- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- 23-й випуск щотижневого дайджесту про вплив виходу іноземних компаній на економіку РФ
Підготовлено командою KSE Institute та членами Ради Директорів KSE за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”; 10-16.10.2022
На початку російського вторгнення в Україну KSE Institute запустив аналітичний проект, який отримав назву “Самосанкції” (або SelfSanctions), спрямований на збір даних про іноземні компанії, які працюють на російському ринку та обмежують або припиняють свою діяльність. Для підготовки бази даних ми використали ідеї та переліки компаній МЗС, Мінекономрозвитку та Мінцифри. База даних містить багато різноманітної інформації, ми збираємо щоденну статистику щодо зміни статусу іноземних компаній, що працюють/працювали на російському ринку та обмежують чи припиняють свою діяльність. Також ми створили Telegram-бот https://t.me/exit_ru_bot для відстеження/моніторингу новин про пріоритетні іноземні компанії (охоплення 1, 2, 3 або 7 днів моніторингу) і проводимо регулярний аналіз зміни курсів акцій і капіталізації материнських груп компаній, які мають або мали бізнес в Росії.
База KSE частково базується на даних з бази Yale’s School of Management сайтів epravda.com.ua, squeezingputin.com, leave-russia.org та інших відкритих джерелах. Дані верифікуються KSE і компаніям призначається додатковий статус KSE. Дані щодо акцій взяті з Google і Yahoo Finance. Водночас, база KSE є найбільш повною та вичерпною і містить на ~40% більше інформації, ніж більшість інших схожих за тематикою баз даних, оскільки вона також містить дані про кількість персоналу, доходи, капітал та інші фінансові показники, збирає останні оновлення та зміни у статусах, посилання на використані джерела, щоденні оновлення з telegram-бота тощо.
KSE Institute радий повідомити, що завершено процес об’єднання з проектом leave-russia.org, розробленим командою волонтерів.
Крім того, ми перебуваємо на етапі переговорів щодо партнерства з Rubargo. Rubargo — застосунок, що допомагає людям з усього світу бойкотувати бренди, що спонсорують війну росії проти України. Застосунок дозволяє перевірити, які компанії продовжують працювати в росії. Тільки перевірена інформація з посиланнями на джерела. А для швидкого та зручного пошуку є сканер штрих-кодів.
Завантажуйте застосунок та накладайте власні санкції: Apple App Store | Google Play.
ЗНІМОК З БАЗИ ДАНИХ KSE на 16.10.2022
Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії (Статус KSE «залишаються»¹) – 1 191 (+22² за тиждень)
Кількість компаній, які скоротили поточні операції та призупинили нові інвестиції (статус KSE «вичікують») – 494 (-3 за тиждень)
Кількість компаній, які згорнули російські операції (статус KSE «виходять») – 1 131 (+16 за тиждень)
Кількість компаній, які завершили вихід з РФ (статус KSE “вийшли”) – 126 (0 за тиждень)
Станом на 16 жовтня ми ідентифікували близько 2 942 компаній, організацій і їх брендів з 85 країн та 56 галузей і їхню позицію щодо роботи на ринку РФ, близько 40% з них публічні. Для ~1 300 публічних груп компаній ми також ідентифікували (за можливості) їхній операційний бізнес в РФ (наявність контрольної частки в юридичній особі) та оновили дані за 2021 рік, що дало змогу підрахувати вартість інвестованого в країні капіталу (близько 137,7 млрд дол США), локальну виручку (на загальну суму 293,5 млрд дол США), локальні активи (на загальну суму 211,3 млрд дол США), а також персонал (близько 1,272 млн осіб). 1 625 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Також, ми додали інформацію про 126 компаній, які завершили продаж свого бізнесу в Росії на базі зібраної з офіційних реєстрів інформації.
Як видно з таблиць нижче, станом на 16 жовтня компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали щонайменше 267,1 тис чол персоналу, $29,3 млрд річного доходу, $12,2 млрд капіталу та $28,7 млрд активів; компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 137,5 тис чол персоналу, $35,0 млрд річного доходу, $18,6 млрд капіталу та $20,6 млрд активів; компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 219,4 тис чол персоналу, річний дохід у розмірі $59,6 млрд, $29,9 млрд капіталу і $35,1 млрд активів.
Якщо з початку російського вторгнення в Україну відсоток компаній, які згортають операції в РФ, різко зростав до середини березня, то протягом останнього місяця співвідношення тих, хто йде чи залишається, практично не змінюється, хоча ми все ще бачимо періодичне зростання частки тих компаній, які залишаються на ринку РФ. Тим не менше, близько 38,4% компаній вже заявили про вихід з ринку РФ, але 40,5% все ще залишаються присутніми в країні, 16,8% вичікують і лише 4,3% здійснили повний вихід⁴.
