- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- KSE Institute та B4Ukraine засуджують повернення Ariston до Росії як аморальне та безвідповідальне рішення
KSE Institute та B4Ukraine засуджують повернення Ariston до Росії як аморальне та безвідповідальне рішення
28 Березня 2025

KSE Institute та глобальна коаліція B4Ukraine рішуче засуджують повернення італійської компанії Ariston на російський ринок після того, як вона погодилася на умови Кремля щодо скасування указу про націоналізацію активів компанії. Цей крок демонструє свідому готовність фінансувати державу, яка систематично порушує міжнародне право та вчиняє воєнні злочини в Україні.
Повернення Ariston ігнорує людські втрати, спричинені неспровокованою агресією Росії, та сприяє нормалізації війни. Це також означає прийняття Указу про часткову мобілізацію, який зобов’язує компанії підтримувати військові дії РФ — що робить Ariston потенційно співучасником незаконної війни та окупації.
Ми закликаємо Ariston публічно підтримати Україну, висловити незгоду з агресією Росії та дотримуватися міжнародних стандартів відповідальної корпоративної поведінки.
Ми також закликаємо всі міжнародні компанії утриматися від діяльності в Росії доти, доки не буде повністю відновлено суверенітет і територіальну цілісність України, сплачені репарації та забезпечена відповідальність за воєнні злочини й злочини проти людяності.
«Це приклад підходу, який уже коштував багатьом міжнародним компаніям надто дорого в Росії. Погодившись на умови Кремля щодо скасування указу про націоналізацію, Ariston фактично визнає нормою експропріацію, додаткові податки та примусову підтримку воєнних дій РФ. Вести бізнес із державою-агресором означає добровільно фінансувати подальші злочини та наражатися на цілий спектр фінансових, юридичних і репутаційних ризиків», — зазначає Андрій Онопрієнко, заступник директора з розвитку KSE та керівник проєкту LeaveRussia.
«Повернення Ariston робить його бренд міцно пов’язаним з воєнними злочинами Росії. У той час, коли РФ систематично захоплює іноземні активи, нарощує військові потужності та відмовляється припиняти агресію, укладання угоди про повернення з Кремлем є не тільки практично безрозсудним, але й морально неприпустимим», — наголошує Незір Сінані, виконавчий директор B4Ukraine.
За даними KSE Institute та проєкту LeaveRussia, прямі втрати іноземного бізнесу в Росії перевищили $170 млрд — через списання, експропріації, несправедливі судові рішення й «податок за вихід». Водночас, згідно з дослідженням, опублікованим B4Ukraine у співпраці з KSE та ініціативою Squeezing Putin, іноземні компанії сплатили до бюджету РФ понад $41 млрд податків у 2022–2023 роках. Ця сума могла зрости ще на $20 млрд у 2024-му, що прямо підтримує воєнну економіку Росії.