- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Нове дослідження KSE Institute: Росія більше не здатна стримувати ефект санкцій — час посилити обмеження
За рік повномасштабної війни Російська Федерація майже вичерпала ліміт стійкості до запроваджених санкційних обмежень: торговий баланс РФ різко скоротився, курс рубля падає, а дефіцит бюджету зростає. Тепер, коли економіка агресора слабшає, необхідно завдати нового санкційного удару. Таких висновків дійшли експерти KSE Institute у дослідженні “Рік війни: Оцінка впливу санкцій та план дій на 2023 рік”.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на агресора було накладено безпрецедентну кількість санкцій, що сприяли наближенню фінансової кризи у РФ, суттєво скоротили доходи Кремля від енергоресурсів, а також ізолюють Росію від технологій та ринків країн із розвиненою економікою. Посилюються хронічні проблеми російської економіки, що починає впливати на здатність Росії фінансувати війну.
Експерти KSE Institute наполягають на подальшому посиленні санкційного тиску проти Росії у 2023 році. Для того, щоб завдати вирішального удару економіці РФ, фахівці пропонують всеосяжний пакет заходів, що допоможе покласти край незаконному російському вторгненню в Україну. Розроблений план дій має на меті посилити ефект санкцій та передбачає три основні напрямки роботи:
• Стримування Росії шляхом зниження верхньої межі цін на російську сиру нафту з 60 до 30 доларів за барель, заборони прямих продажів російського газу до Європи та запровадження додаткових обмежень на інші товари російського походження (алмази, уран, залізну руду, сталеву продукцію).
• Ізолювання Росію шляхом запровадження повних санкцій щодо основних компаній російської нафтогазової галузі, основних металургійних та гірничодобувних компаній, а також запровадження подальших кроків щодо посилення фінансових санкцій (зокрема й проти Газпромбанку).
• Примус Росії компенсувати всі збитки, завдані незаконним вторгненням в Україну, шляхом конфіскації заморожених російських активів за кордоном та спрямування їх для виплати компенсацій усім українцям, які постраждали від російського вторгнення, та фінансування повоєнного відновлення України.
За оцінками експертів KSE Institute, вказані кроки дозволять скоротити російський експорт ще на 70 млрд доларів, що значно знизить сальдо рахунку поточних операцій Росії, збільшити дефіцит бюджету з 6% до 8-9% ВВП, а також прискорить скорочення ВВП РФ до -7-8%. Все це суттєво ускладнить подальше фінансування військового вторгнення в Україну.
Команда KSE Institute закликає міжнародних союзників України ухвалити нові обмеження проти Москви та її поплічників, а також позбавити Росію джерел фінансування війни вже цього року.
З повною версією дослідження “Рік війни: Оцінка впливу санкцій та план дій на 2023 рік” ви можете ознайомитись за посиланням: https://bit.ly/3Jgeo3U