fbpx

Транснаціональні виклики в сучасному світі

Курс Івана Гомзи

Відгуки випускників

Description

Що б ви відповіли на прохання знайти щось спільне між Європейським Союзом і наркокартелем Сіналоа? Між терористичною організацією «Аль-Каїда» та «Старбаксом»? Які паралелі провели б між COVID-19 та Інтерполом? Відповідь інтригує. Це все – транснаціональні явища, непомітно вплетені у наше тут і зараз. 

 

Подібно до гравітації, котра впливає на все – від того як обертаються планети до невдалого падіння з мотоцикла – і про яку зазвичай не замислюються, транснаціоналізм відіграє провідну, хай і не завжди очевидну роль у політичних процесах.

 

Ми звикли уявляти внутрішню та зовнішню політики через призму національних держав.
З наукової точки зору, це так само зрозуміло, як і помилково. Держави не завжди були наріжним каменем політики. Зміни кінця ХХ – початку ХХІ століття (як то зліт  транснаціональних корпорацій, поширення Інтернету, глобалізований тероризм чи формування діаспор) свідчать, що держави поступово перестають бути осердям соціального і політичного життя. Сигналів про глобальний характер викликів, з якими стикається людство, і неспроможність національних держав на них реагувати було багато. Пандемія COVID-19 лише виявилася найголоснішим.

 

Зрозуміти поступ популізму у Західній Європі, «культуру скасування» в США, зміну політичної риторики в Китаї, зліт рівня смертності у Мексиці, неспокій у Гуджараті чи підстави останніх виборів у Суринамі буде простіше, якщо обрати транснаціональну оптику.

 

На курсі ми розглянемо різнопланові транснаціональні фактори такі, як патогенні мікроорганізми, етнічні діаспори, повстанські організації, адвокаційні платформи і міжконтинентальна торгівля. А оскільки частина проблем України теж має відверто транснаціональну природу, краще розуміння транснаціоналізму допоможе формуванню більш ефективних політичних рішень у країні сьогодні. 

 

 Курс буде цікавий для тих, хто:

 

 • Вивчали чи вивчає суспільствознавчі дисципліни та хотіли б поглибити свої фахові навички;
 • Працює в урядових, неурядових чи міжнародних організаціях;
 • Займається аналітикою, наукою чи журналістикою;
 • Спраглі до нових знань незалежно від сфери зайнятості та досвіду. 

 

Курс проводить:


Іван Гомза, кандидат політичних наук, доцент, завідувач кафедри публічного врядування Київської школи економіки. Випускник Стипендії Фулбрайта, член дослідницької мережі PONARS.

 

Головні наукові інтереси: політичні режими, (де)демократизація, хороше (і погане) врядування, суспільно-політичні рухи, політичне насилля.

 

Тривалість та формат курсу:

 

 • Курс складається з шести офлайн-занять по три години. Дати курсу будуть оголошені;
 • Викладач пропонуватиме ознайомлення з англомовними текстами, аби учасники/учасниці курсу мали більш широку базу для участі в дискусії, але прочитання літератури не є обов’язковою вимогою для участі в дискусії. Обговорення відбуватиметься українською для найкращого розуміння.
 • Сертифікат KSE з акредитацією CEEMAN (International Quality Assurance Accreditation, яка підтверджує на глобальному рівні, що Київська школа економіки надає управлінську освіту відмінної якості та відповідно до світових стандартів) за умови успішного проходження курсу: відвідування мінімум половини занять та написання есе наприкінці курсу.

 

Після проходження курсу ви:

 • Дізнаєтесь, що таке транснаціоналізм, з якими транснаціональними викликами ми стикаємось в сучасному світі та що сьогодні насправді контролюють держави;
 • Зрозумієте чому нас навчають епідемії і яка тут роль кліматичних змін та індустріалізації;
 • Знатимете, якими є сучасні глобалізаційні процеси в світі та яка їхня роль у нашому щоденному житті;
 • Будете краще розуміти природу протестів та революцій у діджиталізованому світі та що означає контроль над інтернетом у наш час;
 • Матимете розуміння, як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття та що з цим робити;
 • Зможете аналізувати, як впливають мігранти, туристи та діаспори на політичні процеси в світі.

На курсі ви отримаєте світоглядні знання, що допоможуть краще розбиратись у глобальних процесах, які впливають на політику та підтримувати дискусію на цю тему. Глибше розуміння цих явищ допоможе у професійному житті: готувати більш якісну аналітику, дослідження, журналістські матеріали чи політичні пропозиції.

 

 

Програма курсу

 

Заняття 1.

Дифузії та кордони: теорія поширення (всього) і ТРАНС-виклики

 

І. Інновації, хвороби, звички, вбивства, «лайки»: те, що може поширюватися. Вузли, мережі, когорти: там, де відбувається дифузія. Суперпоширювачі та буденні носії: хто важить більше?

 

ІІ. У пастці «залізної завіси»: побудова стін як типова реакція на транснаціональні виклик від Цінь Ши Хуан-ді до Дональда Трампа. Контрабандисти проти імперій: повчальна історія «опіумних воєн». R0 і розпад Радянського Союзу: обмежити не означає контролювати. Що сьогодні контролюють держави: транснаціональний погляд на сучасні проблеми.

 

ІІІ. Без кордонів чи без повноважень: сила та обмеження міжнародних організацій.

