Публічні фінанси

Сертифікаційна програма з підвищення кваліфікації

Опис

На курсі говоритимемо про природу публічних фінансів, як формують доходи та видатки бюджету та як фіскальна політика держави впливає на її економіку. Будемо з’ясовувати, чи справедлива українська податкова система, скільки коштує Україні держборг і чи потрібно “друкувати гроші”.


Курс для тих, хто: 

 • починає працювати у публічній сфері та потребує розуміння, як функціонує система публічних фінансів або тільки планує кар’єру на державній службі;
 • вже працює у непрофільних органах державної влади чи місцевого самоврядування та має запит на більш упорядковані знання та апдейти;
 • є помічниками народних депутатів чи депутатів місцевих рад.
 • працює в ГО, міжнародних організаціях, проєктах міжнародної технічної допомоги та займається підтримкою політик у різних сферах;
 • займається підприємництвом і хоче краще зрозуміти, як фіскальна та монетарна політики держави впливають на бізнес-клімат країни.

 

Кураторка курсу: 

Дарина Марчак – Керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки, перша заступниця директора ДП “Прозорро.Продажі”. Була радницею Міністра КМУ з реформи державного управління (2017-2018 роки) та експерткою проекту ЄС “Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні (EU4PAR)”, Раніше працювала журналісткою зі спеціалізацією у сфері публічних фінансів в українському Форбс (2012-2013), міжнародній агенції Bloomberg News (2014), була радницею Міністра фінансів Наталії Яресько та керувала комунікаціями у Міністерстві фінансів (2015-2016 роки).

 

Тривалість та формат курсу:

 • три офлайн-модулі у суботу один раз на два тижні: 20 листопада, 04 та 18 грудня з 10:00 до 17:00 год;
  три онлайн-заняття у будні: 24 листопада, 08 та 22 грудня з 18:30 до 20:00 год;
 • мова – українська;
 • комбо теорії та досвіду кращих експертів у сферах, індивідуальні та групові інтерактивні завдання офлайн, спілкування з фахівцями галузей під час занять в KSE та онлайн занять у сервісі конференц-зв’язку Zoom;
 • всі матеріали курсу в особистому онлайн кабінеті;
 • підтримка координаторів програми та кураторки курсу протягом навчання;
 • сертифікат підвищення кваліфікації за умови успішного проходження курсу: виконання домашніх завдання та складання фінального тесту.

 

Вартість курсу:

 • early bird – 9 450 грн (до 05 листопада)
 • повна вартість – 10 500 грн (з 06 листопада)
 • спеціальна ціна для спільноти KSE – для всіх студентів бакалаврських та студентів і випускників середньострокових та магістерських програм Київської школи економіки – 8 400 грн


Модуль 1. 

Офлайн, 20 листопада

Тема 1. Природа публічних фінансів

Філософія сприйняття публічних фінансів: чому казенні кошти не “нічиї”, а “всіх” та які механізми контролю є у громадян? 

Викладач: Віктор Пинзеник, економіст та політик, був віцепрем’єром, міністром фінансів та міністром економіки кількох українських урядів, колишній народний депутат України

 

Тема 2. Податкова система та види податків

Що таке ПДВ, кому і чому його повертають? Хто більше платить податків – бідні чи багаті? Податкові пільги: міфи і реальність. Що таке податок на виведений капітал і чи замінить він податок на прибуток в Україні?

Викладачка: Дарина Марчак

 

Онлайн, 24 листопада 

Тема 2. Податкова система та види податків

Гостьовий лектор: Сергій Верланов, ексголова Державної податкової служби України

 

Модуль 2

Офлайн, 04 грудня

Тема 3. Бюджет: система, структура, загальний і спеціальний фонди

Чим відрізняються захищені статті бюджету від незахищених? Що таке бюджетний процес та як залишити  “бюджетну ніч” у  минулому? Що не так зі спеціальним фондом державного бюджету? Що відбувається з коштами, які влада не встигла витратити протягом року? Чи потрібне Україні середньострокове бюджетне планування? 

Викладачка: Дарина Марчак

 

Тема 4. Дефіцит бюджету та державний борг

Як збалансувати бюджет? Чому важливе співвідношення держборгу до ВВП? Чи існує “боргова яма” та “піраміда ОВДП”? У кого Україна позичає гроші та скільки ми платимо за користування ними?  Чи обов’язково платити по своїх боргах? Що таке реструктуризація, і чим вона відрізняється від дефолту?

Викладачка: Дарина Марчак

Гостьовий лектор: буде оголошено 

 

Онлайн, 08 грудня

Тема 5. Фіскальна та монетарна політики: відносини Уряду та Нацбанку

Навіщо знижувати інфляцію та облікову ставку і як це впливає на доступність кредитування. Як частка держбанків на ринку впливає на загальний стан банківської системи. Інфляційне таргетування: “закручування гайок” для бізнесу чи прогнозованість майбутнього?

Гостьовий лектор: Дмитро Сологуб, ексзаступник голови Національного банку України

 

Модуль 3

Офлайн, 18 грудня 

Тема 6. Видатки бюджету

На що держава витрачає кошти та як виміряти їхню ефективність? Як зменшити  бюджетні видатки та покращити при цьому якість державних сервісів? 

Викладач: Дарина Марчак

 

Тема 7. Соціальні видатки
Наскільки ефективна система соціальної підтримки та соціальних видатків в Україні? Які вади є та потребують виправлення. Пенсійна система України: реформа назріла чи перезріла? 

Гостьова лекторка: Юлія Соколовська, заступниця керівника Офісу Президента України

 

Онлайн, 22 грудня

Тема 8. Місцеві бюджети

Викладачі: Дарина Марчак, Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління КШЕ

 

Контакти

Щодо організаційних питань звертайтесь до менеджерки програми Ольги Кучер: [email protected], 0631385247, Telegram, WhatsApp

Більше інформації Менше інформації
Тривалість

1місяць

Початок

2021-11-20

Формат

Короткострокові

Мова

Українська