fbpx

За підтримки KSE відбулась зустріч Консультативної ради з економічних питань при Міністерстві економіки України про стратегію для відновлення держави

20 Вересня 2023

За підтримки Київської школи економіки відбулась зустріч Консультативної ради з економічної політики, до якої долучилися 24 міжнародних економісти, зокрема Президент КШЕ Тимофій Милованов. Зустріч була присвячена стратегії та архітектурі відновлення, а також необхідним для цього реформам.

Учасники Ради одностайно відзначили важливість координації донорської допомоги та вироблення єдиної, узгодженої позиції міжнародної спільноти щодо підтримки відбудови України. Водночас саме Україна повинна визначати пріоритети процесу відновлення. Для ефективної відбудови необхідна комплексна стратегія, що охоплюватиме архітектуру відновлення, послідовність реформ та механізми фінансування.

“Швидке відновлення та розвиток України — це виклик не лише для нашої держави, а великий проєкт цивілізованого світу. Консультативна рада при Міністерстві економіки стала потужним експертним органом, об’єднавши провідних економістів, професорів західних та українських університетів, нобелівських лауреатів. Робота групи допоможе повністю розкрити потенціал нашої економіки”, — зазначив перший заступник Міністра економіки України Олексій Соболев. 

Програма Ukraine Facility від Європейського Союзу передбачає надання 50 млрд євро фінансової підтримки протягом 4 років. Реалізація передбаченого програмою Плану України, який розробляється Урядом у консультаціях з ЄС,  має наблизити європейську інтеграцію України та прискорити економічне зростання. 

Водночас передбачений програмою обсяг підтримки не зможе забезпечити всі потреби стійкого відновлення, оскільки основна частина коштів (39 млрд євро) буде спрямована на макрофінансові потреби. При цьому, за попередньою оцінкою, дефіцит бюджету лише у 2023 році становить близько 40 млрд євро. Тому залучення додаткового фінансування залишається ключовим пріоритетом.

“Стратегія відновлення України має чітко доносити ключовий принцип: повернення до статус-кво недостатньо. План має передбачати відбудову краще, ніж було до руйнувань.  Встановлення чітких цілей, визначення джерел фінансування та опис процедур закупівель — необхідні передумови для залучення донорів та приватного сектору до процесу відбудови та розвитку держави”, — зазначив Юрій Городніченко, професор Департаменту економіки Університету Каліфорнії в Берклі.

Серед потенційних джерел отримання коштів обговорювалася можливість конфіскації російських активів. Окремі експерти групи наголошують, що цей крок має вирішальне значення для забезпечення потреб відбудови. Водночас швидкість конфіскації може виявитися недостатньою для забезпечення актуальних потреб. 

Учасники групи погодились, що залучення коштів від приватного сектору є ключовим для забезпечення росту економіки. Запорукою для цього є створення сприятливих умов для ведення бізнесу, а також можливість отримати кредитування в українських банках. 

Серед інших заходів, учасники обговорили важливість проведення судової реформи та децентралізації. Судова реформа зокрема дозволить забезпечити здорову конкуренцію, тоді як продовження децентралізації є важливою складовою регіонального відновлення та розвитку. 

Консультативна рада була створена за ініціативою Віцепрем’єр-міністра — Міністра економіки України Юлії Свириденко. До нового консультативного органу при Мінекономіки увійшли провідні світові економісти, професори університетів та керівники міжнародних компаній. Раду очолив професор Департаменту економіки Університету Каліфорнії в Берклі Юрій Городніченко. Організаційну допомогу в роботі групи надає Київська школа економіки.