- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Russia Chartbook від KSE Institute – Зниження цін на нафту стає проблемою на тлі накопичених економічних вразливостей
Russia Chartbook від KSE Institute – Зниження цін на нафту стає проблемою на тлі накопичених економічних вразливостей
29 Квітня 2025

KSE Institute опублікував квітневий випуск Russia Chartbook: «Зниження цін на нафту стає проблемою на тлі накопичених економічних вразливостей». Союзники України мають скористатися погіршенням фінансових умов та скороченням економічних резервів Росії, щоб посилити економічний тиск і обмежити здатність Кремля фінансувати війну.
Попри загальне сприятливе зовнішнє середовище, у першому кварталі 2025 року доходи Росії від експорту суттєво скоротилися на $18,2 млрд, хоча профіцит поточного рахунку зріс до $19,8 млрд завдяки зменшенню дефіциту послуг та доходів. Цей профіцит є найвищим від першого кварталу 2024 року та другим за величиною з моменту різкого зростання цін на енергоносії у 2022 році. Однак якщо зниження цін на нафту триватиме, зовнішні рахунки Росії можуть опинитися під значним тиском.
Федеральний бюджет Росії у першому кварталі 2025 року зафіксував дефіцит у 2,2 трлн рублів, що у понад шість разів більше аналогічного періоду 2024 року і майже вдвічі перевищує запланований дефіцит на весь 2025 рік. Основними причинами стали падіння нафтогазових доходів на 10% та зростання загальних витрат на 24%. Дефіцит фінансувався виключно шляхом випуску внутрішніх облігацій, тоді як Фонд національного добробуту (ФНБ) залишається незадіяним із початку року.
Макроекономічні резерви РФ продовжують швидко скорочуватися під тиском війни й санкцій. Ліквідні активи ФНБ у березні становили лише 3,3 трлн рублів, зменшившись на 66% з моменту повномасштабного вторгнення. Залишки ліквідних коштів, що повністю складаються з активів у юанях та золоті, можуть забезпечити фінансування дефіциту бюджету лише протягом одного додаткового року. При цьому понад $350 млрд російських міжнародних резервів залишаються замороженими через санкції, що суттєво обмежує простір для маневру російського Центробанку та Мінфіну.
Попри жорстку монетарну політику, інфляція в Росії продовжує зростати, сягнувши 10,3% у березні, що є найвищим показником за понад два роки. Попри підвищення ключової ставки на 1 350 базисних пунктів із середини 2023 року, ціни продовжують зростати через напружений ринок праці, значні військові витрати та активне кредитування приватного сектору.
У 2025 році темпи економічного зростання РФ суттєво сповільняться і складуть лише 1-2%, через обмеженість трудових ресурсів, недостатність зовнішніх інвестицій і посилення умов кредитування. На тлі зростаючих економічних проблем Росії, союзники України повинні посилити санкції та фінансовий тиск, щоб знизити можливості Кремля у веденні війни.