- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- “Кожна реформа має мати вимірювальний ефект на економіку” — Наталія Шаповал на спільному заході Уряду України та Світового банку
В Києві відбувся захід «Матриця реформ: Зміцнення основ економічного зростання для вступу до ЄС», організований за участю Світового банку, Європейського Союзу та за сприяння KSE та Офісу відновлення та реформ Кабінету Міністрів України за підтримки EBRD Ukraine MDA.
Метою заходу стало представлення прогресу впровадження реформ, інтегрованого в новий інструмент Уряду України — Матрицю реформ, та впливу реформ, зазначених у ній, на вступ України до ЄС та інтеграцію у європейські ринки. Матриця реформ дозволяє своєчасно відслідковувати виконання стратегічних умов, затверджених міжнародними партнерами, включаючи рекомендації Єврокомісії, структурні маяки МВФ, умови Світового банку та інші.
Київська школа економіки разом з світовими експертами активно долучена до реалізації Матриці реформ, забезпечуючи комплексну оцінку впливу реформ за ключовими показниками.
За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Матриця Реформ демонструє масштаб актуальних завдань та їхню послідовність, що є важливим для ухвалення рішень. Станом на сьогодні Україна виконала 27 індикаторів за програмою Ukraine Facility, досягла 28 структурних маяків МВФ і здійснила заходи для виконання 11 тригерів за кредитом DPL від Світового банку.
Міністр фінансів України Сергій Марченко зазначив заходи, які стимулюватимуть економічне зростання та сприятимуть євроінтеграції: подальший розвиток інновацій, ринку критичних ресурсів та військової сили, оборонно-промислового комплексу.
“Це ті напрями, в яких Україна вже має переваги. Подальший їх розвиток дозволить підтримати відновлення економіки країни та стане конкурентною перевагою на ринку ЄС”, – додав міністр.
Говорячи про спроможності нашої держави в контексті переговорного процесу, Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України відзначила, що Україна багато чому вчиться з досвіду інших країн, що проходили цей етап.
«Україна має величезний потенціал для того, щоб досягти нашої стратегічної мети – членства в ЄС. По-перше, 90% населення підтримує і працює заради наближення країни до ЄС, навіть в умовах повномасштабної війни. Крім того, на цьому шляху надзвичайну підтримку надають європейські партнери. В Україні працюють десятки радників високого рівня з різних країн-членів ЄС. І, звичайно, мова про потужний адміністративний потенціал», – підкреслила вона.
Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки України підкреслив: “Реформи мають бути спрямовані на нагальні потреби економіки та забезпечувати максимальний макроекономічний ефект. Україна потребує допомоги партнерів у трьох ключових напрямах: подолання макроекономічних ризиків через довгострокове фінансування, швидке відновлення критичної інфраструктури та ринків, а також збільшення потенціалу зростання через інвестиції та передачу технологій. Це стане основою для стійкого розвитку та економічного відновлення.”
Під час панельної дискусії Наталія Шаповал, голова KSE Institute, наголосила на необхідності вимірюваності та пріоритизації реформ: «Кожна реформа, особливо в умовах війни, коли ресурси обмежені, має бути спрямована на досягнення максимального макроекономічного ефекту. Підхід Уряду базується на стратегічному баченні — підвищення продуктивності економіки. Кожна реформа має відповідати цій меті».
Вона також зазначила, що Київська школа економіки разом з світовими експертами активно долучена до реалізації Матриці реформ, забезпечуючи комплексну оцінку впливу реформ за ключовими показниками:
• Показники бачення (Vision Indicators): відображають економічний прогрес України на шляху до інтеграції в Європейський Союз.
• Результативні показники (Outcome Indicators): оцінюють прогрес у ключових напрямах, включаючи:
• Макроекономічну та фіскальну стабільність;
• Прискорення короткострокового зростання через ініціативи швидкого розвитку (SEAL+);
• Зміцнення ринкової економіки через розбудову інституцій;
• Підвищення потенціалу зростання через продуктивність, інвестиції та зайнятість.
Аналіз реформ та прогрес виконання доступний на офіційному сайті Міністерства фінансів України – https://reformmatrix.mof.gov.ua/
Захід об’єднав провідних експертів з України та світу, включаючи представників урядів, міжнародних організацій і бізнесу. Він підкреслив важливість пріоритизації реформ для швидкого економічного розвитку, прозорості та системності у впровадженні змін, а також ключову роль міжнародних партнерів у підтримці структурних змін, необхідних для інтеграції України до Європейського Союзу.