- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Russia Chartbook від KSE Institute – Фундаментальні економічні показники лишаються незмінними; бюджетний дефіцит свідчить про посилення викликів
Russia Chartbook від KSE Institute – Фундаментальні економічні показники лишаються незмінними; бюджетний дефіцит свідчить про посилення викликів
11 Квітня 2025

KSE Institute опублікував Russia Chartbook за березень “Фундаментальні економічні показники лишаються незмінними; бюджетний дефіцит свідчить про посилення викликів”. Союзники України мають використати складнощі з бюджетним фінансуванням Росії та обмежені макроекономічні резерви для посилення економічного та стратегічного тиску, який ускладнить здатність Кремля вести війну.
Зовнішнє середовище залишається відносно сприятливим для Росії, хоча зниження світових цін на нафту призвело до скорочення доходів від її експорту. У лютому доходи від продажу нафти впали до $13,3 млрд, що є найнижчим показником за останні два роки. Водночас тіньовий флот, який забезпечує переважну частину експорту сирої нафти морем, усе ще дозволяє Росії отримувати додаткові прибутки, хоч і з тенденцією до зниження через більш активні санкції проти судновласників.
Федеральний бюджет Росії у січні-лютому 2025 року зафіксував дефіцит 2,7 трлн рублів, що на 139% перевищує аналогічний показник минулого року і становить понад удвічі більшу суму, ніж було заплановано на весь 2025 рік. Основними чинниками стали падіння доходів від нафти й газу на 4% та зростання сукупних витрат на 31%. Дефіцит повністю покривався внутрішніми запозиченнями, тоді як Фонд національного добробуту (ФНБ) залишається незалученим від початку року. Водночас ліквідні активи ФНБ зменшилися вже на 65% від початку повномасштабного вторгнення, і тепер фонд складається переважно з юаневих активів та золота.
Макроекономічні резерви РФ продовжують перебувати під тиском. Понад $340 млрд міжнародних резервів залишаються знерухомленими внаслідок санкцій, що істотно обмежує можливості Центробанку з підтримання курсу рубля та стримування інфляції. Попри підвищення ключової ставки на 1 350 базисних пунктів з середини 2023 року, інфляція у лютому сягнула 10,1% р/р — найвищого рівня за два роки. Зростання військових видатків, рекордно низьке безробіття та швидке кредитне розширення продовжують розігрівати внутрішній попит.
Темпи зростання ВВП, імовірно, сповільняться вже у 2025 році. За оцінками KSE Institute, наявність структурних обмежень на ринку праці, обмежений доступ до зовнішнього фінансування та посилення монетарної політики суттєво обмежать подальше економічне зростання. З огляду на це, Союзники України повинні посилити фінансовий тиск і санкції, щоб ще більше ускладнити здатність російської економіки фінансувати війну та підтримувати макроекономічну стабільність.