fbpx

Оновлення оцінки спроможностей української логістики

Менеджер проєкту: Олексій Громико

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну призвело до значних збитків для аграрного сектору та пошкодження транспортної інфраструктури. Наслідком цього стало порушення ланцюгів створення вартості в основних галузях аграрного сектору, що загрожує національній та світовій продовольчій безпеці.

В цьому контексті співпраця KSE Агроцентру та Світової продовольчої програми ООН полягає в аналізі впливу повномасштабної війни на ринкові баланси та ланцюги створення вартості в українському агросекторі, а також транспортну інфраструктуру.

Сценарний аналіз впливу відміни зернової ініціативи та руйнування інфраструктури на продовольчі баланси в Україні

Аналіз передбачає моделювання різних сценаріїв впливу війни на український агросектор з використанням моделі часткової рівноваги AGMEMOD. Сценарії враховують різні ступені пошкодження транспортної інфраструктури та потужностей для зберігання аграрної продукції. Крім цього, на розрахунки впливають припущення щодо термінів закінчення війни, демографічної ситуації в країні, руйнування Каховської ГЕС, зростання вартості ресурсів для виробництва, динаміки світових цін.

Розрахунки проводяться для трьох груп продуктів: 1) зі значним експортним потенціалом (пшениця, кукурудза, соняшникова олія); 2) з низьким експортним потенціалом (гречка, жито, овес); 3) основні продукти щоденного споживання, які не експортуються у великих обсягах (картопля, цукор, м’ясо птиці, свинина, яйця, молочні продукти). За результатами аналізу розраховуються прогнозні баланси попиту та пропозиції по даним видам продукції на період до 2030 року.

Оцінка потужностей української логістики

Проєкт передбачає вимірювання потужності логістичної системи в Україні, зокрема основних її компонентів: транспортної та складської інфраструктури, доступності палива, ефективності роботи митної служби. Аналіз проводиться в рамках роботи логістичного кластеру Світової продовольчої програми ООН. Його кінцевим результатом є оновлення даних по параметрам логістичної інфраструктури України, внесених у 2017 році.

Вимірювання ефективності ланцюгів створення вартості в українському агросекторі

Проєкт передбачає аналіз ланцюгів створення вартості у прифронтових регіонах та решті території України по трьох групах продуктів:

а) продукти борошномельної промисловості;

б) рослинні олії;

в) високоенергетичні оброблені харчові продукти.

Результати аналізу базуються на опитуваннях представників відповідних секторів та обробці відкритих даних. За результатами даної роботи планується сформувати стратегію посилення стійкості ланцюгів створення вартості в Україні з практичними рекомендаціями для основних груп стейкхолдерів: державних установ, галузевих асоціацій, міжнародних організацій (з акцентом на мандат Світової продовольчої програми ООН).

Матеріали проєкту:


Ukraine Food Balances in Times of Uncertainty


Проект передбачає огляд та оцінку спроможностей логістичної системи в Україні, зокрема основних її компонентів: транспортної та складської інфраструктури, доступності палива, зв’язку, робочої сили, логістичних послуг, ефективності роботи митної служби. Аналіз проводиться в рамках роботи Логістичного кластеру Світової продовольчої програми ООН. Результатом аналізу стало оновлення оцінки компонентів логістичної інфраструктури України, зробленої  у 2017 році.