $33,3 млрд річного доходу, $17,8 млрд капіталу та $19,7 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 216,0 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $57,5 млрд, $30,0 млрд капіталу і $25,0 млрд активів.

Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,4% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 40,2% все ще залишаються присутніми в країні, 17,1% вичікують і лише 4,3% здійснили повний вихід³.

У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 126 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 21,0% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 13,6% активів, 8,8% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну і лише в минулому році вони генерували виручки на 29,3 млрд дол або 10,1% від всієї виручки, дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.

Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Чому деякі іноземні компанії залишаються в Росії?

24 лютого розпочалася “велика війна”, і багато іноземних компаній почали робити заяви щодо своєї роботи в країні-агресорі. Для декого сам факт вторгнення став червоною лінією, яка перекреслила можливість вести бізнес “as usual”. Деякі вимушено зупинили чи припинили діяльність, зіштовхнувшись із новими логістичними й економічними реаліями. А дехто навпаки вирішив скористатися можливістю зайняти частку ринку, яку звільняють конкуренти.

Щоб відслідковувати цей рух, у березні KSE Institute запустив аналітичний проєкт “Самосанкції”‎ (SelfSanctions). Наразі в проєкті зібрана інформація майже про три тисячі компаній. Кожній надано один із чотирьох статусів: stay – залишається в РФ, wait – тимчасово призупинила чи скоротила діяльність, leave – має намір покинути ринок, exited – продала активи/розірвала стосунки/покинула ринок. До кожної компанії додана супровідна інформація – галузь економіки, в якій вона працює, країна, в якій знаходиться штаб-квартира, кількість працівників у Росії, річна виручка та ін. 

Особлива увага прикута до компаній, які фізично присутні в РФ: мають у власності місцеву юридичну особу і відповідно сплачують податки в бюджет країни-агресора. Це майже всі найбільші корпорації світу – близько 1,2 тис⁴. У 2021 році загальна виручка цих компаній в Росії становила 290 млрд дол. США, російський персонал – близько 1,3 млн осіб. 

Станом на кінець вересня майже половина з них залишаються глибоко залученими в економіку РФ та ігнорують будь-які вимоги виходу. Із графіків на Рис.1 видно, що залишаються переважно не найбільші за виручкою компанії (частка за кількістю більша, ніж за доходами).

Щоб зробити розповідь менш абстрактною, розглянемо ситуацію в автомобільній індустрії. Серед чотирьох десятків її представників залишаються, наприклад, Haval Motor, Geely та Chery Automobile. Вони мають намір працювати надалі і зайняти ринкову нішу, яку звільняють конкуренти. Hyundai, Daimler Truck, BMW, Nissan, AB Volvo, Mitsubishi та інші зупинили виробничу діяльність, як правило, через “тимчасові логістичні труднощі”. Volkswagen, Scania та MAN – виставили активи на продаж. А французька Renault навіть устигла їх продати. Її центральний офіс, завод у Москві і частка в АвтоВАЗі за символічний один російський рубль дісталися держкорпорації “Ростех” (але з можливістю викупу через 6 років). Toyota Motor Corporation кілька днів тому також вирішила остаточно закрити свій завод у Росії. Mazda веде переговори про припинення виробництва в Росії після виходу Toyota.

Усі три компанії, які точно залишаються, з Китаю. Отже, не лише економічні показники, але й країна походження – зокрема те, чи запровадила вона санкції проти Росії, можуть впливати на рішення компанії піти чи залишитися. Справді, якщо країна запровадила санкції проти Росії, її компанії у 3,8 раза частіше виходять із Росії, ніж якщо країна утрималася від санкцій⁶.

Для більш точного прогнозу поведінки компаній потрібно врахувати декілька факторів одночасно. Для цього використаємо модель логістичної регресії, де залежною змінною є позиція компанії (наш статус stay).

Незалежні змінні: 

• Сектор, до якого належить компанія (sector)⁷

• Чи походить компанія із країни, яка запровадила санкції проти РФ (official_sanctions); 

• Розмір виручки в РФ в 2021 році (revenue_2021); 

• Кількість персоналу в РФ (staff), 

• Важливість російського бізнесу (importance_russian_market). Для вимірювання цього показника ми використали частку локальної виручки в глобальній (Global revenue). Якщо останній показник невідомий, ми взяли медіанне значення частки – 2,4%; 

• Чи є материнська компанія публічною (public); 

• Скільки років компанія працює в РФ (years). 

Описова статистика показана в таблиці 1.

