Онлайн семінар. Вплив біржової торгівлі на розвиток ринку деревини в Україні
Опис
27 квітня 2023 року Центр досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Агроцентр) провів онлайн семінар на тему «Вплив біржової торгівлі на розвиток ринку деревини в Україні». На семінар були запрошені представники лісового сектору України та міжнародні експерти. Семінар модерувала Марія Богонос, голова KSE Агроцентр.
Як зазначив Ігор Лицар, тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора ДП «Ліси України», становлення організованого ринку деревини прискорилося у 2021 році в зв’язку з набуттям чинності Законів України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» та «Про товарні біржі».
Водночас Арсен Ільїн, представник Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відмітив значні перспективи розвитку біржового ринку деревини, які полягають, перш за все, у запуску торгівлі похідними фінансовими інструментами (деривативами) на деревину. Крім того, існує можливість старту біржової торгівлі енергетичною деревиною та квотами на викиди СО2.
Голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець акцентував увагу, що розвиток біржової торгівлі деревиною є частиною загального реформування лісової галузі в рамках стратегії розвитку лісового господарства до 2035 року. Реалізація даної стратегії необхідна для поглиблення співпраці України та ЄС у лісовій сфері. Становлення біржового ринку підвищило вартість деревини та, відповідно, доходи лісових господарств, що допомагає галузі залучати капітальні інвестиції навіть в умовах повномасштабної війни. Крім того, зростання доходів стимулювало збільшення податкових надходжень від лісової галузі.
Також в рамках семінару було розглянуто міжнародний досвід. Вайдотас Джонутіс, керівник торговельного департаменту литовської біржі Baltpool, поділився особливостями торгівлі деревиною у Литві. Місцеві торги деревиною включають різні типи електронних аукціонів: відкриті аукціони для спотових контрактів зі строком поставки до 3 місяців та закриті аукціони для контрактів зі строком поставки від 6 місяців. На закритих аукціонах учасники не бачать ставок один одного, що може спотворювати процес ціноутворення. Загалом, поточна система торгівлі на Baltpool відзначається рядом слабких місць: можливість обходу біржової торгівлі та заключення контрактів між покупцем та продавцем напряму по неринковим цінам; ціна довгострокових контрактів не враховує зміну транспортних витрат; відсутні чіткі принципи виконання біржових контрактів. Наразі керівництво біржі планує змінити існуючу модель торгівлі через: заснування системи фізичного аудиту процесу поставки та інспекцій лісових складів; впровадження системи штрафів за порушення правил біржової торгівлі; інтеграцію автоматичних електронних рахунків у торговельну систему біржі.
Дослідник KSE Агроцентр Павло Мартишев презентував дослідження щодо впливу біржової торгівлі на ринок деревини в Україні. Запуск електронних торгів деревиною у 2019 році та розвиток ліцензованої біржової торгівлі з 2021 року стимулювали зростання прозорості ринку деревини за рахунок двох факторів. Перш за все, інтеграція даних товарних бірж з Єдиною державною системою електронного обліку деревини посилила контроль за ринком на всіх етапах реалізації лісоматеріалів. Також зростання цін продажу знизило економічну доцільність існування тіньового ринку деревини, оскільки лісгоспам стало більш вигідно працювати легально. Окрім зростання доходів та податків у лісовій галузі, важливим економічним ефектом запуску біржової торгівлі є збільшення стимулів для нарощування ефективності деревообробки. Згідно оцінок учасників ринку, скорочення тіньового ринку та подорожчання сировини мотивували неефективні лісопилки модернізувати свої операційні процеси або йти з ринку.
Водночас ліцензовані товарні біржі в Україні вже подолали ряд недоліків, які присутні на деяких європейських біржах. Скажімо, розвинена мережа регіональних агентів бірж дозволяє проводити перевірки фізичного процесу поставки деревини за біржовими договорами. Крім того, існує розвинена система моніторингу за виконанням біржових угод.
Загалом семінар показав важливість розвитку біржового ринку деревини в Україні. Перспективними напрямами подальшого розвитку сектору можуть бути більш глибока інтеграція торговельних систем біржі з державними електронними сервісами, законодавче регулювання позабіржового ринку деревини, запуск торгівлі довгостроковими контрактами та деривативами на деревину, модернізація системи моніторингу за виконанням біржових угод.