- Kyiv School of Economics
- Kyiv School of Economics
- Дослідження ефекту від запровадження спеціальних заходів щодо імпорту деяких азотних та комплексних добрив
Київська школа економіки здійснила економічну оцінку ефекту від запровадження спеціальних заходів щодо імпорту деяких азотних та комплексних добрив. Відповідно до проведеної оцінки на основі моделі часткової ринкової рівноваги, сумарний ефект від потенційного запровадження квот (у розмірах, запропонованих Мінекономи за підсумками проведеного спеціального розслідування) щодо імпорту деяких азотних (аміачної селітри, вапняково-аміачної селітри, карбаміду та карбамідо-аміачної суміші) та комплексних (NPK та NP) добрив буде негативним та призведе до зниження сукупного добробуту країни (ВВП) розрахунково від 118 до 123 млн дол США.
У свою чергу, позитивний ефект у розмірі від 87 до 92 млн дол США розрахункової вигоди виробників мінеральних добрив буде перекриватися додатковими втратами виробників сільськогосподарської продукції (споживачів мінеральних добрив) через зростання ціни на мінеральні добрива у результаті запровадження квот у розмірі від 267 до 281 млн дол США.
Загалом, застосування додаткових захисних заходів щодо імпорту незалежно від країни походження створює додаткові корупційні ризики, а також ризики переривання стабільності поставок мінеральних добрив в Україну через потребу у ліцензуванні та адмініструванні квот.
У підсумку, результати економічного дослідження підтвердили відповідність рішень Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі №СП-452/2020/4411/03 та №СП-453/2020/4411/03 від 22.06.2020 національним інтересам України, оскільки запровадження квот на деякі види мінеральних добрив призвели б до сукупного негативного економічного ефекту на економіку України.