- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- KSE Institute спільно з Фундацією Олени Зеленської презентували дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні»
KSE Institute спільно з Фундацією Олени Зеленської презентували дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні»
23 травня 2025
KSE Institute презентував попередні результати дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні», ініційоване Фундацією Олени Зеленської, та реалізоване у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» за фінансової підтримки чеського народу. Презентація відбулася 22 травня у Києві в межах відкриття «Фестивалю кар’єри» на ВДНГ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Дослідження професійних планів підлітків віком від 13 до 16 років — це продовження ширшої ініціативи «Індекс майбутнього», вперше презентованої у 2024 році. Цьогорічний аналіз присвячений їхнім професійним очікуванням та баченню майбутнього, і тому, як на це впливають соціально-економічний стан сімʼї, освітнє та психологічне середовище. У дослідженні взяли участь понад 5 тисяч підлітків та стільки ж їхніх батьків чи опікунів з усіх регіонів України, за винятком тимчасово окупованих територій.
«Ми прагнемо, щоб кожна дитина, підліток чи молода людина, незалежно від того, де вона живе, у яких умовах зростає чи який досвід пережила через війну, мала рівний доступ до навчання та розвитку», – зазначила Олена Зеленська, перша леді України та засновниця Фундації.
«Дослідження професійних очікувань підлітків — це інструмент стратегічного планування для держави. Нам треба розуміти, ким себе бачить молодь, чого вона прагне і що заважає їй реалізувати тут свій потенціал. KSE Institute, як аналітичний центр, працює над тим, щоб рішення в освіті, економіці та відбудові ґрунтувалися на основі реальних даних. Тоді як KSE інвестує в навчання, середовище та інфраструктуру — щоб молодь залишилася і будувала кар’єру тут, пов’язуючи своє майбутнє саме з Україною», – наголошує Наталія Шаповал, керівниця KSE Institute.
Показовим є те, що 82% підлітків бачать своє майбутнє обнадійливо, але лише 60% позитивно оцінюють майбутнє України. 25% розглядають можливість виїзду за кордон, ще 14% — не визначилися. Найчастіше про еміграцію думають діти з вищою самооцінкою рівня знання англійської, а також ті, хто менш обнадійливо бачать майбутнє країни, мешканці міст, та з родин із високим рівнем освіти батьків.
Також одним із важливих результатів є факт, що участь підлітків у волонтерстві позитивно впливає на бажання залишитися в Україні. Ймовірно, що відчуття залученості до суспільного життя підсилює готовність пов’язати своє майбутнє з Україною та брати участь у її відновленні.
Основні факти про бачення підлітками свого професійного майбутнього:
• Лише 30% підлітків можуть назвати, ким хочуть працювати у 30-річному віці, що майже вдвічі нижче за середній показник ОЕСР.
• Популярні професії часто не відповідають потребам ринку праці, зокрема у промисловості, логістиці та агросекторі. Галузі з кадровим дефіцитом залишаються поза увагою підлітків.
• Гендер помітно впливає на вибір професії: дівчата частіше обирають ЗМІ, право, дизайн, а хлопці — IT, транспорт, аграрний сектор та технічні спеціальності.
• 74% підлітків розмовляють з батьками щодо свого майбутнього, щоб визначитись з майбутньою професією. Рідше вдаються до інших профорієнтаційних активностей на зразок екскурсій на підприємства (11%), зустрічей з кар’єрними радниками (7%), стажування (3%).
Крім того, важливими висновками є:
• Середній бал українських школярів — 8,4 з 12, при цьому дівчата демонструють вищі результати, зокрема у мовних та STEM-дисциплінах. Однак, рідше обирають їх у професійному плануванні.
• 90% дітей беруть участь у позашкільних активностях, хоча доступ значно зменшується у прифронтових регіонах. Найбільш популярними є спортивні секції — кожна друга дитина відвідує такі гуртки.
• Регулярні позашкільні заняття позитивно впливають на психоемоційне здоров’я дітей.
• Основні бар’єри до участі в позашкільних активностях: низька мотивація підлітків (37%), фінансові труднощі (36%), відсутність гуртків (33%) поблизу місця проживання.
• Підлітки позитивно оцінюють свої соціально-емоційні навички (емпатію і мотивацію), але рівень аналітичного мислення залишається низьким (37%).
У презентації результатів дослідження взяли участь представники ключових державних органів, міжнародних організацій, дипломатичних відомств, профільних неурядових організацій та бізнесу, що працюють у сфері професійної орієнтації молоді. Оглянути тематичну експозицію, присвячену ключовим висновкам, можна з 22 по 25 травня 2025 року в павільйоні 4 на ВДНГ.
Ознайомитися з результатами дослідження «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні» (2025) та «Індекс майбутнього» (2023) можна за посиланням.
Довідково:
Фундація Олени Зеленської втілює проєкти для дітей, підлітків та молоді у трьох напрямах: підтримка сімейних форм виховання, доступ до освіти й розвитку, психосоціальна допомога. За роки повномасштабної війни до проєктів Фундації долучилися понад 70 партнерів із більш ніж 30 країн.
«Індекс майбутнього» – ініціатива Фундації, започаткована у 2023 році. Цьогоріч її фокус зосереджений на аналізі очікувань українських підлітків щодо професійного майбутнього.