- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Конференція REDEMOS: Демократичне майбутнє Грузії та парламентські вибори 2024 року
19 вересня 2024 року в Тбілісі відбулася конференція «Яке майбутнє у грузинської демократії? Виклики та можливості напередодні парламентських виборів у Грузії 2024 року». Захід, організований проєктом REDEMOS у співпраці з Грузинським фондом стратегічних і міжнародних досліджень (GFSIS), що є членом консорціуму REDEMOS, зібрав близько 80 учасників з Грузії та інших країн: політиків, дипломатів, науковців, представників громадянського суспільства та журналістів. Учасники конференції наголосили на важливості цих виборів для визначення майбутнього політичного курсу країни.
Глобальні виклики та регіональна динаміка
Перша панель під назвою «Грузія на перехресті: регіональні наслідки глобальної боротьби між демократичними та автократичними державами» була присвячена аналізу складних регіональних динамік, які перебувають під впливом глобального суперництва великих держав. Модератором виступив Екке Ньом (Ekke Nōmm), директор Естонської школи дипломатії. У дискусії взяли участь Каха Гоголашвілі (GFSIS, Тбілісі), Ека Акобія (Кавказька школа управління, Тбілісі), Сергій Капанадзе (GRASS, Тбілісі) та Ніно Гелашвілі (Радіо Свобода).
Грузинська демократія та парламентські вибори 2024 року
Під час другої панелі під назвою «Яке майбутнє у грузинської демократії? Оцінка політичного середовища напередодні парламентських виборів 2024 року» експерти зосередилися на внутрішньополітичній ситуації в Грузії та розглянули можливі сценарії після виборів. Модератором панелі виступила Амелія Хедфілд, професорка європейських та міжнародних відносин Університету Суррея. Серед спікерів були Ніно Долідзе, директорка ISFED, Ніно Ломджарія, екс-омбудсменка Грузії, та Іаго Качкачишвілі, директор Інституту соціальних досліджень та аналізу, що базується у Тбілісі.
Учасники панелі дійшли згоди, що міжнародні гравці, які прагнуть підтримати демократію, мають більше залучати громадянське суспільство та місцеві активістські групи. Вони закликали до більш серйозного врахування місцевих вимог, щоб уникнути ненавмисної підтримки корумпованих урядів або недостойних режимів.
Ключові висновки
Мадаліна Добреску, головна дослідниця та координаторка проєкту REDEMOS, відзначила критичний момент, у якому перебуває Грузія: «Грузія опинилася на роздоріжжі, розірвана між урядом, що все більше прагне зруйнувати основні принципи демократичного правління, та значними частинами громадянського суспільства й демократично налаштованими громадянами, які хочуть захистити здобутки демократії та бачать успіх країни на шляху європейської інтеграції». Вона також наголосила на важливості зовнішніх гравців, таких як Європейський Союз, зазначивши, що вони мають «рішуче підтримувати демократичні сили та безкомпромісно критикувати недемократичні дії».
Каха Гоголашвілі, представник GFSIS, акцентував увагу на цінності проєкту REDEMOS, особливо у сприянні відкритому діалогу та побудові консенсусу через дослідження та обговорення політики. Він зазначив: «Проєкт REDEMOS спрямований на дослідження та розробку аналітичних матеріалів і наративів, які досліджують причини, динаміку, прогнози та наслідки демократизації у регіоні Східного партнерства. Ключовим елементом проєкту є сприяння відкритим обговоренням та взаємодії між науковцями для досягнення згоди та збалансованих поглядів на ці питання».
Проєкт REDEMOS, учасником якого є Київська школа економіки, продовжує стимулювати важливі дискусії і надає своєчасну платформу для глибоких експертних дебатів щодо теперішнього та майбутнього демократизації у країнах Східного партнерства ЄС.