fbpx

Russia Chartbook від KSE Institute – Нижчі світові ціни на нафту створюють можливість для посилення тиску; бюджет націлений на продовження війни

31 Жовтня 2024

KSE Institute опублікував жовтневий Russia Chartbook “Нижчі світові ціни на нафту створюють можливість для посилення тиску; бюджет націлений на продовження війни”. Союзники України повинні скористатись ситуацією з дисбалансом макроекономічних показників Росії для посилення санкційного тиску. Подальше скорочення експортних надходжень призведе до знецінення національної валюти та посилить інфляційний тиск.

У вересні доходи від експорту російської нафти зменшились до $14,7 млрд, найнижчого рівня з середини 2023 року. Це зниження спричинене різким падінням світових цін на нафту, а не посиленням санкцій. Середня ціна російської нафти впала з майже $75 за барель у липні до $70 у серпні і $64 у вересні. Знижка на російську нафту до Brent залишалася стабільною та становила $10-11 за барель, що є найнижчим показником від початку повномасштабного вторгнення.

Незважаючи на нижчі доходи від продажу нафти, профіцит поточного рахунку Росії за перші дев’ять місяців 2024 року сягнув $50,6 млрд, що на 30% більше, ніж за аналогічний період 2023 року. Це зростання зумовлене стабільним експортом товарів, при якому нафтові доходи компенсували зниження не нафтового експорту, а також скороченням імпорту на $15 млрд у річному обчисленні. Використання Росією тіньового флоту для обходу граничної ціни на нафту, встановленої ЄС та G7, дозволило їй отримати додаткові $10 на кожному барелі, що забезпечило приблизно $8 млрд додаткового прибутку.

З січня по вересень 2024 року федеральний бюджет Росії сягнув профіциту в 169 млрд рублів, що є значним зрушенням після дефіциту в 1,5 трлн рублів минулого року. Збільшення доходів від нафти та газу (+49%) та інших надходжень (+27%) компенсувало зростання видатків на 23%. Це дозволяє Росії досягти цільового показника дефіциту бюджету у 2,1 трильйона рублів на 2024 рік. Незважаючи на скорочення резервів ФНД та зростання облікової ставки, обмежені потреби у фінансуванні бюджету продовжують підтримувати його стабільність. Бюджет на 2025 рік демонструє високу орієнтацію на військові видатки, які, за прогнозами, сягнуть $140 млрд проти запланованих $118 млрд на 2024 рік.

Однак інфляція залишається серйозним викликом для Росії, що призвело до підвищення облікової ставки ЦБ РФ до 21% у жовтні. Це означає сукупне підвищення на 13,5 відсоткових пунктів із середини 2023 року, внаслідок чого ставка перевищила рівень лютого-березня 2022 року. Збільшення ставки є реакцією на сильний інфляційний тиск: напружений ринок праці, що зумовлює зростання реальної заробітної плати до майже двозначних показників, високі державні видатки на війну, збільшення кредитування приватного сектору та девальвацію рубля. Незважаючи на те, що вищі ставки можуть допомогти стримати інфляцію, вони створюють ризик уповільнення економіки, посилюють фіскальні виклики Росії на тлі скорочення резервів та обмежених можливостей для політичного маневру.