- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Оновлені макропрогнози: як підвищення мінімалки вплине на українську економіку
Рішення Уряду про підвищення мінімальної заробітної плати є основним фактором для змін у прогнозах ключових економічних показників, зокрема, економічного зростання, інфляції та облікової ставки.
Про це йдеться у новому випуску регулярного аналітичного продукту Київської школи економіки “Макроекономічний Радар”.
Протягом останнього місяця свої прогнози майже синхронно оновили НБУ та Кабмін. Уже традиційно Кабмін не оприлюднив оновлені показники на поточний рік. Адже будь-які зміни до прогнозних показників поточного року сприймаються як підґрунтя для перегляду (тобто збільшення) видатків бюджету. Урядові прогнозисти у своєму прогнозі врахували вже анонсоване стрімке підвищення мінімальної заробітної плати наступного року (до 6 тис. грн з 1 січня та до 6.5 тис. грн з 1 липня). Інші організації, включно з НБУ, не встигли закласти у свої прогнози нещодавно задеклароване урядом зростання мінімальної заробітної плати.
Відновлення економіки й надалі буде поступовим через слабкий попит та негативний вплив решти пост-пандемічних обмежень на показники продуктивності. Як і раніше, більшість організацій прогнозують, що реальний ВВП України впаде на 5-6% у 2020 р. А консенсусні оцінки зростання наступного року дещо погіршилися – до 4.2%. Нові оцінки Кабміну більш оптимістичні – 4.6%, НБУ більш консервативний – 4.0%. Враховуючи негативні оцінки впливу різкого підвищення мінімальної заробітної плати на пост-пандемічне відновлення (див., напр., за посиланням), оптимізм Кабміну потребує додаткового обґрунтування. Консенсус-прогноз зростання ВВП – 4,2% у 2021 році.
Підвищення мінімальної заробітної плати позначиться і на інфляції. Навряд чи хтось із прогнозистів (які продовжують прогнозувати інфляцію на наступний рік близько 5%) закладав у свої прогнози такі ж припущення щодо підвищення мінімальної заробітної плати як і Кабмін. У результаті прогноз останнього по інфляції суттєво вище «ринку» – 7.3% (і 8.7% у середньому, що передбачає річну інфляцію близько 9-10% всередині року). Консенсус-прогноз рівня інфляції – до 5,6% у 2021 році.
Тримати інфляцію під контролем Національний банк може за допомогою облікової ставки. У найближчі місяці потрібно буде визначатися з реакцією на майбутнє прискорення інфляції, яке вже закладено в прогнози Уряду. Відсутність належної і оперативної реакції матиме наслідком значне прискорення інфляції, для угамування якої треба буде вже значно сильніше “затискати” монетарну політику, або йти турецьким сценарієм перманентних циклів високої інфляції та девальвації. Водночас, агресивна реакція зразка НБУ 2017-18 років у свою чергу вже суттєво ускладнить життя Уряду та завдання зі зниження ринкових ставок та відновлення кредитування. Консенсус-прогноз облікової ставки – до 6,5% у 2021 році.
? Докладніше – у “Макроекономічному Радарі”.