У той же час, з т.з. на економіку Росії, вплив лише 126 компаній, які повністю вийшли з країни, складно не дооцінити, оскільки в них працювало майже 21,0% персоналу, занятого в іноземних компаніях, а компаніям належало близько 13,6% активів, 8,8% капіталу інвестованого іноземними компаніями в країну і лише в минулому році вони генерували виручки на 29,3 млрд дол або 10,0% від всієї виручки, дані по 1 300 ТОП компаній представлені в таблиці вище.
Більше інфографіки і аналітики у спеціальному розділі за посиланням https://leave-russia.org/uk/bi-analytics
ТИЖНЕВИЙ ФОКУС: Аналіз присутності італійських компаній і їх позиції в Росії
Італія, як і раніше, є важливим партнером Росії у ЄС та однією з найбільш ліберально налаштованих по відношенню до Росії країн. Навіть у найбільш важкі та кризові часи в 2014-2022 роках, відносини між Росією та Італією ніколи не відчували кардинальної зміни щодо економічного курсу.
Завдяки розвиненості італо-російських торгово-економічних відносин до 2022 року Італія посідала п’яте місце за обсягом товарообігу з Росією після Китаю, Німеччини, Нідерландів та Білорусі.
Довідково: до 2022 року лідируюче становище італійського імпорту в Росію становила продукція машинобудування та обладнання (40%). Далі слідує хімічна та фармацевтична галузь (20%), текстиль, текстильні вироби та взуття (15%), продовольчі товари і сільськогосподарська продукція (9%) та товари для інтер’єру (9%)⁵.
Російсько-українська війна стала серйозним викликом для економічних відносин обох країн та, незважаючи на те, що загальний позитивний тренд розвитку двосторонніх відносин після 2014 року зберігся, введені економічні санкції в 2022 році, а також обмеження, спричинені війною, призвели до зниження ділової активності та обсягу товарообігу між країнами. При цьому, варто зазначити, що незважаючи на війну у Європі, превалюючою часткою російського експорту становлять енергоресурси, а саме, понад 70-80% у загальному обсязі експорту. Італія продовжує бути одним із основних імпортерів російського газу у Західній Європі.
Довідково: у 2019 році «Газпром Експорт» поставило до Італії 22,1 млрд куб. м (2-е місце після Німеччини), а між італійською енергетичною компанією ENI та російським «Газпром» було укладено три довгострокові контракти на постачання російського газу до Італії до 2035 року. Крім того, ENI бере активну участь у проектах газотранспортної системи, реалізації різних інфраструктурних проектів та постачання мастильних матеріалів.
Станом на лютий 2022 року в Росії постійно було близько 500 італійських компаній, 70 з яких мали виробничі підприємства, а також 68 банків і кілька юридичних фірм⁶. AПри цьому, на території країни на постійній основі функціонують сім найбільших італійських банків: Intesa SanPaolo і Unicredit, які в тому числі виконують роздрібну діяльність, а також Banca Monte dei Paschi, Banco Popolare, Iccrea, Mediobanca та Ubi Banca⁷. Найбільш помітним до початку війні у Європі на російському ринку гравцем залишався Intesa SanPaolo, який протягом багатьох років брав участь у різних інфраструктурних проектів росіян.
Довідково: через війну Росії проти України італійська банківська група Intesa SanPaolo припинила фінансування російських та білоруських контрагентів. Також, Intesa припинила інвестиції в російські та білоруські фінансові інструменти, незалежно від застосованих Заходом санкцій. При цьому, банком було створено кризовий підрозділ для нагляду за його діяльністю в Росії, оскільки його присутність в Росії перебуває на стратегічному розгляді⁸.
Після того, як Кремль ініціював вторгнення в Україну, більшість італійських компаній, що працюють в Росії, намагаються дотримуватися Західної тенденції щодо припинення свого бізнесу в Росії, скорочення його до мінімуму або оголосили про плани зробити те й інше. Але, більшість італійських малих та середніх підприємств (МСП) поки що не залишили Росію. Вони хочуть продовжувати працювати з російськими компаніями або залишатися на російському ринку. Зокрема, треба відзначити здатність італійських компаній до адаптації та гнучкість перед несприятливими ринковими умовами в Росії, як це було, наприклад, у 2014 році, після запровадження Заходом санкцій проти Росії у зв’язку із її анексією Крим⁹.
