- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Понад половина українців не планує змінювати своє розташування, навіть у разі загострення ситуації – дослідження
Покидати свій дім у такий час — неправильно, неприйнятно, така думка вийшла на перше місце серед причин залишатися у місці постійного проживання, та у країні в цілому, її озвучили 38% респондентів. На другому — небажання покидати близьких людей (35%). І навіть у разі загострення ситуації більше половини заявило про намір залишатися на місці. Такими є результати опублікованого сьогодні опитування Gradus Research на замовлення Київської школи економіки.
За даними опитування 28% містян віком від 18 до 60 років змінили своє місце проживання через війну.
Відсутність грошей для переїзду, вікові та фізичні обмеження, вже відчуття себе у безпеці та невпевненість у здатності адаптуватися на новому місці — все це йде позаду, з відривом щонайменше у 10%. Тільки 8% заявили, що хотіли б при ескалації переїхати, але не мають можливості. Все це — ознаки зрілого, сильного суспільства.
“В публічному полі є думка про те, що керівництво рф мало сильно викривлені дані про українців, коли приймало рішення про вторгнення. Незважаючи на те, що жодна країна ЄС не ввела візового режиму для українців після початку війни, навпаки, всі, окрім Данії, відкрили спеціальні програми підтримки, 65% українців залишилися на місці постійного проживання. Дім, який треба боронити, люди і тварини, які потребують твоєї підтримки, — фірмовий інгредієнт у рецепті неймовірного, неочікуваного спротиву російській армії. Керівництву рф варто було б більше користуватися соціологічними дослідженнями перед тим, як приймати рішення про напади на сусідів”, — каже Євгенія Близнюк, директорка Gradus Research.
При цьому більше половини наших земляків зізнаються, що втратили роботу та/або гроші через війну. Складнощі з фінансами стають головною причиною переживань поряд із повномасштабною війною Росії проти України та її можливої ескалації. Рівень стресу серед опитаних продовжує підвищуватися з початку повномасштабної війни і наразі є найбільш високим за останні два роки вимірювань – 87%. У настрої більшості українців переважають напруження (51%), гнів (41%), страх (40%), втома (39%). І високий рівень стресу спостерігається серед усіх вікових груп.
“Українці переживать абсолютно безпрецедентний досвід, стають прикладом стійкості і хоробрості для всього світу. Адаптуються і трансформують себе та інших, стресують. Зараз серед молодих людей, 18-24 років, рівень суб’єктивного стресу найвищий серед усіх категорій. KSE вже зібрала найкращі університети світу — Harvard, Oxford, тощо — аби створити можливості для талановитої молоді продовжити навчання офлайн і онлайн й повертатись до України впевненими професіоналами”, — коментує Тимофій Милованов, президент Київської школи економіки.
Найбільше українців, які виїхали, зупинилося у Польщі та Німеччині. І переважна більшість (76%) прагне повернутися в Україну за першої можливості.
Опитування проведене 12 квітня 2022 року методом самозаповнення анкет у мобільному додатку. Отримано відповіді 500 чоловіків та жінок віком від
18 до 60 років, що проживають в містах з населенням 50+ тис. у всіх регіонах країни.
Дослідження
Понад половина українців не планує змінювати своє розташування, навіть у разі загострення ситуації