- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Економічний огляд України 2025 від OECD: експертна дискусія за участі міжнародних організацій та аналітичних центрів у KSE
Економічний огляд України 2025 від OECD: експертна дискусія за участі міжнародних організацій та аналітичних центрів у KSE
9 Травня 2025
У середу, 7 травня, у Київській школі економіки відбулося обговорення «Економічного огляду України 2025» Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСD). Це був перший економічний огляд України з 2007 року. Під час круглого столу учасники обговорили питання економічної стійкості, відновлення та ключові пріоритети економічної політики.
До дискусій долучилися представники KSE Institute, ОЕСD, Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Міжнародної організації праці, CASE Україна, Центру економічної стратегії, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Центру Разумкова, DiXi Group, Institute of Analytics and Advocacy, а також Офісу бізнес-омбудсмена.
Захід відкрили виконавча директорка KSE Institute Владислава Грудова та керівник Євразійського відділу Директорату глобальних зв’язків і співпраці ОЕСD Вільям Томпсон.
“Дослідження OECD допоможе Україні бути більш ефективною у зусиллях, спрямованих на відновлення. Воно містить дорожню карту змін, що сприятимуть економічній стійкості, залученню інвестицій і прискоренню відбудови. Для KSE Institute ця аналітика цінна ще й тим, що доповнює наш прогноз — зокрема, довгострокові сценарії, які спираються на довгострокову модель OECD, допомагають нам підготувати сценарії розвитку за різних умов політики та реформ і зміцнити економічні позиції України», — зазначила Владислава Грудова.
«Незважаючи на війну, що триває, Україна продемонструвала неабияку економічну стійкість, але стале відновлення та довгострокове зростання залежатиме від продовження структурних реформ — особливо покращення державних фінансів, залучення інвестицій та реінтеграції робочої сили в економіку», — підкреслив Вільям Томпсон, керівник Євразійського відділу Директорату глобальних зв’язків і співпраці ОЕСD.
Ключові висновки та рекомендації ОЕСD представив Тім Балман, головний економіст організації по Україні. Після презентації відбулося обговорення у форматі трьох тематичних сесій: макроекономіка, ринок праці та інвестиції.
У першій сесії обговорювали макрофінансові виклики. За прогнозом ОЕСD, реальний ВВП України зросте на 2,5% у 2025 році та на 2,0% у 2026 році після 2,9% у 2024-му. Інфляція, як очікується, залишатиметься високою — 13,2% у 2025 році — і знизиться до 7,1% у 2026-му. Воєнні видатки на рівні 25% ВВП формують суттєвий тиск на державні фінанси: дефіцит бюджету, за оцінками, сягатиме близько 20%, а держборг може зрости до 116% ВВП у 2026 році.
Учасники підкреслили важливість фіскальної консолідації, як тільки дозволять умови. Цього можна досягти шляхом реформи державних фінансів, модернізації податкової системи та підвищення ефективності використання зовнішньої допомоги.
Друга сесія була присвячена питанням ринку праці, пов’язаним з мобілізацією, еміграцією та демографічними змінами. Дискусії були зосереджені на рішеннях для реінтеграції ветеранів та внутрішньо переміщених осіб, створенні умов для повернення емігрантів та усуненні бар’єрів для працевлаштування жінок.
Третя сесія була присвячена інвестиціям, продуктивності та експорту. На ній йшлося про необхідність зменшення регуляторного тягаря, зміцнення цілісності правової системи, розвиток доступу до фінансування та створення умов для забезпечення екологічно сталого відновлення та адаптації до мінливого клімату. Аналітики зазначили, що економіка України має значний потенціал для зростання, реалізація якого залежить від якості інституцій та передбачуваності політики.
Оцінки ОЕСD у низці аспектів співзвучні з висновками Ukraine Macroeconomic Handbook за квітень 2025 року від KSE Institute. У дослідженні відзначається стабілізація макроекономіки, досягнута завдяки адаптації до умов війни, послідовній політиці уряду та суттєвій підтримці з боку міжнародних партнерів.
Обидва прогнози передбачають помірне зростання ВВП у 2025 році і потенційне прискорення у 2026–2027 роках за умови покращення безпекової ситуації та подальших реформ.
KSE дякує команді ОЕСD за партнерство та довіру. Ми цінуємо можливість спільно працювати над рішеннями, які сприяють економічному відновленню України, посиленню реформ і зміцненню міжнародної підтримки.
Ознайомитися з ключовими висновками та діаграмами можна у Короткому економічному огляді України від ОЕСD — переглянути
Ukraine Macroeconomic Handbook від KSE Institute — перейти до огляду.