 

Бонус: Дискусія на тему: «Меми і панування: як жабенятко Пепе захопило світ і що це дозволяє нам зрозуміти про сучасні проблеми?». Учасникам пропонується Розділ VII з книжки P. W. Singer & Emerson T. Brooking, LikeWar: The Weaponization of Social Media, New York: Houghton Mifflin Harcourt, 2018.

 

 

Заняття 2.

Вітри, моровиці та технології: неантропогенні фактори (не)відомої історії

 

І. Клімат, генетика і транспорт проти Римської імперії: Yersinia pestis і Північно-Атлантичне коливання як фактори зародження Європи як ми її знаємо.

 

ІІ. Колумбів обмін: Plasmodium falciparum і народження сучасного світу – від Громадянської війни в США до побудови Панамського каналу.

 

ІІІ. Пара і швидкість: Vibrio cholerae, індустріалізація та глобалізація 1.0: чому навчають 7 пандемій «блідого вершника».

 

Бонус. Дискусія на тему: «Пандемії та забуття: чому ми пам’ятаємо моровиці менше, ніж війни?». Учасникам пропонуються Розділи XI, XIX-XXI з книжки Laura Spinney, Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World, New York: Public Affairs, 2017.

 

 

Заняття 3.
Джихадист з «Бігмаком»: сучасні глобалізаційні процеси

 

І. «Humvee і сакура»: парадокси глобального світу. Переможці та лузери глобалізації: хто більш переконливо говорить з планетарною аудиторією і чому це важливо?

 

ІІ. Надто багато …-ацій: глобалізація, глокалізація чи гробалізація? Креолізація, бразилізація та інші динамічні зміни «глобального села».

 

ІІІ. Супер-системні ризики: плата за глобалізацію?

 

Бонус. Дискусія на тему: «Глобалізація та популізм: чи варто вважати сучасний зліт популізму платою за глобальну економіку?». Учасникам пропонується Розділ XІI з книжки Frank Stengel, David MacDonald, & Dirk Nabers, Populism and World Politics: Exploring Inter- and Transnational Dimensions, New York: Palgrave MacMillan, 2017.

 

 

Заняття 4.

Інтернет і Революція: суспільні рухи на глобальних аренах

 

І. «Зустрічаємося о 22:30 біля пам’ятника Незалежності»: ресурси, режими і протести у діджиталізованому транснаціональному вимірі.

 

ІІ. Від Чьяппаса до Гонконгу через Київ: транснаціональний активізм і глобалізований маркетинг революції. Революціонери і донори, агенти і принципали. 

 

ІІІ. Соросята і рептилоїди пускають наших дітей на піцу: поляризація в Інтернеті та на вулицях – кому це вигідно? Розтоптані мрії: авторитарні режими і контроль над Інтернетом у ХХІ ст.

 

Бонус. Дискусія на тему: «Чи дійсно Інтернет залишається простором звільнення у 2021 році?» Учасникам пропонуються Розділи III i IX з книжки Zeynep Tufekci, Twitter and Tear Gas: The Power and Fragility of Networked Protest,New Haven: Yale University Press, 2017.

 

 

Заняття 5.

Комісари під чорними прапорами: транснаціональні виміри політичного насилля

 

І. Тероризм у інформаційну добу: динаміт і друкарський верстат, пояс шахіда і Twitter. #AllEyesOnISIS: віртуальний халіфат і рекрути з оксбриджу. Кібервійна, якої не чекали, і недержавні актори.

 

ІІ. Міська герилья 2.0: що таке транснаціоналізовані інсургенції. Як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття та що з цим робити: географія, політика, економіка.

 

ІІІ. Тамплієри і авокадо: наркокартелі та політизація кримінальної поведінки. Вуличні банди і вкрадені франшизи: коли політичне насилля стає брендом.

 

Бонус. Дискусія на тему: «Кримінальні лорди і політичний контроль над населенням: реальність «чудового нового світу?» Учасникам пропонується Частина IV з книжки Ioan Grillo, Gangster Warlords Drug Dollars, Killing Fields, and the New Politics of Latin America, New York: Blumsbury Press, 2017.

 

 

Заняття 6.

Звіяні вітром: індивідуальні траєкторії в добу транснаціоналізму

 

І. Out of Poverty: туристи, мігранти, експати… Економічні опції глобального капіталізму та його політичні наслідки.

 

ІІ. On the Road: біженці та громадяни світу – від Фрітігерна до Омара Абдель Рахмана. Каскад ідентичностей у ХХІ столітті. Особистий вимір транснаціоналізації: множина життєвих стилів і їхня волатильність.

 

ІІІ. Catch-22: діаспори і їхні ролі у політичних процесах.

 

Бонус. Дискусія на тему: «Громадянство у добу глобалізації на стероїдах: архаїчна ідея чи поняття у пошуках доопрацювання?» Учасникам пропонується Розділ ХV з книжки Rainer Bauböck & Thomas Faist, Diaspora and Transnationalism: Concepts, Theories and Methods, Amsterdam: Amsterdam University Press, 2010.

 

 

Контакти
Щодо організаційних питань чи оплати безготівково через юридичну особу звертайтесь до менеджерки програми Ольги Кучер: [email protected], 0631385247, Telegram, WhatsApp

More Information Less Information
Duration

6 занять

Format

Short-term

Поспілкуватись з менеджеркою коротких програм KSE:

 

Ольга Кучер

T0KUP8W2J-UFJLSFQJE-e582dc63bc91-512
viber (1)
whatsapp (1)