fbpx

Місцева демократія та стійкість в Україні: досвід реагування громад на кризи під час війни

Тривалість проєкту: жовтень 2023 – червень 2024

Попри руйнівні наслідки повномасштабного російського вторгнення, Україна зберегла свій суверенітет. Завдяки реформі децентралізації 2015-2020 років, органи місцевого самоврядування відіграли вирішальну роль у забезпеченні стійкості України, пропонуючи ключові послуги та підтримуючи діяльність у сфері оборони. Цей феномен викликає подив у розрізі суперечливих свідчень про антикризове управління в децентралізованих державах. Це дослідження спрямоване на осмислення взаємозв’язку між місцевим самоврядуванням та стійкістю демократії, приділяючи особливу увагу участі, рівності, прозорості та підзвітності як факторам, що впливають на стійкість до конфліктів на місцевому рівні. 

Зокрема, дослідження відповідатиме на три дослідницькі питання:

RQ1. Як змінюються роль громад та умови для місцевого самоврядування під час війни?

RQ2. Якою є роль участі громадян та структур рівності, прозорості та підзвітності у прийнятті рішень на місцевому рівні під час війни?

RQ3: Які фактори слід враховувати міжнародним партнерам з метою забезпечення стійкості у воєнний час на місцевому рівні?

Використовуючи змішаний підхід, дослідження включає кількісний аналіз оригінальних опитувань місцевих органів влади та якісний аналіз онлайн-інтерв’ю та думок, зібраних методом фокус-груп. Спираючись на попередні опитування, проведені у 2021 році до повномасштабного вторгнення та в перший рік російського повномасштабного вторгнення у 2022 році, це дослідження дозволяє простежити розвиток ролі місцевої демократії у суспільній стійкості України. Результати дослідження сформують рекомендації для практиків міжнародного розвитку та політиків щодо подальшої підтримки України, а також щодо того, як бути готовими до загроз, спричинених війною, в інших регіонах світу.

Статті, пов’язані з цією темою:

  • Keudel, O., & Huss, O. (2023). Polycentric governance in practice: The case of Ukraine’s decentralised crisis response during the Russo-Ukrainian war. Journal of Public Finance and Public Choice, 1(aop), 1–26. https://doi.org/10.1332/25156918Y2023D000000002
  • Rabinovych, M., Brik, T., Darkovich, A., Savisko, M., Hatsko, V., Tytiuk, S., & Piddubnyi, I. (2023). Explaining Ukraine’s resilience to Russia’s invasion: The role of local governance. Governance, 1(20). https://doi.org/10.1111/gove.12827