- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Обсяг ринку сільгоспземель у жовтні 2024 року був найбільшим від початку повномасштабного вторгнення — KSE Агроцентр та USAID АГРО
Ринок земель сільгосппризначення зростає четвертий місяць поспіль. Його обсяг у жовтні 2024 року сягнув 11,3 тис. угод купівлі-продажу загальною площею понад 25,2 тис. га. Це найвищий показник за весь час з початку повномасштабного вторгнення. Ціни купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення у жовтні 2024 року були стабільними порівняно з попередніми двома місяцями. Жовтень також відзначився новими рекордами у системі “Прозорро.Продажі”: обсяги передання в оренду комунальних сільгоспземель та ціни на них були найбільшими з лютого 2022 року. Про це повідомляють KSE Агроцентр та Програма USAID АГРО у новому випуску аналітичного огляду ринку земель в Україні, підготовленого у межах спільного дослідницького проєкту “Земля незламності”.
Обсяги ринку купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення збільшились на 13% за кількістю угод та на 11% – за сукупною площею земель в обігу порівняно із вереснем цього року, а також на 62% та 69% відповідно, якщо порівнювати із середнім щомісячним обсягом у 2023 році.
Активність юридичних осіб на ринку земель стабільно зростає, хоча загальна частка угод, укладених юридичними особами, у структурі усіх угод, дещо зменшилась – з 27,7% у вересні до 23,4% у жовтні цього року, переважно через те, що покупці-фізичні особи також значно активізувались на ринку земель минулого місяця. Усього з моменту відкриття ринку земель для юросіб, тобто від початку 2024 року, 1318 компаній скористались правом купівлі сільгоспземель, з яких 458 компаній придбали принаймні по одній ділянці у жовтні 2024 року.
Загалом з початку 2024 року юридичні особи придбали 15035 земельних ділянок сукупною площею 43,3 тис. га, з яких 5,9 тис. га було набуто у власність упродовж жовтня 2024 року, що відповідає показникам вересня 2024 року (6,3 тис. га) і значно перевищує показники попередніх місяців.
“За нашими оцінками, частка агробізнесу на ринку земель має значний потенціал до зростання, адже в Україні за офіційними даними виробництвом зернових і зернобобових займаються 23,5 тис. юросіб, і ще 18,5 тис. займаються виробництвом соняшнику”, – зауважує керівник проєкту “Земля незламності”, експерт KSE Агроцентр Роман Нейтер.
Ціни купівлі-продажу сільгоспземель у жовтні 2024 року були стабільними порівняно з попередніми двома місяцями. Середньозважена ціна гектара у жовтні була на 0,7% нижчою від показника вересня і становила 44,8 тис. грн за гектар, а ціна для земель з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» була на 1,5% нижчою від вересневого показника і становила 46,2 тис. грн/га.
В середньому юридичні особи сплачують за сільськогосподарські землі щонайменше на 17% більше від покупців фізичних осіб, а фізичні особи з відкриттям ринку землі для юросіб стали сплачувати орієнтовно на 10% більше за землю, ніж до січня 2024 року.
Як і у попередні місяці, угоди купівлі-продажу у жовтні 2024 року укладались переважно щодо так званих “товарних” земель (56% транзакцій) та щодо земель для ведення особистого селянського господарства (40% транзакцій), значна частина яких до липня 2021 року була під мораторієм. При цьому за площею земель в обігу, завдяки більшій середній площі земельної ділянки, переважали товарні землі (72% від усіх земель в обігу у жовтні 2024 року), тоді як ділянки для ведення ОСГ становили лише 20% від сукупної площі земель, щодо яких укладались угоди купівлі-продажу у жовтні 2024 року. Ще 8% від площі земель в обігу у жовтні цього року становили землі для ведення фермерського господарства.
У жовтні 2024 року на платформі Prozorro.Продажі було проведено 542 успішні земельні торги правами оренди на земельні ділянки комунальної власності сукупною площею 4,8 тис. га. Це перевищує показники попереднього місяця на 37% за кількістю успішних аукціонів та на 27% за їх сукупною площею і є рекордом з травня 2024 року, коли було передано в оренду 603 земельні ділянки площею 4,8 тис. га.
Ціни на оренду комунальних земель сільськогосподарського призначення через платформу Prozorro.Продажі у жовтні 2024 року були найвищими за весь час після повномасштабного вторгнення і сягнули 9,5 тис. грн за гектар. Причому у жовтні зросла не лише середньозважена ціна, а й ціна медіана, яка склала 6,0 тис. грн проти 4,3 тис. грн у вересні 2024.
Частка доходів від обігу та використання земель сільськогосподарського призначення у сукупних податкових надходженнях громад за девʼять місяців 2024 р. зросла з 11% до 14%, порівняно з першими девʼятьма місяцями 2023 року. Отже, обіг сільськогосподарських земель дозволяє принаймні частково компенсувати значне зниження податкових надходжень на місцевому рівні через переспрямування ПДФО, сплаченого військовими, у повному обсязі до державного бюджету, підтримуючи фінансову спроможність громад.
За оперативними даними офіційного вебпорталу Міністерства фінансів України OpenBudget, у вересні 2024 року бюджети громад поповнились на майже 3,4 млрд грн завдяки обігу та використанню земель сільськогосподарського призначення, що на 18% перевищує аналогічний показник минулого року. Частка доходів громад від сільгоспземель зросла з 10% до 13% від сукупних податкових надходжень у вересні 2024 р. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Усього за перші девʼять місяців 2024 року до бюджетів громад надійшло понад 30,7 млрд грн податкових надходжень, пов’язаних з обігом та використанням земель сільгосппризначення, що на 16% перевищує показники за аналогічний період минулого року.
Станом на кінець жовтня 2024 року сукупні обсяги ринку земель сільгосппризначення з моменту його відкриття у липні 2021 року сягнули 294,5 тис. транзакцій загальною площею 660,0 тис. га. Відтак, за весь час існування ринку купівлю-продаж було здійснено щодо 1,60% від загальної площі усіх сільгоспземель в Україні.
Більше інформації за посиланням.
https://kse.ua/wp-content/uploads/2024/11/land_october2024_ua.pdf
***
Аналітичний огляд підготовлено в межах дослідницького проєкту «Земля незламності» завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Думка авторів не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США.
Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО):
https://www.facebook.com/usaid.agro/
Докладніше про KSE Агроцентр:
Контакти:
Центр досліджень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр)