fbpx

Військова промисловість Росії залежить від 692 географічних кластерів – KSE Institute

4 Квітня 2025

Військово-промисловий комплекс Росії — це масштабна й взаємопов’язана система виробників, логістичних центрів та постачальників. Щоб відобразити цю структуру, KSE Institute здійснив кластерний аналіз понад 6 000 підприємств ВПК та 3 300 транспортних вузлів. Це дослідження виявило, як вантажні потоки — часто приховані посередниками — пов’язують конкретні компанії та регіони.

Автори дослідження ідентифікували 692 географічні кластери, з яких 113 найбільших забезпечують 82% вантажних потоків і 92% контрактів на закупівлі. Цей тематичний звіт аналізує військово-промислові кластери Росії за ключовими вимірами: секторальним, правовим, геопросторовим та продуктовим. Цей аналіз є частиною ширшого дослідження про військово-промисловий комплекс Росії.

Секторальні кластери ВПК Росії. Кластери військово-промислового комплексу Росії об’єднують виробництво, логістику, дослідження та постачання сировини у цілісні екосистеми. Авіаційне виробництво зосереджене у кластерах Воронежа, Луховиць і Комсомольська-на-Амурі, які об’єднують заводи, постачальників компонентів і дослідницькі центри. Виробництво озброєнь сконцентровано у ключових центрах, як-от Челябінськ, Нижній Тагіл і Рубцовськ, що підтримуються постачальниками сировини та військовими частинами. Основні логістичні центри розташовані в Єкатеринбурзі та Московському регіоні, тоді як виробництво вибухових речовин зосереджене в Бійську, Казані та Дзержинську. Дослідницькі установи інтегровані в багато кластерів, що посилює зв’язок між науково-дослідницькою діяльністю та виробництвом озброєнь. Ця взаємопов’язана структура відображає радянські ланцюги постачання у військовому та аерокосмічному секторах Росії.

Кластери за видами продукції ВПК Росії. Аналіз за видами продукції поглиблює дослідження кластерів, розкриваючи, як військово-промисловий комплекс Росії інтегрує дослідження, виробництво та виготовлення компонентів для підтримки боєздатності. База даних, що охоплює 264 підприємства у 26 групах продукції — від ракет і танків до електроніки та безпілотних літальних апаратів — демонструє, які кластери є ключовими для постачання конкретних видів озброєння та систем. Виробництво ракет є особливо розгалуженим та охоплює 33 компанії у 16 кластерах. Серед ключових центрів — Воткінськ, Ахтубінськ, Коломна, Серпухов, Сєвероморськ та Златоуст, де розробляються критичні технології, зокрема балістичні ракети, системи запуску супутників та військово-морська зброя. Кожен кластер поєднує набір дослідницьких установ, виробничих потужностей та військової інфраструктури, що забезпечує розвиток як стратегічних, так і тактичних видів озброєнь.

Вантажні потоки у ВПК Росії. Аналіз вантажних потоків виявляє, як сировина та військова продукція переміщуються через ланцюги постачання оборонної промисловості Росії, попри відсутність прозорих економічних даних. Наприклад, ключові кластери з виробництва танків — Рубцовськ, Волчанськ (Росія) і Омськ — отримують критичні поставки сталі з Магнітогорська та Череповця. Водночас деякі постачання, наприклад, з Арсеньєва до Омська, можуть включати імпорт із Китаю. Готова військова продукція транспортується до прифронтових районів, зокрема до Каменськ-Шахтинського та Гуково. У 2023 році обсяги відправлень з Омська зросли в десять разів. Вантажні потоки проаналізовані не лише за маршрутами між вихідними та кінцевими кластерами, а й за допомогою відстеження конкретних видів продукції. Наприклад, нові маршрути перевезень вибухових речовин до прифронтових кластерів, як-от Таганрог і Кіржач вказують на посилення логістичної підтримки бойових дій, тоді як зростання поставок із Находки може означати більшу залежність від імпорту з Китаю та Північної Кореї. Зміни у структурі вхідних та вихідних поставок свідчать про воєнні пріоритети та залежності російського військово-промислового комплексу.

Цей аналіз є частиною ширшого дослідження KSE Institute, присвяченого військово-промисловому комплексу Росії. Детальніше з повним текстом звіту можна ознайомитися за посиланням: https://t.ly/2LdnG