- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Прорахувати бюджет та оцінити ризики: експерти Київської школи економіки та Проєкту USAID презентують Посібник із релокації для бізнесу
Експерти Київської школи економіки створили Посібник з покроковими інструкціями для успішної релокації малого і середнього бізнесу (МСБ) до більш безпечних регіонів України та їх подальшої адаптації на новому місці. Ініціатива реалізована за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкту USAID).
Посібник із релокації розроблений з урахуванням аналізу тих проблем, які довелось вирішувати бізнесу з перших днів повномасштабної війни. Він дає змогу підприємцям проаналізувати та ухвалити рішення щодо релокації, оперативно знайти регіон для переміщення, що відповідає профілю бізнесу; створити на підприємстві групу з релокації та підготувати покроковий план з урахуванням фізичної безпеки процесу, необхідності переміщення основного або/чи усього персоналу, матеріальних активів та відновити діяльність у новому регіоні.
У Посібнику міститься корисна інформація про контакти в місцях нової локації бізнесу, наявність місцевих ринків для продукції чи послуг вашого бізнесу, трудових ресурсів (у разі необхідності), а також про наявність експортних можливостей та умов, оскільки більшість умовно безпечних регіонів розташовані безпосередньо біля західних та південних кордонів України.
Посібник охоплює практичні рекомендації за напрямами:
1. Створення команди реагування на кризи та загрози для бізнесу.
2. Оцінка ризиків розміщення активів компанії на певній локації.
3. Підготовка сценаріїв ескалації та обговорення зі співробітниками.
4. Підготовка плану із безперервного функціонування бізнесу та плану з часткової релокації бізнесу.
5. Бюджет релокації бізнесу.
6. Оцінка запропонованих локацій для релокації під вимоги вашого бізнесу.
7. Перезапуск бізнесу після релокації.
«Навіть якщо в даний момент ви не бачите потреби у релокації бізнесу через воєнну загрозу, підготовка плану на випадок погіршення безпекової ситуації буде доцільною. Важливо завчасно подбати про вибір регіону, який більше підходить для профілю вашого бізнесу. Чим більш детальним буде такий покроковий план дій, тим менше на вас як власника або управлінця чекає несподіванок і витрачених коштів. Наш посібник допоможе підготуватися та подбати про “підводні камені” релокації та дає необхідні знання для адаптації в новому регіоні», – зазначає Вадим Бізяєв, керівник групи дослідників від Київської школи економіки.
Ознайомитися з повною та скороченою версією Посібника можна на сайті RELOCATION.KSE.UA. На сайті також доступна інформація про державні та регіональні програми підтримки бізнесу, грантові програми уряду України, міжнародних організацій та благодійних фондів для мікробізнесу та МСБ, а також можливостей долучення до них.