Відповідно модель виглядає так:

log(p/(1−p))=β0+β1(sector)+β2(official_sanctions)+β3(log2(stаff))+β5(log2(revenue_2021))+β4(years)+β6(Public)+β8(importance_russian_market)

Результати моделювання показані на рис. 2 та в Додатку 1.

Статистично значущі фактори позначені червоним кольором. Якщо вони менше одиниці (розташовані зліва від вертикальної пунктирної лінії) – збільшують шанси на вихід, якщо більше одиниці – на те, що компанія залишиться. 

Модель показує, що з урахуванням інших факторів, якщо компанія походить із країни, яка запровадила санкції (США, Європа), це збільшує шанси, що вона вийде з ринку, в 5,1 рази⁸ порівняно з компаніями, країни походження яких не запровадили санкції (Китай, Індія, Туреччина та ін.). Ймовірно, як на рішення уряду, так і на поведінку компаній впливають настрої населення відповідних країн. 

Компанії із галузей індустрії, нерухомості і технологій більш схильні до виходу з Росії, тоді як охорона здоров’я – до того, щоб залишатися (самі компанії – переважно відомі фармбренди – пояснюють це рішення турботою про здоров’я росіян). 

Покинути ринок схильні також компанії із більшим розміром локальної виручки й публічні компанії: можливо, великі транснаціональні корпорації відповідальніше ставляться до своєї репутації, а також відповідають на запит інвесторів. Крім того, ймовірно, вихід з РФ для них не такий болючий, як для менших за розміром компаній. 

Більш комплексний приклад прогнозу може виглядати так: компанії, які походять з країн, що не запровадили державні санкції, працюють на ринку РФ 10 років, а частка виручки в глобальному бізнесі становить не менше 10%, при всіх інших однакових умовах, мають шанс залишитися майже в 14 разів⁹ вищий. 

Отже, посилення санкційного тиску на Росію, так само, як і підвищення громадського невдоволення компаніями, які все ще залишаються (тепер вони змушені прямо підтримувати мобілізацію), має вплив на компанії та підвищує шанси, що вони нарешті покинуть російський ринок.

Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.

Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE

(оновлення щотижня)¹⁰

03.10.2022

*Eni (Італія, Енергетика, нафта та газ),Статус за KSEвийшли

Генеральний директор Eni сподівається, що припинення поставок російського газу буде вирішено цього тижня

https://www.reuters.com/business/energy/russian-gas-supply-halt-italy-could-be-fixed-by-this-week-eni-ceo-2022-10-03/

04.10.2022

*H&M (Hennes and Mauritz) (Швеція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – виходить

Шведський модний гігант H&M став свідком падіння прибутків через вихід з Росії

https://apparelresources.com/business-news/retail/swedish-fashion-giant-hm-witnesses-fall-profits-owing-russia-exit/ 

*Amazon (США, Онлайн сервіси), Статус за KSE – виходить

Amazon загрожує штраф у розмірі до 200 000 доларів США через заборонені контент-агентства

https://www.reuters.com/technology/amazon-faces-fines-up-200000-russia-over-banned-content-agencies-2022-10-04/ 

*ExxonMobil (США, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вичікують
Exxon Mobil разом із партнерами працює над виходом американської компанії з родовища Сахалін-1 на сході Росії.

https://financialpost.com/pmn/business-pmn/exxon-working-with-russia-and-partners-on-sakhalin-1-exit

05.10.2022

*Mitsui OSK Lines (Японія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються

Японська компанія Mitsui OSK Lines повідомила, що підписала довгостроковий чартерний контракт з новим російським оператором проекту зрідженого природного газу (СПГ) «Сахалін-2» для СПГ-компанії «Гранд Мерея» для продовження надання послуг з перевезення.

https://www.reuters.com/business/energy/mitsui-osk-signs-charter-deal-with-new-russian-operator-sakhalin-2-lng-project-2022-10-05/ 

*International Boxing Association (Швеція, Спорт),  Статус за KSE – залишаються

Міжнародна боксерська асоціація зняла заборону з Росії та Білорусі

https://olympics.nbcsports.com/2022/10/05/international-boxing-association-russia-belarus/

06.10.2022

*London Metal Exchange ( Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – вичікують

Лондонська біржа металів обмежить нові поставки міді та цинку з російської Ural Mining & Metallurgical Co. та однієї з її дочірніх компаній після того, як Великобританія ввела під санкції співзасновника Іскандара Махмудова.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-05/lme-blocks-new-metal-from-russia-s-ummc-after-uk-sanctions?leadSource=uverify%20wall 

