- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Конференція REDEMOS: Чи може демократія протистояти геополітиці? Вплив геополітичної конкуренції на країни Східного партнерства ЄС.
8 листопада 2024 року в Талліні відбулася конференція «Чи може демократія протистояти геополітиці? Вплив конкуренції великих держав на країни Східного партнерства ЄС». Захід, організований проєктом REDEMOS у співпраці з Міжнародним центром оборони та безпеки (ICDS), що є членом консорціуму REDEMOS, зібрав близько 50 учасників з Естонії, України, Грузії, Молдови та інших країн: політиків, дипломатів, науковців та представників громадянського суспільства.
Під час конференції обговорювали вплив геополітичної конкуренції на країни Східного партнерства ЄС (Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна, Білорусь вийшла зі «Східного партнерства» у 2021 році), зокрема на їх демократизацію, а також реакцію ЄС на геополітичну конкуренцію, зосереджуючись переважно на Україні та Грузії.
Перша панель під назвою «Що залишилося від європейської мрії Грузії?» була присвячена аналізу нещодавніх парламентських виборів у країні та викликів, що стоять перед демократією. Зараз Грузія опинилася на перехресті: з одного боку, уряд та парламент дедалі більше підривають основи демократичного правління, з іншого — активне громадянське суспільство прагне захистити демократичні здобутки та бачать майбутнє країни в європейській інтеграції.
Учасники панелі проаналізували зміни у європейському курсі Грузії в умовах політичних викликів та внутрішніх реформ. Модератором виступив Стівен Блокманс (Steven Blockmans), старший науковий співробітник Центру досліджень європейської політики (Брюссель) і Міжнародного центру оборони та безпеки (Таллінн). У дискусії взяли участь Ека Метревелі, д-р, президентка Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії (Фонд Ронделі, Тбілісі), Кай Каарельсон (Kai Kaarelson), Міжнародний центр оборони та безпеки (Таллінн) та Джулія Бадер (Julia Bader), д-р, доцентка Амстердамського університету.
Під час другої панелі під назвою “Як забезпечити демократію та мир в Україні?” експерти зосередилися на шляхах захисту демократії в Україні в умовах війни та реформ, а також на міжнародній підтримці.
Модератором панелі виступив Ігор Грецький, д-р, науковий співробітник Міжнародний центр оборони та безпеки (Таллін). Серед спікерів були Юлію Біденко, д-р, доцентка Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, дослідниця Carnegie Europe (Берлін); Марко Міхкельсон, голова Комітету з закордонних справ парламенту Естонії; Лавлі Перлінг, членкиня Етичної ради України, Генеральна прокурорка Естонії (2014–2019).
Учасники конференції відзначили, що через повномасштабне вторгнення Росії проти України, що триває вже третій рік, весь регіон східних сусідів ЄС відчуває на собі глибокий вплив загострення геополітичної конкуренції. Погіршення безпекової ситуації поставило під загрозу крихкі політичні системи кількох країн. ЄС був змушений шукати нові способи вплинути на ситуацію в регіоні, зокрема, підтримуючи військові зусилля України, продовжуючи при цьому просувати демократичні реформи.
Проєкт REDEMOS, учасником якого є Київська школа економіки, продовжує бути важливою платформою для обміну ідеями, яка сприяє пошуку інноваційних підходів до захисту демократичних цінностей у Європі та країнах Східного партнерства ЄС.