fbpx

Як досягти більшої лібералізації торгівлі з ЄС: стан використання тарифних квот ЄС Україною

Як досягти більшої лібералізації торгівлі з ЄС: стан використання тарифних квот ЄС Україною

1 січня 2020 р. минуло чотири роки як почала діяти торговельна частина Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що стосується Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ). Угодою передбачено, що через п’ять років після набрання нею чинності, тобто у 2021 р., сторони можуть розпочати консультації з метою прискорення та розширення тарифних зобов’язань.

Практика використання квот свідчить, що встановлені обсяги безмитних поставок для сільськогосподарської та харчової продукції часто є надто низькими з точки зору поточного експортного та виробничого потенціалу українського агросектору, який значно змінився порівняно з періодом, коли проводилися перемовини щодо ПВЗВТ.

Проведений аналіз свідчить про позитивну динаміку заповнення тарифних квот ЄС Україною протягом 2016-2019 рр. – з точки зору кількості квот, що використовуються, і обсягів експорту в межах цих квот. Є позитивна тенденція до збільшення рівня заповнення квот для товарів з вищим ступенем переробки. Крім того, фактичний експорт для частини квот значно переважає безмитні поставки в межах квот.

Результати аналізу Trade+ щодо рівня використання квот та фактичних обсягів експорту до ЄС показують, стосовно яких продуктів Україна передусім зацікавлена у перегляді умов доступу на ринок ЄС.

Детальніше в аналітичному звіті, підготовленому Центром досліджень зовнішньої торгівлі Trade+.

Центр створено при Київській школі економіки в рамках проекту “Покращення рамкових умов для торгівлі в Україні”, що впроваджується через німецьку федеральну компанію Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH на замовлення Уряду Німеччини.