fbpx

Загальна сума прямих збитків інфраструктури зросла до $113.5 млрд, мінімальні потреби у відновленні зруйнованих активів наближаються до $200 млрд

22 Серпня 2022

Станом на 22 серпня 2022 року сума прямих збитків інфраструктури зросла до $113.5 млрд. У порівнянні з обрахунками від 8 серпня загальна сума збільшилася на $3.1 млрд. 

Дана оцінка є результатом спільної роботи KSE Institute, урядових органів за лідерства Мінреінтеграції, Мінрегіону та Мінінфраструктури у співпраці з іншими міністерства та партнерськими організаціями в рамках діяльності Національної ради з відновлення України від наслідків війни. 

Найбільша частина в загальній сумі збитків належить житловому фонду. Внаслідок бойових дій зруйновано та/або пошкоджено 131.3 тисячі житлових будинків на $47.8 млрд. 

На другому місці — збитки інфраструктури, які продовжують зростати, і станом на 22 серпня складають $35.1 млрд. За останніми даними внаслідок бойових дій пошкоджено або зруйновано 311 мостів та мостових переправ, 24.8 тис км комунальних доріг та доріг державного і місцевого значення. Водночас за інформацією Міністерства інфраструктури вже відновлено проїзд 49 штучними спорудами на автодорогах державного значення, з яких 20 — у Київській та 17 — у Чернігівській областях. 

За оцінкою експертів проекту «Росія заплатить», зросли збитки завдані підприємствам та промисловості — до $9.5 млрд, сфері освіти — до $3.9 млрд та транспорту — до $3 млрд. Збільшення цих сум повʼязане зі зростанням кількості пошкоджених та зруйнованих обʼєктів. Крім того, була переглянута методика непрямої оцінки втрат малого бізнесу (розрахунок тепер не по найбільших містах, а по областях), також були додані ФОПи. Внаслідок війни українці вже втратили понад 188 тисяч легкових авто, загальна сума збитків від яких складає $1.7 млрд. Ці обрахунки не враховують кількості і вартості не зареєстрованих в Україні авто, тож фактична сума збитків може бути вищою. 

Загалом з початку війни Росії проти України пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 15.3 тис багатоповерхівок, 115.9 тис приватних будинків, 388 підприємств, 43.7 тис одиниць сільськогосподарської техніки, 1991 магазинів, 798 дитсадків, 934 медзаклади, 715 культурних споруд, 593 аптеки, 119 обʼєктів соціальної сфери, 17 ЦНАПів.

Станом на 22 серпня непрямі втрати галузей залишаються незмінними й складають $129.7 млрд. 

У порівнянні з останніми обрахунками мінімальні потреби у відновленні галузей зросли на $9 млрд, відтак загальна сума вже наближається до $200 млрд. Зростання суми потреб повʼязане зі збільшенням кількості зруйнованого та пошкодженого транспорту, обʼєктів промисловості, інфраструктури і сфери освіти. 

Нагадуємо, що загальна сума потреб у відновленні враховує лише відбудову зруйнованих обʼєктів за принципом Build Back Better з урахуванням модернізації, додаткову потребу в ліквідності для відновлення діяльності підприємств. Водночас ця оцінка не враховує загальних потреб на відновлення економіки, а також додаткових потреб на модернізацію активів, які не зазнали пошкоджень та руйнувань. За оцінками Уряду, з урахуванням цих категорій, загальна потреба у фінансування відновлення та модернізації економіки складає 750 млрд дол.

В межах проєкту спільно з командою KSE Institute працюють волонтери з Центру економічної стратегії, Dragon Capital, Антикорупційного штабу, Інституту аналітики та адвокації, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Прозорро.Продажі, Prozorro, Української ради торгових центрів, CoST Ukraine, Вкурсі Агро, TVIS Ukraine, Асоціація ритейлерів України, Culver Aviation, Центр розвитку інновацій. 

Підготовка цих обрахунків стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах Програми «Конкурентоспроможна економіка України». Думки авторів не обовʼязково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.