fbpx

Нобелівський лауреат Джеймс Робінсон: “Дональд Трамп — симптом значно глибшої проблеми”

21 Березня 2025

У середу, 19 березня, в Києві відбулася лекція професора Джеймса Робінсона, лауреата Нобелівської премії з економіки 2024 року. Під час виступу він розповів про роль інституцій у забезпеченні економічного добробуту країн та поділився поглядами на майбутнє США, України та світу у контексті сучасних викликів.

Візит професора Робінсона до України відбувся за підтримки Київської школи економіки та інвестиційної групи ICU. Відкрита лекція «Чому нації занепадають. Походження влади, багатства і бідності» зібрала широку аудиторію з-поміж економістів, політиків і представників бізнесу.

Під час лекції Робінсон критично оцінив політику адміністрації Дональда Трампа, наголосивши, що її підхід суперечить принципам, які забезпечували економічне зростання США протягом останнього століття.

“Політика тарифів, закриття кордонів і втручання у роботу інституцій, яку зараз проводить адміністрація Трампа, матиме руйнівні наслідки для економічного розвитку США. Це заперечує ті основи, які дозволили західним демократіям стати економічно успішними протягом останніх 100 років. Але варто розуміти, що Дональд Трамп — це не першопричина проблеми, а лише її симптом”, — зазначив Робінсон.

На його думку, вільний ринок сам по собі не створює егалітарного суспільства, а навпаки — підсилює нерівність, що ми зараз і спостерігаємо в США. 

“Сьогодні Трамп вибудовує систему влади, що нагадує моделі Китаю чи росії, призначаючи на ключові посади людей, чия головна якість — особиста лояльність. Це класичний приклад екстрактивних інституцій, що руйнують довіру до влади та концентрують контроль над економікою в руках вузького кола осіб”, — пояснив вчений.

Робінсон зауважив, що цей підхід є частиною ширшого процесу трансформації американської політичної системи, яка все більше тяжіє до олігархічної моделі. 

“Коли лояльність стає важливішою за професійні якості, це послаблює державні інституції. У критичні моменти, коли потрібно ухвалювати складні, але необхідні рішення, система виявляється неготовою — бракує компетентних фахівців та необхідних знань”, — підсумував професор.

За словами Робінсона, ситуація у світі сьогодні в чомусь нагадує 1930-ті роки, коли демократичні держави зіштовхнулися з викликом авторитарних режимів. На його думку, курс Трампа на згортання ліберальних цінностей ставить під загрозу економічне лідерство США, особливо на фоні зростаючої конкуренції з боку Китаю.

“Загравання Трампа з правими ідеями нагадує політику фашистських режимів в Італії та Німеччині. Ми бачимо Китай, чия модель близька до радянського більшовизму, і ліберальні демократії Заходу. Але досі не з’явилося нічого, що нагадувало б шведську модель соціалізму 1930-х років, яка згодом стала надзвичайно успішною. Нам потрібно шукати нові підходи до розуміння світу та свого місця в ньому”, — зауважив економіст.

Джеймс Робінсон — один із найвпливовіших сучасних економістів і політологів, співавтор світових бестселерів «Чому нації занепадають» та «Вузький коридор». Його дослідження пояснюють, чому одні країни процвітають, а інші занепадають, зосереджуючись на ролі економічних інституцій, системи врядування та політичного лідерства. 

У 2024 році професор Робінсон, разом із Дароном Аджемоглу та Саймоном Джонсоном, став лауреатом Премії з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля за дослідження впливу інституцій на довгострокове економічне процвітання націй.