*Total Energies (Франція, Енергетика, нафта та газ)  Статус за KSE – залишаються

TotalEnergies продовжуватиме поставки російського СПГ до тих пір, поки не буде санкцій ЄС, – генеральний директор

https://www.reuters.com/business/energy/totalenergies-continue-shipping-russian-lng-long-no-eu-sanctions-ceo-2022-10-05/

07.10.2022

*Eutelsat (Франція, Телекомунікації)  Статус за KSE – залишаються

Компанія Eutelsat опублікувала свій консолідований фінансовий звіт, у якому йдеться про те, що станом на 30 червня (кінець фінансового року) близько 6,7 відсотка її доходів були «відкриті» російським клієнтам.

https://advanced-television.com/2022/10/06/eutelsat-confirms-russian-satellite-status/

*Google (США, Онлайн сервіси ) Статус за KSE – виходить

Google подав до суду на Росію за 127 мільйонів доларів, конфіскованих урядом

https://www.pcmag.com/news/google-sues-russia-over-127-million-seized-by-government 

*Space Exploration Technologies Corp. (США, Аерокосмічні технології)  Статус за KSE – залишаються 

SpaceX доставляє російських індіанських жінок на станцію.

Це був перший випадок за 20 років, коли росіянин проїхав автостопом із Космічного центру Кеннеді NASA, що стало результатом нової угоди, досягнутої попри незгоди через війну в Україні.

https://yourvalley.net/stories/spacex-delivers-russian-native-american-women-to-station,332721

*Fidelity (Велика Британія, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходить

Fidelity Emerging Markets зазнали подвійного удару від російського вторгнення

https://quoteddata.com/2022/10/fidelity-emerging-markets-suffered-doublewhammy-russian-invasion/

08.10.2022

*Dapper Labs (Канада, Ігри) Статус за KSE – вичікують

Електростанція NFT Dapper Labs припинила платіжні послуги для власників незамінних токенів із посиланнями на Росію

https://www.coindesk.com/policy/2022/10/07/dapper-labs-restricts-services-to-russia-amid-eu-sanctions/ 

*Softline International (Велика Британія, ІТ) Статус за KSE – виходить

IT-компанія Softline продає російський бізнес

https://www.reuters.com/markets/deals/it-firm-softline-sell-russia-business-2022-10-07/

¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок

² Станом на 19/06/2022 ми оновили базу даних розширеною інформацією по ~+400 новим компаніям, а станом на 28/08/2022 ми оновили дані для ще 422 компаній даними по персоналу, доходу, капіталу та активам за 2021 рік. Також, ми почали додатково відстежувати, чи компанії просто заявляли чи дійсно здійснювали якісь дії щодо виходу з країни (наразі ми спостерігаємо дуже малу кількість таких компаній). Поки що ми знайшли інформацію лише про декілька компаній, які почали продавати свій бізнес в Росії.Навіть для більшості з них – це лише намір або вони тільки почали процес продажу. Все інше – переважно заяви чи якісь попередні кроки. Зібрана інформація вже доступна і систематизована у вигляді нового статусу KSE “вийшли”.

³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.

⁴ Це компанії, які мають у власності не менше 50% місцевої юридичної особи й річну виручку не менше 5 млн дол США. Всього їх близько 1,3 тис, але не для всіх ми змогли визначити статус/позицію, тож для цього аналізу використані лише ті, де ми його чітко знаємо – таких 1163.

⁵ Більше інфографіки і аналітичних дашбордів доступні на сторінці сайту проєкту за адресою https://leave-russia.org/uk/bi-analytics

Всього аналізуємо 1163 компанії. З тих країн, які запровадили санкції, йдуть 554, залишаються 510, із країн, які не запровадили санкції, відповідно – 22 та 77. (554/510)/(22/77) = 3.8

Проєкт “Самосанкції” збирає дані у розрізі індустрій (більше 50). Для цього аналізу вони були згруповані в 10 секторів: Industrials, Consumer Cyclical (споживчі товари не першої необхідності), Communication Services, Technology (ІТ + онлайн-сервіси), Financial Services, Basic Materials, Consumer Defensive (речі першої необхідності), Energy, Healthcare, Real Estate.

⁸ 5.1 = 1/exp(-1.6370). Із 95%-им конфіденційним інтервалом показник буде в межах від 3 до 9

13,9 = exp(0.0542*10 years)*exp(0.0453*10 importance_russian_market)*1/exp(-1.6370*official_sanctions)

¹⁰ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті