- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Презентовано огляд Центру Trade+ про результати виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за 2015-2020 роки
24 червня Віце-президент з економіко-політичних досліджень та Голова KSE Institute Наталія Шаповал взяла участь у конференції Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції «Підсумки 6 років імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС».
Під час свого виступу Наталія Шаповал представила результати звіту, підготовленого Центром аналізу міжнародної торгівлі Trade+ при Київській школі економіки «Огляд результатів виконання Угоди про асоціацію та ПВЗВТ між Україною та ЄС: розвиток ринків».
Автором звіту є дослідниця Центру Trade+ Світлана Таран. У документі презентується огляд основних результатів розвитку шести окремих ринків у відповідності до вимог договору між Україною та ЄС протягом 2015-2020 років.
Виконання Угоди про асоціацію дозволяє не тільки поступово зменшити торговельні бар’єри та покращити доступ українських експортерів товарів та послуг на ринок ЄС, але і запустити в Україні роботу ринків, що працюють у відповідності до європейських принципів та практик.
Зокрема, звіт визначає основні інституційні і структурні зміни під час запуску шести ринків у відповідності до європейських правил, а саме:
- ринку публічних закупівель,
- ринку органічної продукції,
- ринку меду,
- ринку електронних довірчих послуг,
- ринку природного газу та
- ринку електроенергії.
Ці ринки вже демонструють значний рівень адаптації законодавства та його імплементації, а також є важливими для транскордонної торгівлі та секторальної інтеграції у Єдиний цифровий ринок ЄС, енергетичний ринок ЄС, приєднання України до Європейського зеленого курсу тощо.
Для кожного ринку автор звіту розглянула зміни кількості учасників і розміру ринку, розвиток інфраструктури ринків, впровадження нових ринкових інструментів та розвиток нових сегментів ринку, вплив на конкуренцію і прозорість, досягнення сумісності і інтеграції у внутрішній ринок ЄС. Також визначаються наступні кроки і виклики в процесі подальшого розвитку ринків для досягнення повної відповідності європейським нормам.
За підсумками огляду, формування ринків у відповідності до європейських принципів та стандартів суттєво сприяє забезпеченню рівних і прозорих правил гри для учасників ринків, збільшенню прозорості і конкуренції, можливостей для малого і середнього бізнесу та захисту прав споживачів.
Перехід на європейські стандарти підвищує конкурентоспроможність української продукції та послуг на міжнародних ринках, дозволяє українським ринкам ставати функціонально та технологічно сумісними з відповідними ринками ЄС та інтегруватися з ними.
Водночас, основними викликами для України залишаються забезпечення стійкості реформ, належної і повної імплементації ухваленого законодавства та роботи ринкових інструментів, посилення незалежності регуляторів та обмеження монопольних впливів тощо.
Переглянути повний виступ Наталії Шаповал можна за посиланням.