fbpx

Іноземні банки у Росії заробили понад $3,4 млрд у 2024 році, збільшивши доходи на 15% — дослідження KSE Institute

9 Квітня 2025

Лише за 2024 рік іноземні банки, які продовжують діяльність у Росії, отримали сукупний чистий прибуток понад $3,4 млрд*. Попри скорочення їхньої частки в активах банківської системи РФ до 2,72%, вони забезпечили 7,86% від загального прибутку банківського сектору.

Такі висновки містить регулярний моніторинг KSE Institute у межах проєкту «Самосанкції / LeaveRussia», присвячений оцінці впливу виходу іноземного бізнесу на економіку РФ.

Найбільший прибуток продовжує генерувати Raiffeisenbank — близько $1,54 млрд, що дорівнює 3,53% від загального прибутку банківського сектору РФ за 2024 рік. Значні прибутки також отримали ICBC Bank ($370 млн), OTP Bank ($350 млн), Credit Europe Bank ($166 млн), Bank of China ($144 млн) і China Construction Bank ($40 млн).

Попри поступове згортання діяльності окремими фінустановами та вихід із ринку, сукупний прибуток іноземних банків у Росії зріс більш ніж на 15% порівняно з 2023 роком. Водночас ці установи продовжують сплачувати значні суми податків (близько $1,3 млрд у 2024 році), підтримуючи бюджет держави-агресора. 

Експерти KSE зазначають, що саме банківський сектор залишається важливим джерелом доходів Росії, дозволяючи Кремлю частково компенсувати втрати від санкцій та обмежень експортних надходжень.

Загалом у Росії, за даними KSE Institute, продовжують працювати 2270 міжнародних компаній, 1358 скорочують операції, а 487 завершили вихід із ринку. У банківському секторі, навіть після офіційних заяв про вихід, процес затягується через складні судові процедури, блокування транзакцій або вимоги місцевих регуляторів.

У березні 2025 року KSE Institute зафіксував шість нових завершених виходів іноземних компаній із Росії: чотири ліквідації (Biesterfeld, GKN, Nordson, Roland Berger) та два продажі бізнесу (Aliaxis Deutschland і Sierentz Global Merchants). 

Крім того, у березні відбулося ще сім ліквідацій компаній, які раніше були позначені як такі, що вийшли: CNH Industrial, Continental, Inchcape, Kingspan, Lufthansa Technik, Scania та UPS. На початку квітня 2025 року Goldman Sachs оголосив про намір продати російські активи компанії «Балчуг Капітал».

KSE Institute закликає іноземні банки активізувати процес згортання операцій у Росії, адже кожен зароблений і сплачений там долар фактично фінансує війну проти України. 

Детальний перелік компаній, їхні статуси та зміни доступні на платформі LeaveRussia. Перевірити статус брендів можна також через мобільний застосунок Leave Russia в App Store.

*Усі суми перераховані з російських рублів у долари США за середнім курсом 2024 року (92,5212 руб./$, що на 8,6% вище, ніж 85,163 руб./$ у 2023 році).