- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Russia Chartbook від KSE Institute — Обвал нафтогазових доходів бюджету; внутрішні запозичення стрімко зростають для покриття дефіциту
Russia Chartbook від KSE Institute — Обвал нафтогазових доходів бюджету; внутрішні запозичення стрімко зростають для покриття дефіциту
3 Червня 2025
KSE Institute опублікував червневий випуск Russia Chartbook: «Обвал нафтогазових доходів бюджету; внутрішні запозичення стрімко зростають для покриття дефіциту». Накопичені фінансові виклики Росії створюють можливості для союзників України посилити санкційний та економічний тиск, обмежуючи здатність Кремля фінансувати війну.
У травні 2025 року тривале падіння цін на нафту призвело до зниження доходів від експорту нафти до $12,6 млрд, а доходів бюджету від нафти і газу — до 513 млрд рублів. Обидва показники стали найнижчими з початку 2023 року. Середня ціна на російську нафту знизилася до $51 за барель, що на $5 нижче ціни, закладеної у переглянутий бюджет. Нещодавня ескалація між Ізраїлем та Іраном спричинила тимчасове зростання цін, але очікується, що вони знову знижуватимуться.
Перегляд бюджету свідчить про загострення фінансових викликів. Росія достроково переглянула бюджет на 2025 рік: нафтогазові доходи очікуються на 24% нижчими, а дефіцит зріс утричі — до 3,8 трлн рублів. За січень-травень дефіцит уже сягнув 3,4 трлн рублів (89% річного плану) через падіння нафтогазових доходів на 14%, слабке зростання інших доходів (+12%) і збільшення витрат на 21%. За таких умов Росія ризикує не виконати річний бюджет.
Макроекономічні резерви Росії також під значним тиском. Ліквідна частина Фонду національного добробуту скоротилася на 71% з початку 2022 року до 2,8 трлн рублів, що менше прогнозованого дефіциту бюджету на 2025 рік. Внаслідок цього Мінфін РФ активно використовує внутрішні запозичення, випустивши ОФЗ на 1,7 трлн рублів з січня по травень, що на 52% більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Водночас єдиними покупцями облігацій залишаються внутрішні банки.
Інфляція у травні залишалася високою — 9,9% у річному вимірі, лише незначно знизившись порівняно з квітнем. Попри ключову ставку на рівні 20%, Центробанку не вдалося стримати зростання цін — через дефіцит робочої сили, військове стимулювання бюджету та зростання приватного кредитування. Зростаючі витрати для економіки змусили ЦБР уперше з 2022 року знизити ставку.
Темпи економічного зростання сповільнюються — у першому кварталі 2025 року реальний ВВП зріс лише на 1,4% порівняно з 4,5% у четвертому кварталі 2024-го. Через дефіцит робочої сили, брак інвестицій і зростання вартості запозичень очікується суттєве уповільнення зростання не лише цього року, а й надалі. Це посилює тиск на бюджет і вже змушує компанії відмовлятися від суттєвого підвищення зарплат.