- Kyiv School of Economics
- About the School
- News
- Проєкт BRIDGE представляє громадські асамблеї – шлях до нової культури прийняття рішень у громадах
Проєкт BRIDGE представляє громадські асамблеї – шлях до нової культури прийняття рішень у громадах
5 Травня 2025
У квітні команда проєкту BRIDGE провела три інформаційні заходи у Звягелі, Чернігові та Києві, щоб познайомити громади Житомирщини, Чернігівщини та Київщини з інноваційним інструментом громадської участі – громадськими асамблеями та оголосити про можливість проведення громадської асамблеї в рамках проєкту BRIDGE. Це стало першим кроком конкурсу, який має на меті обрати одну громаду для проведення громадської асамблеї вже цього року.
Ці заходи стали простором для діалогу між представниками органів місцевого самоврядування, обласних військових адміністрацій, Асоціацією міст України, Асоціацією ОТГ та тими громадами, які вже мають успішний досвід проведення громадських асамблей.
«Громадська асамблея – це інструмент, який відкриває простір для змістовного діалогу та справжньої співпраці між громадянами і владою», — підкреслила Дарина Соколова, менеджерка програми Ради Європи «Посилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України». «Її унікальність – у відкритій, безпечній та конструктивній атмосфері, де кожна думка має значення. Тут народжується глибока, аргументована дискусія, що дозволяє формувати продумані й збалансовані рекомендації, що дійсно відображають думку громади».
Вибір локацій першого інформаційного заходу був символічним. Перша подія пройшла у Звягелі – одному з двох міст, де у 2024 році було вперше проведено громадську асамблею в Україні за підтримки Ради Європи. Тут досвідом поділилася Ірина Гудзь, заступниця міського голови Звягеля:
«Громадські асамблеї насамперед важливі задля того, аби громада знаходила компроміси у важливих питаннях, які існують в громадах. Водночас асамблеї дозволяють зробити проблему видимою й опрацьованою. Залучаються різні категорії громадян – різного віку, різної освіти та усіх регіонів громади. Під час обговорення люди отримують нові знання, вивчають кращі практики. Головне, що потрібно зрозуміти громадам, які будуть впроваджувати ГА, – це те, що результати мають бути впроваджені. Це стимулює громадянську активність, робить громади більш спроможними».
Славутич, ще одне місто-піонер, представила Аріна Старовойтова, директорка Регіональної агенції розвитку. Її виступ під час подій у Чернігові допоміг показати, як формат асамблей працює не лише як інструмент для вирішення конфліктних питань, але і як основа для глибших змін у культурі врядування громади:
«Громадська асамблея – це шанс залучити мешканців до реального впливу на рішення в громаді. Випадковий відбір учасників дозволяє почути голоси, які зазвичай залишаються осторонь. Під час Асамблеї в Славутичі науковці були поруч із майстринями, пенсіонери поруч із молоддю, першопоселенці Славутича поруч із «новими славутичанами» ВПО. Це не просто діалог — це спільна робота над важливими викликами, що зміцнює довіру між владою та громадянами. Учасники та учасниці нашої Асамблеї тепер краще розуміють роботу політиків, вони вийшли за межі власних інформаційних бульбашок, встановлюючи контакт один з одним, стали свого роду громадськими експертами в питанні управління побутовими відходами. Це варто спробувати у кожній громаді».
Події проходили у партнерстві з Обласними Військовими Адміністраціями, за підтримки Секретаріату Кабінету Міністрів України. На кожній з подій Європейським досвідом ділилися представники Технічного Університету Берліну (що є партнерською інституцією у консорціумі BRIDGE) проф. Ганс-Людґер Дінель та к.н. Керстін Люкер, які проводили семінари з основ деліберативної демократії.
Проєкт BRIDGE реалізується Київською школою економіки у співпраці з Університетом Роттердама, Університетом Тарту, та Технічним університетом Берліна. Проєкт має амбітну мету — поєднати впровадження інноваційних демократичних практик із їх дослідженням та аналізом, а також наростити дослідницькі спроможності Київської Школи Економіки. Громадські асамблеї — це більше, ніж просто інструмент участі; це новий стандарт в управлінні громадами. Команда проєкту BRIDGE щиро прагне розширювати досвід і знання України у цій сфері, роблячи цей підхід більш доступним і зрозумілим для всіх громад. Крім того, Олександра Койдель, наукова керівниця проєкту BRIDGE, додає, що:
“Досвід України у застосуванні демократичних інструментів, зокрема громадських асамблей, в умовах війни та воєнного стану є унікальним та збагатить міжнародні знання про демократичну стійкість.”
Конкурс на проведення громадської асамблеї триває до 19 травня 2025 р., а вже 3 червня буде обрана громада, де команда BRIDGE разом з партнерами реалізує громадську асамблею.
Це унікальна можливість для громади не просто протестувати нову форму участі, а й стати прикладом для інших. Ця громада стане партнером у дослідженні, а команда BRIDGE проаналізує, як проведення громадської асамблеї впливає на довіру, формулювання спільні рішень і створення простору для нової якості демократії.
Організатори запрошують представників міських громад Житомирщини, Київщини та Чернігівщини подати свою заявку та взяти участь у конкурсі на проведення громадської асамблеї.
Посилання на заявку: https://forms.gle/vmDpoD6uyyUADg8m8
А також запрошуємо вас підписуватись на соцмережі проєкту аби не пропустити важливі події та анонси: Facebook | Instagram | LinkedIn | Website
Фінансується Європейським Союзом. Однак висловлені погляди та думки є лише думками автора і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Європейського агентства з досліджень. Ані Європейський Союз, ані грантодавець не можуть нести за них відповідальності.
Текст підготував Ілля Ткаченко,
Координатор досліджень в проєкті BRIDGE