За даними, зібраними KSE Institute¹⁰, у 2021 році 100 італійських компаній забезпечили роботою щонайменше 34 000 людей, ці компанії отримали $7,3 млрд річного доходу, мали $6,8 млрд капіталу та $7,6 млрд активів.
Тільки 2 компанії вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток (а саме Eni and Enel), близько 11% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв’язку з їх виходом.
Найбільш «залежними» від Росії за часткою доходу (більш ніж 10%) в цій країні є італійські компанії в 3 галузях: Інженерія, Їжа та напої і Будівництво та архітектура.
Як реагують італійські компанії?
Зі 100 компаній в базі KSE 60% італійських компаній все ще залишаються в Росії, 16% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність та лише 21% вже анонсували про свій вихід. Деякі італійські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.
Повний вихід
• Enel (Статус за KSE – вийшли¹³) 12 жовтня італійська енергетична компанія заявила, що продала всю свою частку в ПАТ «Енел Росія» Лукойлу та інвестиційному фонду «Газпромбанк-Фрезія» за загальну суму 137 мільйонів євро (133 мільйони доларів). У вересні президент Росії Володимир Путін видав указ, який дозволив італійській енергетичній компанії Enel продати контрольний пакет акцій російської компанії “Лукойл” і інвестиційного фонду “Газпромбанк-Фрезія”. Угоду гальмували контрсанкції Москви, які забороняють російським фірмам укладати деякі угоди з іноземними компаніями без прямого дозволу Путіна.
• Eni (Статус за KSE – вийшли) У березні італійська енергетична група Eni призупинила закупівлі нафти з Росії після її вторгнення в Україну та уважно стежить за розвитком закупівель газу. У серпні російське ТОВ було продано місцевій юридичній особі.
Компанії, які ігнорують вимоги виходу або частково залишаються в Росії
• UniCredit Bank (Статус за KSE – залишаються) Італійський банк розглядає можливість продажу свого російського підрозділу через структуру, яка дозволить банку викупити дочірню компанію після закінчення війни Росії проти України. UniCredit вже зазнала збитків від свого російського підрозділу на 1,85 млрд євро.
• Intesa Sanpaolo (Статус за KSE – вичікують) – італійська міжнародна банківська група. Це найбільший банк Італії за розміром активів і 27-й у світі. Intesa Sanpaolo з літа працює над потенційним продажем свого російського бізнесу. Компанія заявила, що шукає «найкраще рішення» для свого російського представництва, яке включає як наземний бізнес, що обслуговує корпоративних клієнтів, так і міжнародні позики.
Аналіз окремих галузей
Автомобільні компанії, які призупинили поставки
Ferrari (Статус за KSE – виходять) італійський виробник елітних спортивних автомобілів навесні призупинив експорт до Росії. У Росії є два авторизовані дилерські центри Ferrari, обидва в Москві, які продали кілька десятків автомобілів Ferrari у 2021 році. «Враховуючи поточну ситуацію, Ferrari прийняла рішення призупинити виробництво автомобілів для російського ринку до подальшого повідомлення», — йдеться в заяві італійської компанії¹⁴.
Lamborghini (Статус за KSE – виходять) Італійський виробник суперкарів Lamborghini оголосив про призупинення діяльності на російському ринку у зв’язку з подіями в Україні. У 2021 році російські дилери Lamborghini продали 200 автомобілів, що на 48% більше, ніж роком раніше.
Iveco (Статус за KSE – виходять) 20 липня Iveco Group N.V. уклала угоду про ліквідацію російського СП IVECO AMT, також офіційно оформивши вихід із юридичної особи. Відповідно, частка Iveco Group (33,3%) була повернута IVECO AMT. Раніше Iveco була частиною спільного підприємства з російським партнером у партнерстві зі складання вантажівок, але тепер компанія вирішила розірвати всі зв’язки зі спільним підприємством.
Автомобільні компанії ANAS (Статус за KSE – залишаються) і Magneti Marelli (Статус за KSE – залишаються) отримували доходи в Росії в 2021 році. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну компанії не робили заяв про подальшу співпрацю.
Електроніка
Відомі італійські компанії електроніки Ariston (Статус за KSE – залишаються), Candy (Статус за KSE – залишаються), De’Longhi (Статус за KSE – залишаються) не поспішають залишати російський ринок і не роблять офіційних заяв щодо подальша робота в РФ.
