- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- В уряді вирішили не обмежувати імпорт міндобрив: внесок KSE
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі завершила спеціальне розслідування щодо імпорту в Україну азотних і фосфорних мінеральних добрив, незалежно від країни походження та експорту, вирішивши не застосовувати спеціальні заходи. Рішення опубліковане в газеті Урядовий кур’єр.
Комісія вказала, що застосування спеціальних заходів суперечить національним інтересам України.
Нагадаємо, ініціатором запровадження квот виступило Міністерство розвитку економіки у відповідь на звернення компаній Дніпроазот, Рівнеазот, Азот (Черкаси) і Сєвєродонецький Азот (останні три підприємства входять до холдингу Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа).
Оцінку економічних наслідків ініціативи Міністерства надали експерти Київської школи економіки:
☑️ вигода (додаткові доходи) виробників міндобрив – 63-238 млн дол США;
☑️ втрати сільгоспвиробників – 174-509 млн дол США. При цьому менші виробники зазнають більших втрат;
☑️ вигоди трейдерів – 10-33 млн дол США; в найгіршому разі це могла бути величина ренти держслужбовців від адміністрування та розподілу квот
☑️ сукупний ефект на економіку – втрати на рівні 100-238 млн дол. США.
☑️ крім того, очікувалося зростання цін на селітру на 5-22%.
Як наголосив під час презентації економічного моделювання запровадження квот професор KSE, керівник дослідницького центру UAFoodTrade Oleg Nivievskyi, окрім суттєвих втрат для економіки та агровиробників, ініціатива щодо запровадження квот несла ризики зриву поставок через ліцензування або адміністрування квот: “Це потенційно корупційний ризик”.
Згідно з розрахунками, Київська школа економіки рекомендувала не запроваджувати квоти на імпорт мінеральних добрив.
Представництво ЄС в Україні, виступивши проти запровадження заходів, процитувало, зокрема, результати дослідження KSE: “Пропоновані Україною квоти є занадто обмежувальними. Якщо заходи будуть втілені, вони негативно впливатимуть на фермерів та штучно обмежуватимуть конкуренцію на українському ринку, що призведе до зростання внутрішніх цін. Це нещодавно підтвердило дослідження, проведене Kyiv School of Economics”.