fbpx

Збитки соціальної сфери, медицини та освіти внаслідок російської агресії оцінюються в $10,8 млрд

16 лютого 2023

Пошкоджено або зруйновано щонайменше 4 497 закладів соціальної сфери, освіти та охорони здоров`я 

Станом на січень 2023 року щонайменше 4 497 закладів соціальної сфери, освіти та охорони здоров`я зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення, розпочатого росією 24 лютого 2022 року. 

За оцінкою експертів проєкту KSE Institute загальна сума прямих збитків закладів соціальної сфери, освіти та охорони здоров`я оцінюється в $10,7 млрд. З них $0,2 млрд – збитки соціальної сфери, $8,8 млрд — збитки закладів освіти, $1,8 млрд – збитки закладів охорони здоров`я. Загальні непрямі втрати сягають $11,1 млрд. А необхідна сума для їх відновлення щонайменше — $19,7 млрд.

Загальна кількість пошкоджених або зруйнованих закладів освіти вже більше ніж 3 127 об’єктів, серед яких 1 489 шкіл, 885 дитячих садочків, 517 будівель закладів вищої освіти.

Майже втричі менше пошкоджених або зруйнованих закладів охорони здоров`я — 1 245 об’єктів. Найбільше серед медичних закладів постраждали амбулаторії у кількості 430 об’єктів, а лікарень – 362. 

Також пошкоджено або зруйновано 154 заклади соціального захисту населення. Найбільше постраждали санаторії – 46 закладів, соціальні центри — 43 та інтернати – 31.

Регіони, в яких найбільше постраждали заклади:

• соціальної сфери: Донецька область — 21%, Одеська область — 20%, м. Київ — 18%;

• охорони здоров’я: Донецька область — 36%, Харківська область — 23%, Луганська область — 11%;

• освіти: Харківська область — 34%, Донецька — 18%, Луганська — 11%.

Крім прямих збитків зруйнованої інфраструктури соціальної сфери значно зросли видатки на сферу соціального захисту, що викликано значним зростанням рівня безробіття (на 28% за оцінка НБУ), збільшенням кількості внутрішньо-переміщених осіб (до 5,9 млн осіб на кінець 2022 року) та інших соціальних напруг. 

За оцінками на середину 2022 року, додаткові видатки з держбюджету для покриття потреби на соціальні виплати, виходячи з кількості ВПО та інших категорій громадян (без урахування видатків, пов’язаних з безробіттям), які додатково потребують соціальної підтримки, оцінювались у $6,4 млрд. А Світовий банк у своєму звіті ще у червні оцінював потреби у відновленні соціальної сфери, медицини і освіти на рівні $44,9 млрд.

Очікується, що оцінка цих потреб на відновлення не є остаточною, оскільки ситуація з соціальною сферою безпосередньо буде залежати від подальшої екскалації бойових дій та інших, пов’язаних із військовими діями факторів – зростання кількості незахищених верств населення через збільшення ветеранів війни, ВПО, осіб, які втратили годувальників, отримали інвалідність, та інших.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Дослідження політики соціального забезпечення спільно з Міністерством соціальної політики». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Міжнародний фонд «Відродження» — одна з найбільших українських благодійних фундацій, що з 1990-го року допомагає розвивати в Україні відкрите суспільство на основі демократичних цінностей. За час своєї діяльності Фонд підтримав близько 20 тисяч проектів на суму понад 200 мільйонів доларів США. Фонд заснований філантропом Джорджем Соросом і є частиною міжнародної мережі Фундацій відкритого суспільства (Open Society Foundations).