З російського ринку пішла лише компанія Indesit (Статус за KSE – виходять), 60% якої належить американській компанії Whirlpool. Влітку турецький гігант побутової техніки Arcelik оголосив про підписання угоди з Whirlpool EMEA про придбання Indesit International JSC і Whirlpool LLC. Придбані компанії мають потужності в Липецькій області на заході Росії із загальною виробничою потужністю 2,8 мільйона одиниць холодильників і засобів для прання, а також близько 2500 співробітників.
Компанії класу люкс, які призупинили роздрібну торгівлю з Росією: Ferragamo (Статус за KSE – виходять), Moncler (Статус за KSE – виходять), Prada (Статус за KSE – виходять). «Prada Group призупиняє роздрібну діяльність в Росії. Наша головна турбота про всіх колег та їхні родини, які постраждали внаслідок трагедії в Україні, і ми будемо продовжувати їх підтримувати. Група продовжуватиме стежити за подальшим розвитком подій». – повідомила компанія навесні.
Резюме
Слід зазначити, що розвиткові італо-російських економічних відносин перешкоджає геополітична криза у Європі, що на думку багатьох італійських компаній суперечить традиційній італійській моделі ведення бізнесу, а саме, «політика не може входити в бізнес». Так, деякі італійські компанії, особливо малого та середнього бізнесу, хочуть продовжувати вести бізнес в Росії у звичайному режимі, незважаючи на думку італійської громадськості щодо подій в Україні.
Однак, варто зазначити, що російсько-українська війна суттєво вплинула на інвестиційну політики Італії у Росії. Невизначеність та західні санкції проти Росії пов’язані з війною, призводять до інфляції в обох країнах, яка стримує споживання суб’єктами господарювання. Так, за даними ОЕСР¹⁵, зростання ВВП Італії постраждало від війни та становитиме 2,5% у 2022 році і 1,2% у 2023 році. При цьому, одним із основних чинників щодо уповільнення зростання ВВП Італії та погіршення інвестиційних можливостей Італії є її залежність від російських енергоносіїв. Оскільки російський газ становить 42% від загального споживання енергії в Італії, основним ризиком для італійських компаній є ціна на постачання цієї енергії, зростання якої підриває купівельну спроможність корпорацій та їх здатність для належного інвестування. При цьому, Уряд Італії ініціює кроки на повне усунення залежності від російського газу до кінця 2024 року шляхом пошуку альтернативних джерел постачання газу в Італію.
Підсумовуючи вищевикладене, необхідно зазначити, що Західні санкції проти Росії мають суттєвий вплив на інвестиційний клімат в самій Італії, що уповільнило зростання її ВВП із підвищенням рівня інфляції, однак, при цьому, більшість італійських компаній продовжують працювати на російському ринку, але не тому, що вони схвалюють війну в Європі, а тому, що в них «інший підхід», тобто, коли бізнесмени стають політиками і навпаки, що не повинно далі так працювати.
Ви також можете внести свій внесок, поширивши статус компанії з закликом до виходу з Росії в соцмережах прямо з карток компаній на сайті https://leave-russia.org/.
Що нового відбулось минулого тижня – ключові новини з щоденного моніторингу KSE
(оновлення щотижня)¹⁶
10.10.2022
*Sephora (Франція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – залишаються
Колишні магазини Sephora знову відкриваються в Росії під новим власником під брендом Ile de Beauté
11.10.2022
*Nissan (Японія, Автомобілебудування) Статус за KSE – виходить
Японський автовиробник Nissan продає свої російські активи російській державній власності з опцією викупу бізнесу протягом шести років, повідомило у вівторок Міністерство промисловості і торгівлі Росії.
12.10.2022
*Extreme Networks (США, IT) Статус за KSE – залишаються
Американська фірма постачала мережеві технології для виробника російських ракет
https://www.reuters.com/technology/how-us-firm-supplied-net
*Enel (Італія, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – вийшли
Enel завершує продаж російських активів вітчизняним інвесторам
13.10.2022
*VEON (Нідерланди, Телекомунікації) Статус за KSE – залишаються
Голландський оператор мобільного зв’язку Veon може відокремити свої активи в Росії від ширшої компанії, повідомили в четвер російські газети «Известия» з посиланням на три невстановлені джерела. Це повідомлення підштовхнуло вартість акцій Veon на московському біржі більш ніж на 20%.
14.10.2022
*Total Energies (Франція, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – залишаються
Дві асоціації подали судову скаргу проти французького енергетичного гіганта TotalEnergies за «співучасть у військових злочинах» за нібито допомогу в забезпеченні паливом російських літаків, які бомбардували Україну, повідомило в п’ятницю джерело, близьке до справи.
*Mondi (Велика Британія, FMCG) Статус за KSE – вичікують
Паперово-пакувальна група Mondi вірить, що вона залишатиметься стійкою та досягне значних успіхів, незважаючи на геополітичні та макроекономічні проблеми, оскільки вона очікує дозволу регуляторних органів на продаж більшості своїх активів у Росії.
*IKEA (Швеція, Споживчі товари та одяг) Статус за KSE – вийшли
IKEA каже, що звільнила 10 000 співробітників у Росії після призупинення роботи: звіт
*Mondelez (США, Їжа та напої) Статус за KSE – вичікують
Генеральний директор Mondelez пояснює, чому снековий гігант досі веде бізнес у Росії
https://finance.yahoo.com/news/mondelez-ceo-why-were-still-doing-business-in-russia-204049695.html
*Danone (Франція, FMCG) Статус за KSE – вичікують
Danone отримає 1 мільярд євро від виходу з російського молочного підрозділу
*Naspers (Південна Африка, ЗМІ) Статус за KSE – виходить
Компанія Naspers Prosus уклала угоду про продаж своєї частки в російському бізнесі оголошень Avito компанії Kismet Capital Group (Kismet) за загальну суму 151 мільярд рублів.
https://www.naspers.com/news/statement-on-sale-of-avito/
*Citi (Citigroup) (США, Фінанси та платежі) Статус за KSE – виходить
Американська Citigroup повністю припинить банківський бізнес у Росії
https://www.ft.com/content/732324f6-465c-4ff1-80cf-eaac65be300d
*Siemens Energy (Німеччина, Енергетика, нафта та газ) Статус за KSE – виходить
Siemens Energy продала 65% акцій російського спільного підприємства з виробництва газових турбін місцевій державній компанії «ІнтерРАО» відповідно до стратегії виходу з країни.
Отримуйте більше деталей на щоденній основі
Telegram bot KSE по моніторингу новин @exit_ru_bot
Підписуйтесь на Twitter проєкту «Самосанкції» (SelfSanctions).
Твіттер сайту leave-russia.org
¹ – KSE status “leave” або “виходять” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що повністю завершують роботу в Росії або компанії, що офіційно повідомили що вони тимчасово скорочують операції в РФ
– KSE status “wait” або “вичікують” – Компанії, які опублікували на офіційному сайті компанії (або їхній реліз з’явився в іноземному виданні як FT, NYT тощо) що вони скорочують лише частину бізнес операцій, продовжуючи роботу по іншим операціям або компанії, які повідомили що відкладають майбутні інвестиції/розробки/маркетинг, при цьому продовжують свою основну діяльність
– KSE status “stay” або “залишаються” – Компанії, що ігнорують вимоги до виходу/скорочення діяльності в Росії, також компанії, які офіційно заявили, що залишаються в Росії або новин по їх виходу не було знайдено
– KSE status “exited” або “вийшли” – Компанії, які продали свій бізнес/активи або свою частку бізнесу місцевому партнеру та залишили ринок
² У тому числі 25 нових компаній зі статусом «залишаються» доданих з сайту https://bloody.energy/, без них кількість компаній в цій категорії зменшилась би на 3
³ 24 липня 2022 року ми ввели новий статус «вийшли», який відображає дії компаній щодо завершення виходу з російського ринку. Статус ґрунтується на даних з ЕГРЮЛ Росії та додатковому аналізі, такому як оголошення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії. У той же час, діяльність компаній може бути складно відстежити, і їх можна пропустити в аналізі, особливо для компаній, які мало висвітлюються в ЗМІ. Закликаємо наших читачів повідомляти нам, якщо вони знайомі з діями компаній, які суперечать їхнім заявам про вихід, через форму зворотного зв’язку на сайті https://leave-russia.org/.
⁶ https://www.panorama.it/economia/industria/italia-aziende-rapporti-russia-sanzioni-affari
⁷ https://altreconomia.it/lesposizione-delle-banche-italiane-in-russia/
⁹ https://decode39.com/3634/italian-companies-in-out-russia-enel-st-petersburg-confindustria/
¹⁰ https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EFlhBQYyvRdSn4U6CY2yomeHEhTqbMKS/edit
¹³ Статус ґрунтується на даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії (ЄГРЮЛ або ЕГРЮЛ) і додатковому аналізі, такому як повідомлення компаній і публікації в ЗМІ про діяльність компанії.
¹⁶ Нещодавно, на сайт проекту https://leave-russia.org/ був доданий новий розділ “Новини компаній“, слідкуйте за щоденними оновленнями прямо на сайті